PWM çıkışlı PIC'ler?

Başlatan inniova, 08 Ekim 2010, 02:59:11

iyildirim

özel uygulamalar değilse registerlerin coğu varsayılan konumlarda çalışıyor. bir dc motor kontrolu için genel frekans, ve duty nin ayarlanması , yöne göre de overwritedata overwriteenable registerlerinin ayarlanması yeterli. 
Kullandığınız motora göre frekans seçmek ayrı bir konu , yada ben soruyu anlamadım.

teknikelektronikci

yok hocam dogru anladiniz elimdeki motorun sargilarinin endüktansina göre frekans ayarlaniyor öyle degilmi? sonucta sanirim rezonansa girip fazla akim cekmeye sebebiyet verebilir
Ey Türk istikbalinin evlâdı! İşte, bu ahval ve şerâit içinde dahi, vazifen; Türk İstiklâl ve Cumhuriyetini kurtarmaktır! Muhtaç olduğun kudret, damarlarındaki asil kanda mevcuttur!

iyildirim

Motor endüktansına göre frekans hesabı nasıl yapılır bilmem. Benim uygulamamda  2020 ile 3 adet unipolar step sürdüm. Toplamda dört ayrı duty ayarlanabildiği için ikisi PWM bir tanesi de CCP ile sürüldü. Deneysel olarak gördüğüm frekansı arttırdıkça voltajın da artması gerektiği. Uygun frekans aralığını belirleyip kodda sabitledim. Özellikle bu motor, trafo vs. hesaplarından hiç anlamam, bana daima çok karışık gelmiştir. İhtiyacım kadarını bir şekilde elde ettikten sonra detayına hiç girmedim.

teknikelektronikci

cevap icin tesekür ederim ben 3 faz pcb devremi yaptimda insallah öncelikli projeler bitince sira motor sürmeye gelecek :)
Ey Türk istikbalinin evlâdı! İşte, bu ahval ve şerâit içinde dahi, vazifen; Türk İstiklâl ve Cumhuriyetini kurtarmaktır! Muhtaç olduğun kudret, damarlarındaki asil kanda mevcuttur!

justice_for_all

eger dosya upload etcekseniz www.4shared.com sitesini tavsiye ediyorum hocam...ozur arkadaslar yalnıs konuya cvp verdim teknikelektronikci hocam tavsiyem sizin için yine pwmle ilgili bi konu vardı o konu sandım tekrar ozur dilerim arkadaslar...
Deneyip de başaramayanları değil, yalnızca denemeye bile kalkışmayanları yargıla.   Gökhan Arslanbay