tristor tetikleme

Başlatan alperkilic, 14 Mart 2004, 15:31:39

alperkilic

Arkadaşlar,
devredemde tristor var, ve degisik acilarda tetikleyecegim.
mikroislemci GND si ile AC

hattin noturunu izole itmem gerekiyor mu.
gerekiyorsa nasil izole etmeliyim yardım edebilirseniz sevinirim.
not: faz+yuk+tristor+notr seklinde bir devre. bta600bw tristor. bunu

mikroislemci ile tetikleyecegim.
teşekkürler...

es-es

MCU ile tristörü izole etmek için bir opto cuplor kullan. CNY17-3 olur heralde. İşlemcinin gnd si ile şebekenin nötürünü

birleştirmek tehlikeli olabilir. ters bağlamada falan çarpılma riski var, bide işlemcin parazitler alacaktır. hele bide ADC falan okuyosan kesinlikle şebekeden izole etmek gerekir.

alperkilic

teşekkürler es-es,
anladigim kadari ile mikro ile optonun led kısmını süreceğim. fakat optonun transistor kısmını tristore

nasil baglayacagim onu bilmiyorum. yani optonun transistor çıkışını da sonucta tristorun gate'ine ve A2 pinine baglamam gerekiyor. ters diyot da bağlamalımıyım. ya da devre semasi

gonderebilirmisin.

es-es

http://www.teccor.com/web/PDF%20Files/Power/an1007.pdf burdaki pdf de anlatılmış bikaç çeşit tetikleme

metodu var, yardımcı olur sanırım. ;)

sayee

Yüksek akımlı   tristörleri  tetiklemek için  trafoyla sürsek;  sürme  akımı   yüksek olacağından  acaba full bridge mi  sürmeliyiz sürersek   nasıl sürecez

z

Puls trafosu ile tristör tetiklenirken sivri (dar) ve yeterince yüksek güçlü
(akımlı) bir dizi pulslardan yararlanılır. (tristor, pulsların birisinde tetiklenmezse diğerlerinde tetiklensin diye puls treni kullanılır)

Full bridge sürmek mümkün, ancak sekonderde her iki alternansıda dogrultmadığınız sürece fazla bir anlamı yok, öte yandan puls dizisi çok sık ise magnetik nüvede depolanmış enerjiyi OFF periyodunda tüketemezseniz on periyodlarında nüvenin doyuma gitme ihtimali var.

Eğer Off periyodda nüveyi magnetik olarak sıfırlamayı düşünüyorsanız Full Bridge avantajlı olabilir.

Onun ötesinde Full Br. devreyi karmaşıklaştırmaktan öteye bir işe yaramayacaktır.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

es-es

Alıntı yapılan: "bunalmis"Puls trafosu ile tristör tetiklenirken sivri (dar) ve yeterince yüksek güçlü
(akımlı) bir dizi pulslardan yararlanılır. (tristor, pulsların birisinde tetiklenmezse diğerlerinde tetiklensin diye puls treni kullanılır)

Yukarıdaki  işlemin bir başka avantajı, tetik sinyalleri darbeli olduğundan tristörün çektiği tetiklenme akımını azaltmış olursunuz. Tristöre verilecek PWM'in duty cycle'ı ne kadar küçük olursa okadar az akım çekecektir.

Birde CNY17-3 gibi bir opto kullanılırsa yüksek akımlı tristörleri tetiklemede bir sorun çıkacağını sanmıyorum.

sayee

tristörün tetiklenme  sırasında  çektiği sadece  bir puls  değil de  pulslardan  oluşan  ortalama   bi akım değil mi?
opto ile mesela   300A lik tristörü  tetikleyebilrmiyiz?

z

Opto ile sözü edilen akıma sahip tristörü direk tetiklemek çok zor, kataloglarda yüksek akımlı tristörlerin geyt akımlarına bakacak olursanız yüksek olduğu görülür dolayısı ile de opto çıkış akımı yeterli olmayacaktır. Optonun sadece izalosyon özelliğinden  yararlanıp opto çıkışı ile geyt arasına ayrıca ara sürücü bağlamak gerekecek. Buda exsta hatta çoğu zaman floating (gnd'den bağımsız besleme gerektirir. Bu nedenle de puls trafosu ile tetiklemek hem izaloasyon sorununu hem de harici besleme kullanma problemini bir arada çözer.)

Yüksek çıkış akımlı optolar da var  ancak bunlar içlerinde IC sürücü bulunudurduğundan harici besleme isterler.

kesmez

örneğin 300 amperlik bir tristörü sürmek için önce bir triyak optoizolatör daha sonra bt169d (1 amperlik tristor) yani yine bir tristör kullansak ne problem çıkar.?
Yani önce triyak optokuplör sonra bt169d sonra 300 amperlik tristör....

(sürücü tristör veya triyaklar gate ve anotlara bağlanacaklar, katot gate arasına birer koruma diyotu bağlanacak..)
"İnned dine indallahil İslam" (2-19)

cozturk

1A lik thyristor akımını diğerinin de geyt akımını sınırlayacak bişey olması lazım (= direnç.) tabi lamba 1Alik değilse

kesmez

haklısın eklemeye çalışayım..

z

Ana tristör tetiklendiğinde gate'inden yardımcı tristör üzerinden sürekli  akım akıtılması bence dezavantaj oluşturuyor.

50Hz uygulamalarında dahi yarım peryod boyunca tristörün  gate'inden sürekli akım akıtmak hoş çözüm görülmüyor.

kesmez

Ana tristör tetiklendiğinde gate'inden yardımcı tristör üzerinden sürekli akım akması diye bir durum oluşmaz, dezavantaj oluşturmaz...
Çünkü gate akımı sadece anot katot akımı oluşana kadar akar..
Anot katot akımı akmaya başladığında zaten gate katot voltajları ve gete akımları kendiliğinden kaybolacaktır..

z