Atmega8 6100 lcd (pcf8833) denemesi

Başlatan Erhan YILMAZ, 27 Eylül 2010, 01:01:23

Erhan YILMAZ

Alıntı yapılan: tamirci_erhan - 27 Eylül 2010, 21:47:28
Hocam dediğinizi merak ettim ekranı teste aldım. Saat 21 : 46 testi başlattım. :)

Saat 22:28 görüntüde herhangi bi bozulma yok.

Elektroemre

Selamlar,

Bu ekrana alternatif olarak önerebileceğim yeni modellere ait ekranlar var. Nokia 1208 ve 1600 ekranları.
Bu ekranların sürücü entegrelerinin komutları 6100-6610 (philips) modelleriyle aynı.
Vakti zamanında Atmega8 ile Hardware SPI kullanarak sürmüştüm, çözünürlük daha düşük (98x70) (max 16bit RGB) olduğu için hız çok çok iyi. Ekranı 7 TL, soketi 1 TL'ye temin etmiştim.
Tam olarak sürücü kodu ise ST7628 googlede aratırsanız datasheeti bulabilirsiniz.

Ekleme: Yalnız bu ekranların pin bağlantılarının sırası 6100 ekranlarınkinden farklı.
Google'dan 1208-1600 ekranlarının pin bağlantılarını bulup ona göre uygulamak gerekiyor.
Backlight 3,9 voltta çalışıyor. 3,3 voltta da yeterli ışık veriyor. Böylece aydınlatma için ekstra yüksek volt beslemeye gerek kalmıyor.

Uygulamaya ait resim;

İyi çalışmalar...

papylon

Hocam bilgilendirme için teşekkür ederim.
Yazılımla alakalı bir problem olamaz çünkü while döngüsüne sokup programı kitliyorum, MCU ile de alakası yok, dediğim gibi hem PIC hem de ATmega ile denedim, güç kaynağı da değiştirdim, sanırım geriye bir tek LCD kalıyor. Zaten benim kullandığım 130x130 pixel 'di.
Neyse daha sonra bir tane daha alıp bir deneme daha yaparım artık, tekrar teşekkürler.

@Elektroemre, sizin bahsettiğiniz LCD de iyiymiş daha sonra bundan da bulup denemek gerek.
Farklı projeler için, projenin durumuna göre farklı ölçülerde LCD kullanmak iyi olur, hem de standart olmadıklarından dolayı bir modele bağlanmamakta fayda var, her modelin pin bağlantıları ve driver'ları farklı, eh birde çin malı olunca ne zaman kesileceği belli olmaz.