triyak sürme?

Başlatan satilla, 24 Eylül 2010, 03:51:04

satilla

12v dc ile triyak sürmeye çalışıorum, triyağa bağlı da 220v bir lamba var ancak lamba ve tiriyagı sürmek için kullandıgım güç kaynagının bulundugu prizden sürekli cızırtı geliyor...not triyak ve güç kaynagı aynı prize bağlı

satilla

sorun çözüldü triyak bozukmuş

lojikmemo1

İnsanlara Akılları Ölçüsünde Söz Söyleyiniz.

satilla

dün breadbord üzerinde denedigim devreyi bugun çıkardım ve öğleden sonra tekrar lazm oldugu için yapmayı denedim...
denemediğim birşey kalmadı sanırım, bc337 bağlıyorum gate'e nasıl oluyorsa devreyi tamamlamış oluyor ve lamba yanıyor
A2'yi pic'li devrenin gndsine bağladım

smps ve trafolu güç kaynagı denedim

transistörü ve triyakı defalarca değiştirdim

nasıl oluyorda transistörün base'ine tetikleme sinyali yollamadıgım halde devre çalışıyor kafayı yemek üzereyim ????

omereliusuk

base'i dirençle şaseye çektin mi

satilla

çektim hocam, emiterle base arasına direnç bağladım ama olmuyor
moc3042 ile deniyorum sorun yok ama 2 gün boyunca sadece transistör yetiyorken şimdi neden hiç bir yöntemde olmuyor :S o bağlantıdan en belirgin aklımda kalan A2'yi +5'e çektiğimdi bununda bir önemi yok sanırım ha +5 ha gnd

stlg

Transistor cıkısı ve geyt arasına, bir direnc, bir diyot yada led baglayarak dene
ALLAHA EMANET OLUNUZ Hoştur bana senden gelen,  Ya gonca gül yahut diken,  Ya kaftandır yahut kefen,  Kereminde hoş lütfunda hoş.

satilla

denedim ama sonuç aynı...
bu sorun hep aklımda kalacak ama neyse uzatmanın alemi yok moc'la süreceğim artık