Atmel & multiplexed IO pin okuma.

Başlatan Sepiroth, 19 Ekim 2010, 10:31:23

Sepiroth

herkese selamlar, cok basit bir uygulama olmasina karsin, sebebini hala anlayamadigim bir hata yuzunden atmel avr + 74hc4051 multiplexer uzerinden buton okumasi yapamiyorum :'( Devre su sekilde, atmel'in porta pinlerinin 3u output olarak 74hc4051'in adresleme pinlerine bagli, 1pini input olarak multiplexerin cikisina bagli. Multiplexer'in 8 adet girisine ise 100ohm uzerinden 8 switch, switchlerde topraga gidiyor, input pinleri dahili pullup ile 5v'de. Normalde switchler kapaninca pini topraga cekip normal okumasini yapiyorum. Fakat multiplexer uzerinden okumaya kalkinca, tarama yapmadan bile okumuyor. Hatta mesela ilk girisi adresledim, ona bagli switchi okumuyorken gidiyor adreslenmemis pinde switchi okuyor:s Daha once boyle bir uygulama yapmis olan arkadaslar varsa yorumlarini alabilirmiyim?

-guncelleme-
sorunu kismen de olsa cozdum:) megersem multiplexerin teki enable olmuyormus, yetersiz gerilim geliyormus o yuzden adam gibi okumuyormus:') simdi de her ne kadar multiplexer calisiyor olsa da bu sefer de kararsiz okuyor, alakasiz pini bazen bi okuyor bi okumuyor, basmasamda okuyor bazen hatta:) mesela 2.switchi kapadim, gidiyor yandakileri vs de kapamis gibi okuyor :s
Either you feel it, or not...

CLR

Alıntı yapılan: Sepiroth - 19 Ekim 2010, 10:31:23
herkese selamlar, cok basit bir uygulama olmasina karsin, sebebini hala anlayamadigim bir hata yuzunden atmel avr + 74hc4051 multiplexer uzerinden buton okumasi yapamiyorum :'( Devre su sekilde, atmel'in porta pinlerinin 3u output olarak 74hc4051'in adresleme pinlerine bagli, 1pini input olarak multiplexerin cikisina bagli. Multiplexer'in 8 adet girisine ise 100ohm uzerinden 8 switch, switchlerde topraga gidiyor, input pinleri dahili pullup ile 5v'de. Normalde switchler kapaninca pini topraga cekip normal okumasini yapiyorum. Fakat multiplexer uzerinden okumaya kalkinca, tarama yapmadan bile okumuyor. Hatta mesela ilk girisi adresledim, ona bagli switchi okumuyorken gidiyor adreslenmemis pinde switchi okuyor:s Daha once boyle bir uygulama yapmis olan arkadaslar varsa yorumlarini alabilirmiyim?

-guncelleme-
sorunu kismen de olsa cozdum:) megersem multiplexerin teki enable olmuyormus, yetersiz gerilim geliyormus o yuzden adam gibi okumuyormus:') simdi de her ne kadar multiplexer calisiyor olsa da bu sefer de kararsiz okuyor, alakasiz pini bazen bi okuyor bi okumuyor, basmasamda okuyor bazen hatta:) mesela 2.switchi kapadim, gidiyor yandakileri vs de kapamis gibi okuyor :s

74hc165 kullan, hem latch özelliği var hemde 3 pinle okuyabilirsin. Tuşlardan birine basıldğında interrupt oluşsun, 4051de girişleri taraman ve doğrulama yapman lazım, 165 latchli ama onda bile en az 2 kez okumalısın ve 2 okuma arasında minimum 10ms aralık vermelisin(bu aralıkları timer int. ile verirsen, tuş okuma için hiç zaman ayırmamış olursun).   
Knowledge and Experience are Power

rf

1.Atmel girişinde 10k pull-up olduğunu düşünürsek Mux'ın Ron dienci  70desede Max.160ohm muş, 100ohm da sen koymuşsun. Eğer butonunun iç direncide yüksekse Atmele gelen voltaj gerilim bölücü gibi çalışıp TTL sinyal limitlerini zorlamış olabilir.

2. Mux'un anahtarlama sürelerinin üzerinde anahtarlıyor olabilirsin. Port okuma kodunu eklersen bakabiliriz.

3.Int. pull-up'ıiptal edip butonların oraya ekleyebilirsin.

4.Eğer atmelin girişi ST(Schmitt Trigger) değilse Mux'ın çıkışına bi  Schmitt Trigger buffer koyabilirsin.

Saygılarımla,  OK  ;)
KOSGEB Girişimcilik Desteği Bilgi ve Paylaşım Platformu http://www.girisimcilikdestegi.com/

Sepiroth

selamlar, simdi o kadar direnc gerilim bolucu gibi calissa nasil caliscak ki, direk direnc ustunden topraga akiyor sonucta switch kontaklayinca:p switch acik olunca acep Ron gidip muxun topraga mi cekiliyor ki :P demin soyle birsey kesfettim, dugmeye basinca ok, temiz temiz topraga cekiyor, ama elini cekince gecmis olsun 0 ile 1.5v arasi sacma sapan dalgalaniyor:s sistemde 3 4 degisik tip dugme var bakalim onlari cikarinca nolcak :))
muxun anahtarlamasi hizli aslinda ama arkadas yetisiyor bi sekilde, 6 kanal adc okuyorum ayni tarama fonksiyonu ile, ondan hizli olamaz herhalde:) anahtarlama suresini uzattim hatta hic anahtarlamiyorum artik sabit kanalda ayni halti yiyo:D millet bir yilda 100 proje yapiyor, biz bir muxu calistiramadik :D OK ^^
Either you feel it, or not...