12 voltluk motor aşiri yüklendiğinde enerji nasil kesebilirim.

Başlatan sigmoid, 26 Eylül 2010, 12:16:57

sigmoid

12 voltluk arabalardaki cam silme motoru zorlandiğinda enerjiyi kesecek bir sistem veya devre ariyorum. bu tür devrelere genel olarak ne deniliyor.

teşekkürler.

Tagli

Motorlar zorlanınca çektikleri akım artar. Akımı bir direnç üzerinden geçirirsin (düşük ohm'lu, yüksek watt'lı), oradan gerilim okursun. Bunu bir komperatör ile senin belirleyeceğin bir referans voltajı ile karşılaştırırsın. Bir flip flop ile akımın tamamen kesilmesini sağlayabilirsin. Flip flop kullanmazsan elde edeceğin şey kötü bir kıyıcı olur ki bu tam olarak elektriği kesmez. PIC kullanman işini kolaylaştırabilir. 12F675 bu iş için uygun.
Gökçe Tağlıoğlu

gevv

ek olarak  en çok kullanılan devrelerden birisi

0.1  akım direnci  hesabı  0.6/ çekilen akım   opamp çıkışına tr, röle vb  kontrol elemanı bağlarsınız 

Evren KILIÇ

[email]evren1623@hotmail.com[/email]

Tagli

Peki bu durumda sürekli çekip bırakan bir röle ile karşı karşıya kalmaz mıyız?
Gökçe Tağlıoğlu

bigbey

Alıntı yapılan: Tagli - 26 Eylül 2010, 16:44:39
Evet hem öyle. Hemde motorun ilk kalkıştaki akım değerini aşırı akım olarak görüp değerlendirir.  Hatalı karar verebilir.
TA6R

askuzucu

Alıntı yapılan: bigbey - 26 Eylül 2010, 17:51:05
Alıntı yapılan: Tagli - 26 Eylül 2010, 16:44:39
Evet hem öyle. Hemde motorun ilk kalkıştaki akım değerini aşırı akım olarak görüp değerlendirir.  Hatalı karar verebilir.

opampın geribesleme yolu üzerine seri bir RC devresi ile histeriz verilirse bu sorun çözülebilir...

X-Fi

nekadar keskin ayarlansada opamp çıkışında analog bir değer olacaktır buda rolenin yavaş bir şekilde bırakmasına yada ark noktasında gidip gelmesine yol açacaktır çözüm opampdan sonra bir 555 entegresi kullanılabilir hem keskin değişime gider hemde tek seferlik puls ayarlanarak devre resetlenene kadar kararda kalır.
http://www.coskunergan.dev/    (Yürümekle varılmaz, lakin varanlar yürüyenlerdir.)

stronger_ht

Peki arkadaşlar benim de aynı sorunum var, ancak motorum çift yönlü dönüyor ve redüktörlü.
Daha dün, hidrolik bir freni kontrol eden motoru kontrol ediyordum. Hidrolik fren sonuna kadar basmış. Farkında değilim, bense sürekli devreden motorun dönmesini görmeye çalışıyorum. Tabi fren köküne kadar sıkılı olduğu için motor aşırı zorlamaya gitti, bu durumda devrede muazzam bir yeşil ışık parlayarak delindi :) ardından da güzel bir elektronik yanık kokusu ve dumanlar.

Devremde 3 ayrı motor kullanıyorum ve bunun için 3 ayrı çift kontak röye (çift yön için) ve 3 ayrı IRFP250N ile sürüyorum.
Böyle bir mekanizmada aşırı akım korumasını nasıl yapabilirim.

Kullandığım devre aşağıda...

[IMG]http://img231.imageshack.us/img231/4020/devrew.jpg[/img]

Uploaded with ImageShack.us