pillerin sağlamlık testi

Başlatan POWER, 11 Ekim 2010, 22:35:18

POWER

arkadaşlar,
Elimde adetli 7,2v bataryalar var.Bu bataryaların içinde Nİ-MH tipinde 1.2v 2500mAh lik 6 adet pil var.Bu bataryalar sorunlu görünüyor.Bir tanesinin içini söktüm ve inceledim gördümki,6 adet pilden bir tanesi özelliğini kaybetmiş.Buda toplam pil voltajını etkilediği için batarya ölü görünüyor.Ben bu bataryaların içindeki sağlam pilleri sağlam olmayan pillerden ayırmak istiyorum.Malüm ölçü aletiyle boşta ölçtüğüm zaman sonuç doğru çıkmıyor,sağlam gibi görünmesine rağmen yüke girdiği zaman voltajı hemen düşüyor.Ölçüm esnasında watlı bir direnci, pilin uçlarına parelel bağlamak suretiyle pili yükleyerek ölçersem daha sağlıklı olur düşüncesiyle direnç bağlayacağım.Fakat bu direncin değeri ne olacak?Bunu öğrenmek istiyorum.Diğer bir konuda bu yöntem sağlıklımıdır?
TB6BKG

Maxim

bence sağlıklıdır,

klasik ohm kanunundan takman gereken direnç değerini bulursun sanırım .

pilin üzerinde yazan akım değerinin 4/1 kadar akım çekecek direnç fena olmaz heralde ?

mesela pil 800mA diyelim ,
200ma çekersek ve voltaj düşmüyorsa o pile sağlam diyebiliriz diye düşünüyorum ben

zenze

Bunun tek başına iyi bir yöntem olduğunu düşünmüyorum. Blokdaki diğer pillerin durumunu da bilmen gerekir. Arızalı olanı değiştirdikten kısa bir süre sonra başka bir pil de arızalanabilir. Bence pil kontrolünde en iyi yöntem ( tabi ki tek başına değil) pilin iç direncini ölçmekir. Bu işi yapan ölçüm cihazlarından edinmeni tavsiye ederim.

POWER

teşekkürler, akım çekildiği zaman bir miktar voltaj düşmesi normal değilmi? 1v altına düşmüyorsa sağlam diyebilirmiyiz? ayrıca bu yöntemle blokdaki tüm pilleri ölçeceğim ve 1v altına düşen varsa değiştireceğim.yani bu düşüncedeyim.bahsettiğin cihazı hiç araştırmadım ama pahalıdır mutlaka.ayrıca onuda araştıracağım.
TB6BKG

zenze

1 voltu neye göre belirlediğini bilmiyorum, Çekilen akım değerine göre gerilim düşmesi olur yalnız bu kadar fazla olmaz.  7,2 v pilin tam dolu gerilimi 8,4  tam boş değeri 6-6,5 v (tam hatırlayamadım)civarıdır. Tam doldurup sabit akımda boşalma süresini ölçebilirsin ki bu da uzun iş. Pilin şarj kabul etmemeside bir arıza belirtisidir. Tam şarj olduktan sonra gerilimiin 10-20 mv düşmesi sağlamlık belirtisidir. Dediğin gibi pil ölçen cihazlar pahalıdır. Elindeki adete göre sen karar vereceksin. Aklıma geldi  piller aşırı deşarj olduysa polaritesi değişmiş olabilir.

Maxim

power
pilleri tek tek ölçmeyi düşünüyor,
1 pil 1.2 volt ya?

6 tane x 1.2 volt = 7.2 volt gibi ..

zamzam23

küçükken kalem pilleri dilimize diğer ucunu da dmağımıza değdirerek dolumu bosmu öğrenirdik yarar mı işine ;D

tayyar

9 voltluk pilleride direk diline değidirince güzel bir tat bırakıyor :)
(dili hassas olanlar denemesin özellikle duracell pillerle)
--EGEMENLİK KAYITSIZ ŞARTSIZ MİLLETİNDİR--

t2

Pilin ve akünün sağlamlığı akım çekilerek test edilir.  Akımı  nekadar süre verebiliyor? buna bakılır.

POWER

Maxim arkadaşın söylediğibi ben pilleri tek tek ölçmek istiyorum.Batarya bloğunun içinde Nİ-MH tipinde 1.2v 2500mAh lik 6 adet pil var.1v meselesi sadece bir düşünce yanlış olabilir.ben zaten burda bunları araştırmak, öğrenmek istiyorum.benim pil 1.2v 2500 mAh ise parelel direnç bağlayarak üzerinden belli bir akım çekeceğim.bu testin sonunda o pile sağlam diyebilmem için ne kadar sürede kaç ma çekmeliyim.ben bunları öğrenmek istiyorum.diğer arkadaşların espirileri içinde teşekkürler.
TB6BKG

POWER

fikir ve yorumlarınızı bekliyorum arkadaşlar
TB6BKG