FPGA üzerinde ADC oluşturmak mümkün müdür?

Başlatan semitesla, 20 Ekim 2010, 18:37:13

semitesla

FPGA üzerinde ADC oluşturmak mümkün müdür? Fpga içine adc nin gömülebilmesi olayı bu konuda bilgisi olan var mı? böyle birşeyin olduğunu duydum ama konu ile ilgili bilgim ve fikrim yok.

z

Pek cok ADC tipi var.

ADC nin temelinde DAC yatiyor. FPGA ye harici bir DAC ve comparator baglarsan neden olmasin.
DAC kismini PWM ile gecistiririm dersen sadece comparator ekleyerek SAR tipi ADC olusturabilirsin.

SAR tipi degilde integrator tipi ADC yapacaksan gene bir harici comparatore ihtiyacin olacak.
Delta modulasyonuyla da yapabilirsin.

Hepsinin ortak noktasi harici analog comparator.

Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

fatihinanc

@bunalmis hocam;
integrator ve Delta ADC yi biliyorum fakat SAR ADC hakkında bir bilgim yok.
Rica etsem bu SAR ADC türünü biraz açıkayabilir misiniz?

Saygılar...
Kainat dediğimiz kitap, yazıldığı dil ve harfler öğrenilmedikçe anlaşılamaz.  (Galileo Galilei)

z

SAR ADC kullandigimiz islemcilerin icinde var zaten.

SAR Succesfully approximation (Basarili yaklasim) register anlamina geliyor.

DAC cikisindaki voltaj ile Analog giris voltaji ayni oldugunda hah iste giris voltajinin digital karsiligi, DACa yuklenen sayisal veriymis derken akilli bir algoritma izleniyor. SAR daki SA bu teknik.

Bu teknigi daha cocukken ogrenmis ve oynunu oynardik.

0..100 araliginda bir sayi tuttum en kisa hamlede bil bakalim oyunun startejisi bu.

Bu teknigi kullanmazsan islemler cok uzun surer.  1 mi 2 mi 3 mu ....99 mu 100 mu gibi.

Halbuki ornegin 8 bitte

128 yada buyukmu
cevabina bakarak
buyukse 128+64 den buyukmu
kucukse 64 den kucukmu
sorusuna cevap aranir.
Agirlikli bit tespit edildikten sonra bir kucuk agirliktaki bitin ne oldugu arastirilir. Buna SAR diyoruz.

Burada FPGA ile iste bu SAR islemi gerceklestirilebilir.

Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

fatihinanc

Kainat dediğimiz kitap, yazıldığı dil ve harfler öğrenilmedikçe anlaşılamaz.  (Galileo Galilei)

semitesla

aradığım cevap tam olarak SAR adc miş. ilginiz için çok teşekkür.