pici 220v'a bağlamak?

Başlatan satilla, 21 Eylül 2010, 02:20:40

satilla

şebeke frekansını ölçmek için RB.0'ı şebeke hattına bağlıyacagım
bu konuda araştırırken microchipin app notlarında bir devrede bununiçin pici direk 10m dirençle şebekeye bagladıgını gördüm
sonucta benden daha iyi bilirler diye denemeye karar verdim ama yinede aklımda soru işaretleri oluştu
10m direncle pici baglarsam bir sorun çıkarmı?

chailuck

Alıntı yapılan: sinansinan09 - 21 Eylül 2010, 02:20:40
bu konuda araştırırken microchipin app notlarında bir devrede bununiçin pici direk 10m dirençle şebekeye bagladıgını gördüm
sonucta benden daha iyi bilirler diye denemeye karar verdim ama yinede aklımda soru işaretleri oluştu

arkadaşım 10M direnç ile de bağlasan çalışmaz.
neden mi ?
ac sinyal olduğundan, ha bilmişlik yapmak olmaz devreyi koyarsan daha güzel yorum yaparım sana bu kafayla bu saatte :D
( kafa sağlam sadece program yaızyroum :D )
sen devreyi koy buraya :)
İmkanın sınırlarını görmek için imkansızı denemek lazım. (Fatih Sultan Mehmet)  Ayıplarını gördüğünüz komşuyu kınamayınız. Sırlarını açıklamayınız.Çünkü gördüğünüz bu sır size emanettir, emanete hıyanet kötü ve çirkin bir filldir. (Hacı Bayramı Veli )  meyve veren ağacın taşlanması çok hoş ;)

satilla

devre basit;

220V-----------ww------------RB.0
                  10Mohm

:)

chailuck

Alıntı yapılan: sinansinan09 - 21 Eylül 2010, 02:20:40
hımmm
sen frekans ölçeceksin dimi kesmeyle ölçeceksin sanırım doğrumu b0 a bağladığına göre.
bak 220 voltun maxı 311 küsür volt dimi? 311v de sen.
kullanacağın pici bilmiyorum ama piclerin lojik 0 ve lojik 1 algılama voltajları datasheetde yazar.
sence o sinüsoideal dalga 10m direnç ile bu lojik seviyelerini karşılar mı?
bak bende buna takıldım :D

sen zero-cross devresi ile ölç elimde çok güzel bir zero cross var sıfır geçiş devresi yani sinyal her 0a çok yaklaştığında kesme de kullanılabilecek bir lojik sinyal oluşturuyor.
sonrası sana kalmış ne istersen yap ;)
uyarmı sana ?
İmkanın sınırlarını görmek için imkansızı denemek lazım. (Fatih Sultan Mehmet)  Ayıplarını gördüğünüz komşuyu kınamayınız. Sırlarını açıklamayınız.Çünkü gördüğünüz bu sır size emanettir, emanete hıyanet kötü ve çirkin bir filldir. (Hacı Bayramı Veli )  meyve veren ağacın taşlanması çok hoş ;)

satilla

devreye bir bakayım
fakat sadece 1 dirençle tüm işi haletmek çok cazip durmuyormu?Helede microchipin uygulama notundaki bir devreyse ;)

devre karöaşık değilse çalıyı dolanmayı tercih edeceğim usta ben :)

t2

10Mohm fazla gelri 1M bağlayın

chailuck

Alıntı yapılan: t2 - 21 Eylül 2010, 02:57:21
10Mohm fazla gelri 1M bağlayın
şimdi aklıma geldi tepe noktasının 5vu aşmaması gerek bu basit direncin hesabını neye göre yapıyorsunuz?
10 yada 1 yada x değer olması nasıl kararlaştırılır?
ölçü yada formül nedir?

