yardım gerekli ltfen proffesyonel abiler baksın..

Başlatan yetki, 17 Ekim 2010, 11:44:34

yetki

öncelikle herkese nerhaba..sorunum şu,,bende usbden güç alarak çalışan 2.0 hoparlor var,bu hoparlörü aküden güç alarak nasıl çalıştırablirim?

araştırmalarıma göre:
usbnin verdiği güç 5-5.2 volt arası

priz to usb adaptor buldum fakat o 100-220 Voltu 5.2 Volta cevirebiliyor
aküden alabilecegim maximum güç ise 48 Volt,,ki o adaptor 48 Voltu çevirebilse 100-220 yazacaklarını dşnmüyorum..

48V to 5.2V USB converter da bulamadım,,yardmlarınızı bekliyorum,bu işin içinden nasıl çıkıcam ?

rf

Öncelikle merhaba,
Yazdıklarınızdan elektronikle çok iç içe olmadığınızı anlıyorum. Eğer yok öyle değil gereken devreyi yaparım diyorsanız işinizi görecek en iyi entegre LM2575HVT-5.0 'dir Girşine 52V a kadar DC gerilim verebiliyorsunuz.
Ama AC ve DC gerilimleri karıştırmış gibisiniz.

Bir konuda genellikle aküler 12V'dur 48V olduğuna eminmisiniz?

Eğer 12V Bir akünüz varsa dışarıda satılan araba çakmağına takılan ve üzerinde USB çıkışı olan şarj aletleri var 5-10TL onlardan alıp akünün başlarını bu şarj aletine bağlarsanız USB çıkışından hoparlörünüzü çalıştırabilirsiniz.

48V DC için;
SIMPLE SWITCHER 1A Step-Down Voltage Regulator
http://www.national.com/ds/LM/LM1575.pdf

Gerekli.

Saygılarımla,
KOSGEB Girişimcilik Desteği Bilgi ve Paylaşım Platformu http://www.girisimcilikdestegi.com/

yetki

hocam normal akü değil,şu elektrikli bisiklet akülerinden,,belki yanlşm vardr bi de siz bakın,şu şeklde:

Elektrikli Motor : 48V 250W CPU Motor
Çekiş Gücü : 9.6 N.m
Max. Sürüş Gücü : 250W
Batarya : 48V
Batarya Kullanım Mesafesi : 80-100 km.
Şarj Süresi : 6-8 saat
Batarya Girişi : AC100V - 240V

ayrıca dediğiniz gibi elektronikle içli dışlı değilim,aslen bilgisayarcıyım,bana gereken şey bu aküden enerji alıp bu enerjiyi usb çıkışından 5.2V halinde çıkarmak..

yetki

eger zorsa şöyle de olabilir,,bu hoparlör 5.2V ile çalışyıor,,bunu pille çalıştırmak mümkünmüdür? we hangi pille ne kadar zaman çalışır? yani ASIL amaç şu,,hoparlörler seyyar olucak,uzun süre çalışacak.

stlg

Akunuz tek olarak 48v mu ,yok bir kac aku seri baglıysa sadece bir akudan 12v alabilirsiniz ve bu gerilimi 5v ta cevirmek cok kolay , cekeceginiz akıma baglı olarak 7805 ,lm317 ve benzerleri olabilir elektronikci bir arkadasınızdan yardım alabilirsiniz eger 48v tekse yukarda bahsedilen gerilim regulatoru işinizi gorur
ALLAHA EMANET OLUNUZ Hoştur bana senden gelen,  Ya gonca gül yahut diken,  Ya kaftandır yahut kefen,  Kereminde hoş lütfunda hoş.

yetki

hocam bildiğim kadarıyla çift akü fakat birbirine bağlı,kapalı kutuda,tek bir çıkışı war o da bilgisayar power kablosu girişi şeklinde bir çıkış,3lü.

yetki

akü çıkışı bu şekilde,yanında da FUSE yazan bi sigortası var o kdar.

yetki