smps'ler seri bağlanabilirmi

Başlatan erkan614, 12 Ekim 2010, 16:16:42

erkan614

+-48 v elde etmek için iki adet 48v smps alıp seri bağlayabilirmiyiz? anfi devresi için verim alabilirmiyiz

paralel bağlanamadıklarını biliyorum ama seri bağlanırmı daha önce yazıldı ama ben unuttum

gevv

evet bağlanıyor  hatta bizzat denedim  gerçi  iki farklı cihaz değildi ama daha beteri :) https://320volt.com/ir2153-yeniden-2x50v-smps-ilk-test-tda7294/

çok eskidende anfi için pc power seri bağladığımı hatırlıyorum

erkan614

bir şey sorucam
ir2153 le smps yapıyorsunuz veya daha farklı smps entegreleri var piyasada referans tasarımlarına göre dizayn edip kullanıyorsunuz
ama özellikle düşük güçlü flyback tipi bazı smpslerde böyle entegreleri kullanmıyorlar bi optocouplerle işi hallediyorlar bunun nedeni nedir?

gevv

malitey  ve kalite

bahsettiğiniz  klasik  sistem  bir  opto  primerdede  bir  mosfet   sağlıklı bir sistem değil  ama  fazla  sorun  çıkartmıyor maliyetide çok düşük  bütün iş para yani

erkan614

stk4192II için gereken +-40v besleme için iki adet 48v 50W smps alım seri bağladım çalıştı bi sıkıntı olmadı

yalnız aşırı bir distarsyon var zırzır ötüyor hoparlörler sanırım 65-67khz çalışan smps kontrolcüsünün ürettiği parazit ses girişine gelip orda yükseltilerek parazit oluşuyor
smpslerin giriş voltajını kestiğimde ic sustuğu için (çıkış kondansatörleri boşalana kadar) parazit ses yok oluyor.
bu sorunu nasıl çözerim?

OG

SMPS çıkışlarına LC filtreler takarak önlersin.

FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

erkan614

Lc filitre için hangi değerler? yani lc devrenin kesim frekansı kaç olmalı ortalama 50khz den üstünü kesen bir yapımı yoksa nası olsa dc geçicek 20 hz den sonrasını kesen bi filitremi yapmalıyım?

XL ve XC kac olmalı?

z

Öncelikle bir deney yapman gerekir.

Klasik trafolu güç kaynağı ile amfiyi besle. Haliyle cızırtı vs olmayacak.

SMPS güç kaynağının GND ucunu ampfi devrenin GND ucuna bağla ve SMPS si çalıştır.

Amfi enerjisini SMPS den almadığı halde cızırtı oluşursa işin biraz uzun.

SMPS ler yayılımı sadece besleme hattından değil uzaydan da yapar. Güç katındaki anahtarlama elemanı ile giriş ve çıkıştaki doğrultucular dolaylı olarak bu yayılımdan sorumludurlar.

Eğer deney sonrası gürültü oluşuyorsa SMPS kitaplarında shilding bölümüne bakman gerekir.

Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

erkan614

smps in gnd ucu direkt toprağa gidiyor ve bende 2 adet 48v smps var bunları seri bağladım böylece -48 0 +48 elde ettim anfinin gnd si burada 0 a bağlı eğer ayni zamanda gnd yede bağarsam  ozaman smpslerden birinin 4 ucu direkt toprağa gidicek yani kısa devre olur kanaatindeyim

erkan614

dün lc filitre yapıp denedim
eski pioneer araba anfisi vardı bozuk onun smps kısmının çıkışındaki iki büyük babin iki kapasitör ve iki adet bobin olmasına ramen üçüncü bir pini olan bobinleri orjinalindeki gibi stk4192II li devremin giriş beslemesine taktım ama distarsyon hala var resmini ekliyorum;
[IMG]http://img196.imageshack.us/img196/3678/20227441.jpg[/img]

sanırım anfinin sesgiriş kablosu havadan da parazit alıyor çünkü kabloyu smpslerin üstüne koyduğumda parazitin sesi birazdaha artıyor