Atmega8 6100 lcd (pcf8833) denemesi

Başlatan Erhan YILMAZ, 27 Eylül 2010, 01:01:23

Erhan YILMAZ

Daha önceden 3310 ekranı ile birkaç uygulamam vardı bu seferde renkli bi lcd ile deneme yapmaya karar verdim.Piyasada çokça bulunan 6100 lcdsi ve atmega8 kullanarak microchipin kendi denetleyicileri için vermiş olduğu kodları düzenleyip optimize edip winavr ile çalışabilir hale getirdim ve atmega8 ile denedim kodlar gayet güzel çalışıyor.Atmega8 ile ekranı sürebilmek için 220R ve 330r gerilim bölücü kullandım. Fakat isteyen atmega8i 3.3voltta çalıştırıp direnç kullanmadan da ekranı sürebilir.Ekranın 8bit ve 12 bit renk olmak üzere 2 modu var ben denemeleri 8bit renk ile yaptım.Sürücü dosya içinde ekrana yazı yazan, çeşitli geometrik şekiller çizen ve bmp resim basan fonksiyonlar mevcut. Uygulama ile ilgili tüm dosyalara aşağıdaki bağlantıdan ulaşabilirsiniz.

dosya şifresi : tekniker_erhan

Uygulama dosyaları

[IMG]http://img828.imageshack.us/img828/447/atmega86100lcd.jpg[/img]

fatihinanc

elinize sağlık hocam güzel bir uygulama olmuş. kütüphaneler başka denetleyicilerde de kullanılmak üzere değiştirilebilir.

ek : hocam acaba bu kod ne kadar ram kullanıyor ?
Kainat dediğimiz kitap, yazıldığı dil ve harfler öğrenilmedikçe anlaşılamaz.  (Galileo Galilei)

papylon

6100 ile yapılmış uygulama örneklerine bir yenisi daha katılmış oldu, Elinize sağlık çok güzel olmuş.

Kullandığınız LCD orijinal mi? Yoksa Çin versiyonu mu?

Erhan YILMAZ

İlginize teşşekkür ederim.

@Hocam font datalarınıda program hafızasına kaydettim bu şekilde 2768 byte flash ,101 byte ram  kullanıyor.

@Hocam lcdleri yedek parçacıdan temin ediyorum.Bilmiyorum orjinalmi ,herşey çinden geliyor. :)

fatihinanc

Ben de şu sıralar msp ile bu tarz uygulamalar yapılabilir mi diye araştırıyorum.
16mhz de 16mipse çıkabiliyor ve bellek yapısı sayfa biçiminde değil.
Hızını deneyip görmek lazım.
bendeki modelinde 128b ram 2kb flash var.
biraz uğraşmayla birşeyler yapılabilir sanırım.
Kainat dediğimiz kitap, yazıldığı dil ve harfler öğrenilmedikçe anlaşılamaz.  (Galileo Galilei)

Erhan YILMAZ

Alıntı yapılan: fatihinanc - 27 Eylül 2010, 19:32:02
Ben de şu sıralar msp ile bu tarz uygulamalar yapılabilir mi diye araştırıyorum.
16mhz de 16mipse çıkabiliyor ve bellek yapısı sayfa biçiminde değil.
Hızını deneyip görmek lazım.
bendeki modelinde 128b ram 2kb flash var.
biraz uğraşmayla birşeyler yapılabilir sanırım.

Hocam bende fontları flash hafızaya kaydettim yazdırırken işaretçilerle flash hafızadan okuyorum ram bellekte yer kaplamıyor.C derleyici ile sayfa yapısı sorun olmaz diye düşünüyorum 1-2 değişiklik ile kodlar aynen mspye uygulanabilir diye düşünüyorum.

papylon

Aslında sormak istediğim şey şu,

Kullandığınız lcd 130x130 piksel mi, Yoksa 132*132 piksel mi var?

