10" netbook önerileriniz ?

Başlatan evolution, 20 Eylül 2010, 12:36:48

evolution

İyi günler.
Bu akşam bir netbook almayı planlıyorum. İstediğim, daha doğrusu aklımdaki fiyat aralığındaki en iyi özellikler Intel Atom N450 işlemci, 1 GB RAM. Casper'in bir modelinde 2 GB ram fakat 80 TL civarı bir fark var.

Aklımdaki fiyat aralığı 450 TL'den 525-530 TL civarına.

Tavsiye edebileceğiniz marka veya model nedir sayın üyeler. Birbirine denk ASUS EeePC serisinin ve Casper Netbook'ların fiyatları bir birine oldukça yakın. Fakat bir mağazada dolar kuru sadece Exper-Casper üzerinde 1.19 TL'ye sabitlenmiş. Yani normal şartlar altında fiyat bakımından Casper > ASUS. Arada 70$ civarı bir fark var. Sizler neler düşünüyorsunuz acaba. Şahsen yerli sermayenin ve üretimin gelişimine çok küçük de olsa katkı sağlamak adına Casper düşünüyorum ASUS'a nazaran. Casper hakkında her zamanki gibi kötü şeyler duyuyoruz, 'ucuz et' gözüyle bakılıyor fakat Acer'ların, ASUS'ların üretim noktalarından çıkıp, ülkemizdeki raflarına konulmaları arasındaki uzun süreçte büyük rakamlar ekleniyor, bunlar hiç hesaba katılmıyor, öyle ki Casper; Samsung, Acer, ASUS gibi markalarla eşit bir fiyata tekabül ediyor. Lojistik, vergi, kar payı vb. gibi yarı yarıya bir fiyat farkı oluşuyor.
Söylenen yanlış bilgilere aldırmayıp, ülke gelişimi için Casper destekliyorum.
Konuyu saptırmadan noktalamalıyım: Siz neler düşünüyorsunuz, neler tavsiye ediyorsunuz. Arada 50-60 TL'lik bir fark olmasına rağmen Casper'e kalite bakımından fark atar diyebileceğimiz bir marka varmıdır. Kısacası netbook'da o fiyatlara ne tavsiye edersiniz.

Şimdiden çok teşekkürler.

t2

Netbook  tek başına denediğinizde hızlı ve yeterli gibi görünebilir. Fakat içerisine antivirüs kurarak, ağır şartlarda denemek gerek. İmkanınız varsa almadan önce bu testleri yapmanızı öneririm.

Temiz 2. el de bulabilirsiniz. boşuna sıfır almanıza gerek yok. DELL'i öve öve bitiremediler.

evolution

Hocam şimdi karşılaştırdığımız ürünlerin ikisi de Atom N450 işlemci, 1 GB Ram, 512kb L2 cache. Yani bir fark oluşur mu her 2 makineye de sabit ve eşit yüklenmelerde?

Elimde şu an nakit yok hocam, kredi kartı ile alacağım. Bu sebeptendir ki sıfır ve mağaza tercih etmem. Elektronikte de pek güvenemiyorum açıkçası herkese.

fatihinanc

Artık 2Gb modeller yaygınlaşmaya başladı.
Eğer imkanınız varsa N450 işlemciye göre 2Gb bir netbook almak daha mantıklı olacaktır.
Kainat dediğimiz kitap, yazıldığı dil ve harfler öğrenilmedikçe anlaşılamaz.  (Galileo Galilei)

evolution

Haklısınız sanırım. Casper'ın 2GB ram'lı hoş bi modeli var. Fiyatta uygun. Kampanya kapsamında kartıma özel 6 taksit %10 indirim imkanı da var. 541 Liraya geliyor.

fatihinanc

Fiyatı ve taksit imkanı uygun gibi...
Yanlız casper hakkında bir yorum yapamayacağım. Çünkü daha önce önce kullanmadım.
Dış kasadaki malzeme kalitesi hariç iç kısımdaki malzemeler hemen hemen aynı gibi.
İncelme imkanınız varsa şöyle bir kurcalayın...
kapak kısmı,menteşeleri bir inceleyin derim çünkü açılıp kapanan cihazlarda bu kısım ileride probelem oluyor biraz.
Kainat dediğimiz kitap, yazıldığı dil ve harfler öğrenilmedikçe anlaşılamaz.  (Galileo Galilei)

pwm.c

arkadaşım, bende netbook kullanıyorum. sana samsung öneririm. şarj süresi çok uzun (12 saat), sessiz çalışıyor ve az ısınıyor. 
ram i 1gb kullanmanı tavsiye etmem win7 için çok düşük kalır. ben 2gb a yükselttim. photoshop programını bile rahatlıkla çalıştırıyorum.
sana sıkıntı olacak tek şey 1024-600 ekranı. bazı pencereler bu çözünürlüğe sığmıyor.

eğer çok kaliteli bişeyler istiyorsan sony marka almalısın ama fiyatları uçuk seviyede. onun için samsung en ideali. dier markalar için kesin bişeyler söyleyemem ama bunların birçoğu sorunlu çıkıyor. alacağın markanın kullanıcı yorumlarını okumanda fayda var.
_/\/\/\_ -[ı- -ı>|- -|ı|ı|ı- -ı< -||- -l[]l-

evolution

Yardımlarınızdan ötürü teşekkürler arkadaşlar.

Aklımda Samsung da vardı fakat 1 GB ram vardı, sonradan tekrar uğraşmak istemedim ve Casper 2GB tercih ettim.
Ürünü aldım, mağazada denedik, kurulumu yaptık, ürün çalışıyor fakat eve getirdiğimde ekranın devreye girmemesi sorunuyla karşılaştım. Tekrar götürdüm ve statik elektriklenmeden ötürü olabileceğini söylediler. Bataryayı çıkarıp tekrar taktıklarında düzeldi. Şu an herhangi bir sorun yok. Bir atom işlemciye göre iyi performansı, 10" minibooka göre iyi sesi ve o küçücük piline rağmen tatminkar performansı var.

rck8942

Elektroniker für Betriebstechnik