dc-dc converter dedikleri nedir tam olarak?

Başlatan zamzam23, 27 Eylül 2010, 11:51:38

zamzam23

örneğin bu devrede 15v verince 5v alıyormusuz. devrede bırde 7805 var. diğer elemanlara ne gerek var ki. birkaç kapasiteyle 7805 in girişine 15 V verirsek 5 v alıyoruz zaten. ne gerek var o kadar zahmete? amac nedir burda tam olarak? 7905 i katmıyorum hiç. o da aynı sekilde bırkac kapasiteyle yapılabılır. 5V u 15 V yaparken anlarım da 5V u 5V yaparken bu kadar eleman kullanmayı anlayamadım.

Tagli

Sanırım bu karmaşa negatif voltaj elde etmek için gerekli. Google'da "voltage inverter with 555" diye arama yaparsan benzer devreyi görebilirsin.
Gökçe Tağlıoğlu

zamzam23

negatif alternans için o kadar karmasaa gerek yok

555 in ve diğer elemanların baska bı amacı olmalı burda.diğer elemanları bi nebze anlayabilirim de 555 ne alaka acaba?

Tagli

O hataya ben de düşmüştüm  ;). 79 serisi negatif regülatör ama pozitifi negatif yapmıyor. 7905 mesela -9 V'u -5 V yapıyor.
Gökçe Tağlıoğlu

zamzam23

tmm

z

Alıntı yapılan: zamzam23 - 27 Eylül 2010, 11:51:38
(Resim gizlendi görmek için tıklayın.)

örneğin bu devrede 15v verince 5v alıyormusuz. devrede bırde 7805 var. diğer elemanlara ne gerek var ki. birkaç kapasiteyle 7805 in girişine 15 V verirsek 5 v alıyoruz zaten. ne gerek var o kadar zahmete? amac nedir burda tam olarak? 7905 i katmıyorum hiç. o da aynı sekilde bırkac kapasiteyle yapılabılır. 5V u 15 V yaparken anlarım da 5V u 5V yaparken bu kadar eleman kullanmayı anlayamadım.

Genellikle dc-dc converterler giriş ve çıkış arasında izolasyonu da sağlar.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

erguncaliskan

böyle bir devreden max ne kadar akım çekilebilir bunun için bir hesaplama formülü varmıdır

cetinkaya

mc34063a adli entegreyi incele nette de bir cok örnek var

sezgin05

Eğer amacınız izolel edilmiş bir DC-DC koonverter kullanmaksa LNK serisine bir bakın.