chailuck

Alıntı yapılan: sinansinan09 - 21 Eylül 2010, 02:54:07
devreye bir bakayım
fakat sadece 1 dirençle tüm işi haletmek çok cazip durmuyormu?Helede microchipin uygulama notundaki bir devreyse ;)

devre karöaşık değilse çalıyı dolanmayı tercih edeceğim usta ben :)
ya bence sen o kısmı olduğu gibi al bakmak lazım adamlar ingilizce konuşuyorlar buradan türkçe anlaşması zor olur okumam lazım :D

pwm.c

optokuplör kullanırsan daha sağlıklı olur.
_/\/\/\_ -[ı- -ı>|- -|ı|ı|ı- -ı< -||- -l[]l-

t2

Alıntı Yapşimdi aklıma geldi tepe noktasının 5vu aşmaması gerek bu basit direncin hesabını neye göre yapıyorsunuz?
kaynak yüksek akım veriyorsa bu doğru.  Pici yakar. Fakat gayet düşük akım verilecekse öyle bir kural yok. Mesela pici 1Mohm ile şebekeye bağlamışsak, gerilimin fazlası girişteki diyotlar üzerinden güvenli bir şekilde beslemeye doğru boşalır. Pic bu direnç sayesinde şebekeyi 101010 gibi algılar. sıfır geçiş kontrolü yapabilir.

chailuck

Alıntı yapılan: t2 - 21 Eylül 2010, 10:09:59
Alıntı Yapşimdi aklıma geldi tepe noktasının 5vu aşmaması gerek bu basit direncin hesabını neye göre yapıyorsunuz?
kaynak yüksek akım veriyorsa bu doğru.  Pici yakar. Fakat gayet düşük akım verilecekse öyle bir kural yok. Mesela pici 1Mohm ile şebekeye bağlamışsak, gerilimin fazlası girişteki diyotlar üzerinden güvenli bir şekilde beslemeye doğru boşalır. Pic bu direnç sayesinde şebekeyi 101010 gibi algılar. sıfır geçiş kontrolü yapabilir.
bunun bir devresini çizebilirmisin ?
yada msn kullanıyorsan benim msn görünür durumda ekler misin beni ?

t2

Çizilecek pek bir şeyyok. Picin GNDsi şebekenin Nötürüne,  faz ucuda 1Mohm ile picin müsait bir girişine bağlanır hepsi bu.  pic light dimmer devresi diye arayın.

http://www.microchip.com/stellent/idcplg?IdcService=SS_GET_PAGE&nodeId=1824&appnote=en011202

http://ww1.microchip.com/downloads/en/AppNotes/40171a.pdf

F493

Selam,

Acaba bu frekans ölçme işi ne amaçla kullanılacak. Sormamın nedeni; gürültülü şebekelerde bu yöntem biraz sıkıntı yaratır gibi geldi bana.. Sonucu maliyete bağlamak ilerde sorunlar yaşamanıza neden olabilir. Bunun için daha iyi yöntemler kullanılabilir.

Esen kalın.

z

Alıntı Yap10 yada 1 yada x değer olması nasıl kararlaştırılır?ölçü yada formül nedir?

Hesabı gayet basit.

Hesaplamada 5v besleme gerilimini ihmal edersek dirençden geçecek akım;

i=220/R den hesaplanır. Pimpirikli iseniz bunun yerine tepe değer cinsinden
i=310/R yi kullanabilirsiniz.

CMOS bir çipte bu dirençden geçecek akım, yolunu çipin girişindeki clamp diyod üzerinden tamamlar.

O halde hesaplanan akım değeri clamp diyodun izin verilen max değerinin altında kalmalıdır.

Bu değer kataloglarda bir köşede verilmiştir. Ben genellikle 1mA varsayıp hesaplıyorum.

Bu durumda 310/1 den 310K buluruz.

Pimpirik seviyenizi arttırıp 310K dan daha büyük bir direnç bağlayabilirsiniz.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

chailuck

clamp diodeslardan haberim yoktu ne yalan söyleyeyim, bu şekilde oluyorsa ki t2 nin şemaya baktım adamlar yaptıgına gore oluyor bırsey dıyemem, ama ben, işi zero-cross algılamak olan başlıca bir devre yapmaktan yanayım bu tür işlerde, hem şehir şebekesinden izole çalışmak daha mantıklı, hemde bellimi olur noise, emi vs arkadaşın dediği doğru gürültü çok olursa sağlıklı ölçüm de yapılamaz.
neyse devreye baktım hardware overview de adamlar yapmışlar demekki oluyor :D