LM2574 İçin Bobin Seçimi

Başlatan Tagli, 03 Ekim 2010, 13:08:35

Tagli

Bilindiği üzere LM2574 datasheet'inde bobin seçimi için çizelgeler var. Bunlar giriş voltajı ve çekilecek azami akıma göre seçilmesi gereken bobin değerlerini gösteriyor. Kafama takılan nokta şu: 12 voltluk versiyonu kullanmayı düşünüyorum ve giriş voltajım 30 - 40 volt arasında. Çekeceğim akımın 0.1 amperi geçeceğini sanmıyorum, ki bu durumda çizelgeye göre 2200 uH'lik bobin seçmem gerekir. Peki diyelim ki ben fazla akım çekilme olasılığına karşı sanki 0.2 amper çekilecek gibi düşünüp çizelgeye göre 1500 uH bobin kullanırsam ama devre 0.1 amper çekerse ne gibi bir sorunla karşılaşabilirim?
Gökçe Tağlıoğlu

X-Fi

lm2577 modelini bir üründe kullanıyorum 100uH bobin ile 5V girişi 13.5V a çıkartmak için üzerinden akım çekilmediği taktirde 10mA gibi bias akımı var ve uçlarının boşta kalması sorun yaratmıyor.  bobin dahil tüm malzemeleri smd kullanıyorum  ancak üzerinden akım çekmeye başladığımda biraz ses çıkartmaya başlıyor bobin karşılaştığım tek sorun bu.
http://www.coskunergan.dev/    (Yürümekle varılmaz, lakin varanlar yürüyenlerdir.)