PWM çıkışlı PIC'ler?

Başlatan inniova, 08 Ekim 2010, 02:59:11

inniova

Merhaba arkadaşlar çizgi takip eden robot yapacağım.motorları pwm ile kontrol ediyorum.3 adet pwm ucuna ihtiyacım var ama PIC16F877'de 2 adet var bu yüzden fazladan bi PIC daha kullanmak zorunda kalıyorum.Piyasada 3 veya daha fazla pwm ucuna sahip PIC bulabilir miyim yardımcı olursanız sevinirim

Maxim

http://www.microchip.com/productselector/MCUProductSelector.html

buradan arama yapabilirsiniz, hepsi piyasada olmayabilir elbet.

16F777 olması lazım

başlığıda pwm "çıkışlı" pic ler diye değişiyorum .

not: normalde ararken CCP portları olanlar diye bakılır.

xenix

18f4331 & 18f4431
Bu piclerdeki PWM modülünü anlaması zordur ama...

zamzam23

pwm modülleri var picten ayrı. bunları da arastırabılırsın. veya kesmeyle de pwm üretebilirsin bu iki başlıgı arastır.
anahtar kelimeler:
1-pwm modules sg3525
2-pwm with timer ccsinfo.com

X-Fi

2 tane var demişsin diğerlerinide kesmeler ile yapabilirsin çok zor bişey degil aynı hassasiyeti yakalarsın.

sg3525 entegresini dijital olarak duty cycle ayarlayamazsınız başlıbaşına bir işe gerek yok.
http://www.coskunergan.dev/    (Yürümekle varılmaz, lakin varanlar yürüyenlerdir.)

inniova

teşekkür ederim arkadaşlar sağolun

erhanzeynel

Birde bir entegre vardı halen daha tam kodunu bulamadım, bir arkadaşım kullanmıştı.
8bacaklı, i2c protokol girişli pwm üreteciydi.

satilla

Alıntı yapılan: erhanzeynel - 12 Ekim 2010, 02:08:48
Birde bir entegre vardı halen daha tam kodunu bulamadım, bir arkadaşım kullanmıştı.
8bacaklı, i2c protokol girişli pwm üreteciydi.

öğrenebilriseniz sevinirim hocam

neural

Anahtar kelime : "i2c pwm controller"

NXP PCA9685 16 kanallı PWM denetleyici

teknikelektronikci

Alıntı yapılan: xenix - 08 Ekim 2010, 09:45:10
18f4331 & 18f4431
Bu piclerdeki PWM modülünü anlaması zordur ama...

xenix hocam bu pic ler ile calistinizmi hic ?
Ey Türk istikbalinin evlâdı! İşte, bu ahval ve şerâit içinde dahi, vazifen; Türk İstiklâl ve Cumhuriyetini kurtarmaktır! Muhtaç olduğun kudret, damarlarındaki asil kanda mevcuttur!

justice_for_all

Alıntı yapılan: teknikelektronikci - 16 Kasım 2010, 18:43:05

xenix hocam bu pic ler ile calistinizmi hic ?

hocam peki bu piclerde pwm calismasini biraz anlatabilirmisiniz ornegin basit bir pwm calistirabilmek icin minimum hangi registerlere ne degerleri yuklemeliyiz...

bi projemde 18f1330 ile calismistim ama pwmi biturku basaramamistim datasheetinden baktim oda sizin soylediginiz entegreler gibi sanirim...

Kolay Gelsin...
Deneyip de başaramayanları değil, yalnızca denemeye bile kalkışmayanları yargıla.   Gökhan Arslanbay

iyildirim

PWM modüllerinin kullanımı çok ta zor değil. kullandığınız osc ye göre PWM periodunu tanımlıyorsunuz. İsterseniz tek bir genel frekans duty tanımlayabildiğiniz gibi, her bir pwm generator'ünü ayrı ayrı da birbirlerinden bağımsız olarak kullanabiliyorsunuz. Genellikle her bir pwm generator'ünün aynı frekans ve duty de çift çıkışı oluyor. Çiftleri kendi içlerinde push-pull, complementary (biri diğerinin inverti, tamamlayıcısı ) gibi tanımlayabiliyorsunuz. Motor kontrol ve SMPS olmak üzere iki ayrı sınıftalar. Farkı SMPS olanlar da daha yüksek frekans ve daha hassas duty oranları desteklenmesi. Ve tabii ilgili registerler farklı. Motor kontrol edecekseniz microchip'in sitesinde çeşitli motorlar için kaynak kodları da olan app.note lar var.

Atmel'de de yanlış hatırlamıyorsam AT90PWM serisi vardı. Bununla ilgili kaynak kodları da olan bir app.note görmüştüm.
Hoşçakalın

justice_for_all

dedigim entegrenin datasheetini inceledinizmi acaba..tamam o dediginiz pwm yontemini bende biliyorum..

mesela timer base register,timebase pwm period register,PWM Output Overrides,DEAD-TIME CONTROL ne ise yarar ben bunlari ogrenmek istiyorum...
Deneyip de başaramayanları değil, yalnızca denemeye bile kalkışmayanları yargıla.   Gökhan Arslanbay

iyildirim

Sanırım dediğiniz entegre 18f1330. Bununla bende çalışmadım. Çalıştıklarım 30f 33f serileri.  Sorunun devamına gelirsek ;
timerbase veya timebase  register modülün genel frekansını ayarladığınız registerdir. modüldeki pwm geneneratorler, independent (bağımsız) modda çalıştırılmaz ise bu frekansta çalışırlar.
pwmperiod registerleride bağımsız modda ayrı ayrı pwm gen.lerin frekanslarını ayarlamaya yarar.
Motor kontrol uygulamalarında örneğin bir H köprüsünde veya BLBC için 3 Half bridge  yapısında bir düzen kullanırız.  Ancak yapıdaki her mos aynı anda aktif olmamalıdır. (BLDC de veya DC motor için H Köprüsünde farklı yönler için) Bunun için output owerwrite ve outputoverwritedata registerleri kullnılır. overwrite ettiğiniz bir PWM kanalının çıkışı OVRDAT registerine yazdığınız değer ile değiştirilir. dead time control, basitçe akım sınırlaması yapıyorsanız pwm duty'sini (normal olarak ayarladığınız değerden) azaltmaya veya arttırmaya yarar.
microchip de farklı seriler üzerinde farklı özellikleri olan pwm modülleri var. ilgilendiğiniz işlemcinin datasheet'i veya ilgili serinin pwm modülü ile ilgili daha ayrıntılı bir datasheet işinizi görecektir. pwm ile ilgili ayrıntılı datasheet'e işlemci nin datasheet'indeki pwm bölümünün başındaki açıklamadan ulaşılabilir.  Derleyip toparlayabilirsem 2020 ile SMPS PWM modülü kullanılarak yapılmış örnek bir uygulamada verebilirim, ancak bu upload siteleri nasıl kullanılır önce onu halletmeliyim. (bu da benim problemim.)
Hoşçakalın.

teknikelektronikci

simdi tekrar 1230 un datasheetine baktimda ne islemciymis arkadas 16 tane registere ihtiyacin var
ayrica sormak istediigm soru kullandigimiz motora göre de pwm frekansi degisiyor öyle degilmi ? sanirim datasheet ede bir formül var yanlis anlamadiysam:)
Ey Türk istikbalinin evlâdı! İşte, bu ahval ve şerâit içinde dahi, vazifen; Türk İstiklâl ve Cumhuriyetini kurtarmaktır! Muhtaç olduğun kudret, damarlarındaki asil kanda mevcuttur!