tristor tetikleme

Başlatan alperkilic, 14 Mart 2004, 15:31:39

es-es

Alıntı yapılan: "kesmez"
Çünkü gate akımı sadece anot katot akımı oluşana kadar akar..
Anot katot akımı akmaya başladığında zaten gate katot voltajları ve gete akımları kendiliğinden kaybolacaktır..

konu ilginçleşmeye başladı dostum, bu konuda bi kaynak gösterebilirmisin?? eğer bu doğru ise yüksek akımlı bir sürme elemanı kullanmaya gerek kalmıyor.

cozturk

Arkadaşlar tristör AK akımı oluşunca geyt akımı gerçekten kaybolur mu?
Buna inanamıyorum. geytten katoda daimi bir diyot var . niye kaybolsun? iletim anında ana tristörün Vf gerilimi gk arası diyodunkinden çok daha düşüktür ondan diyorsanız haklısınız.

z

Hayır hayır yanlıs anlaşıldı.

300A lik tristoru yardımcı bir tristörle tetikliyoruz. Yardımcı tristör ana tristörü tetikleyince ana tristörün anod katod voltajı , tristör tipine ve akan akıma göre 0. küsür ile 1 kaç volt arasına kadar düşer. Bu voltaj yardımcı tristörün tutunmasını engenler ve yardımcı tristör devreden çıkar. Yardımcı tristör devreden çıkınca da ana tristörün geyt akımı kesilmiş olur. Bu kastediliyor yoksa iletime geçen tristörün geyt akımı kendiliğinden kesilmez.

(Yardımcı tristörün kesime gittiğinden emin olmak lazım. Yüksek akımlarda
ana tristörün anod - katod arasında düşen voltaj, yardımcı tristörün devrede kalmasına neden olabilir. İletime geçen bir tristörün yalıtıma geçmesi için anod akımının tutunma akımının altına inmesi gerekir)
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

es-es

Arkadaşlar 450 A lik tristörün sürme akımı 150 ma. 150 ma lik akım için bir tetikleme tristörü koymak işin uzun yolu. triak çıkışlı MOC3021 var kullanın geçin. Hem izole hemde sürme akımı rahatlıkla yetecektir.

sayee

Tristörün off olması için
1.tristörün AK  uçları   ters kutuplanınca tristör  off oluyor. Yani negatif alternansta   tristör off oluyor.
Yada
2.Hold  akımı, (tutunma  akımı) belli bir  değerin  altına  düşünce tristör  kesime  gidiyor.
1 ile 2  ikiside  doğru galiba   Peki endüktif yük  durumunda akım ile  voltaj  arasında  açı farkı  olunca  tristör  1 e  göre değil 2 ye göre  çalışıyor  değil mi?   :roll:

z

Trisistörün kesime gitmesi için tek şart var o da anod akımının tutunma akımının altına inmesi. Voltajın polaritesine göre yorumlamamakta fayda var. Siz anod katod uçlarına ters voltaj vermekle, anod akımını I değerinden 0 a doğru indiriyorsunuz. Akım ne zaman 0 oldu (tutunma akımının altına indi)  o zaman yalıtıma geçiyor.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com