Asıl öğrenmek istediğim şey ise mesela ekrana bir şeyler yazıp çizdiniz ve programı sonsuz döngüye sokup 15-20 dakika kadar ekran üzerinde hiç bir değişiklik yapmadığınızda, yazıp çizdiğiniz şeylerin ağzı burnu sağa sola bir taraflara kayıp, piksellerde değişimler oluyor mu? Böyle bir şey dikkatinizi çekti mi hiç?

Erhan YILMAZ

Alıntı yapılan: papylon - 27 Eylül 2010, 21:11:00
Aslında sormak istediğim şey şu,

Kullandığınız lcd 130x130 piksel mi, Yoksa 132*132 piksel mi var?

Asıl öğrenmek istediğim şey ise mesela ekrana bir şeyler yazıp çizdiniz ve programı sonsuz döngüye sokup 15-20 dakika kadar ekran üzerinde hiç bir değişiklik yapmadığınızda, yazıp çizdiğiniz şeylerin ağzı burnu sağa sola bir taraflara kayıp, piksellerde değişimler oluyor mu? Böyle bir şey dikkatinizi çekti mi hiç?

Hocam ekran 131x131 pixsel dediğiniz bozulma 3-5 dakika için bişey olmuyor herhalde bahsettiğiniz gibi bi test yapmadım.

papylon

Hem PIC ile hem de ATmel ile denedim ve gördüm ki sorun LCD de,Sadece bu yüzden, bu LCD ile proje yapmak tan vazgeçtim.

Şimdi sizinde yaptığınızı görünce sorayım istedim, acaba bana mı denk geldi yoksa genelde mi bir problem var diye.

Yine de böyle bir şey ile karşılaşır ve buradan bilgilendirirseniz çok sevinirim.

İyi çalışmalar...

Erhan YILMAZ

Alıntı yapılan: papylon - 27 Eylül 2010, 21:29:01
Hem PIC ile hem de ATmel ile denedim ve gördüm ki sorun LCD de,Sadece bu yüzden, bu LCD ile proje yapmak tan vazgeçtim.

Şimdi sizinde yaptığınızı görünce sorayım istedim, acaba bana mı denk geldi yoksa genelde mi bir problem var diye.

Yine de böyle bir şey ile karşılaşır ve buradan bilgilendirirseniz çok sevinirim.

İyi çalışmalar...

Hocam dediğini merak ettim ekranı teste aldım. Saat 21 : 46 testi başlattım. :)

serdararikan

lcd ye saniyede kaç defa yazma yapabiliyorsunuz?

Erhan YILMAZ

Alıntı yapılan: serdararikan - 27 Eylül 2010, 21:50:30
lcd ye saniyede kaç defa yazma yapabiliyorsunuz?

Cümleyi braz daha açarmısınız.

serdararikan

bende nokia 7210 lcd si kullanmıştım pic16f876 ile.lcd çok yavaş gelmişti.daha hızlı bir işlemci ile denemedim.siz hangi işlemci ile saniyede kaç kare basabiliyorsunuz lcd ye onu merak ettim.

Erhan YILMAZ

Alıntı yapılan: serdararikan - 27 Eylül 2010, 21:55:05
bende nokia 7210 lcd si kullanmıştım pic16f876 ile.lcd çok yavaş gelmişti.daha hızlı bir işlemci ile denemedim.siz hangi işlemci ile saniyede kaç kare basabiliyorsunuz lcd ye onu merak ettim.

Hocam dediğim gibi kodları microchipin kodlarından düzenleyip winavrye geçirdim.Zamanını ölçmedim fakat microchipte ölçüm değerleri vardı değerleri 10mipse göre atmega8 16 mipse kadar çıkabildiği için daha iyi sonuçlar alınır.

//      Test       Software SPI         Hardware SPI
// ---------------------------------------------------
//   12 bit bitmap      157ms            132ms
//   Text display      174ms            151ms
//   Main menu         117ms             99ms
//
//

serdararikan

pic deki spi birimi bu lcd için uygun bir birim değil zaten.