pic çıkışını değilleme

Başlatan satilla, 24 Ekim 2010, 09:54:43

satilla

picin çıkışını güçlendirmek için transitör kullanacagım...
ancak ben + gerilim almak istiyorum bunun için npn transistörü nasıl kullanabilecegim konusunda yardımcı olursanız sevinirim

değilleme işlemini entegresiz nasıl yapabilirim

fatihinanc

Alıntı yapılan: sinansinan09 - 24 Ekim 2010, 09:54:43
picin çıkışını güçlendirmek için transitör kullanacagım...
ancak ben + gerilim almak istiyorum bunun için npn transistörü nasıl kullanabilecegim konusunda yardımcı olursanız sevinirim

değilleme işlemini entegresiz nasıl yapabilirim

Iki adet direnç ve bir adet Npn transistör ile yapabilirsiniz. Ilk direnç transistörun base ine ikincisi collector e gelecek şeklilde bağlayıp dirençten sonra aldığınız çıkış terslenmiş olarak gelir. Şekille daha iyi olurdu ama şimdi telefondan yazıyorum.   
Kainat dediğimiz kitap, yazıldığı dil ve harfler öğrenilmedikçe anlaşılamaz.  (Galileo Galilei)

satilla

hocam base,collector,emiter nereye bağlanacak

biraz daha detaya girerseniz sevinirim

fatihinanc

Resime bakıyorum şimdi birazdan eklerim.
Kainat dediğimiz kitap, yazıldığı dil ve harfler öğrenilmedikçe anlaşılamaz.  (Galileo Galilei)

Ruzgarbey

merhaba.pic çıkışından tr ile +v gerilimi alacaksanız bunun için pnp tipi tr kullanmanız gerekir.ayrıca tr den çekeceğiniz gerilim voltajı önemlidir.bildiğimiz gibi picler 5 v ile çalışmakta eğerki çıkış alacağınız tr dende 5v alacaksanız direk 1k direnç ile tr nin basesine bağlayabilirsiniz.eğerki tr den daha yüksek gerilim almayı düşünüyorsanız 12v gibi bu sefer pic ile tr nin basesi arasına 4K7 bağlayıp,trnin emitörüne gelen gerilimdende 4K7 ile basesine bağlayacaksınız.
saygılarımla..
Hayatta En Hakiki Mürşid İlimdir. M.K. ATATÜRK

fatihinanc

satilla

anladıgım kadarıyla...

benm iin 5 vyeterli 1 k direnci pic base arasına ve 1k direncle base inde arasına 1 k ile emitöre baglıyacagım

collektöre yükü baglıyacagım, peki + gerilimi tr nin emiteirnemi baglıyacagım?

isiste çizerseniz sanırım daha kolay oalcak hocam

satilla

Alıntı yapılan: fatihinanc - 24 Ekim 2010, 11:26:33
Resmi yükledim. Benim bahsettiğim şey sadece değilleme işlemi.

dc183.4shared.com/download/buVBD3EX/tsid20101024-041716-c834ac9d/not.png?forceAttachmentDownload=true

fatih hocam bunu bende düşündüm ancak bu durumda çıkışta sürekli + gerilim olmıyacakmı

fatihinanc

Alıntı yapılan: sinansinan09 - 24 Ekim 2010, 11:28:21
Alıntı yapılan: fatihinanc - 24 Ekim 2010, 11:26:33
Resmi yükledim. Benim bahsettiğim şey sadece değilleme işlemi.

dc183.4shared.com/download/buVBD3EX/tsid20101024-041716-c834ac9d/not.png?forceAttachmentDownload=true

fatih hocam bunu bende düşündüm ancak bu durumda çıkışta sürekli + gerilim olmıyacakmı

Eğer transistörün girişine lojik 0 verirseniz transistör kapalı olur ve çıkışı vcc den lojik 1 olarak alırsınız.
Eğer transistörün girişine lojik 1 verirseniz transistörün collectoru ve emmiteri kısa devre olur ve çıkışı lojik 0 olarak alırsınız.

stlg

ALLAHA EMANET OLUNUZ Hoştur bana senden gelen,  Ya gonca gül yahut diken,  Ya kaftandır yahut kefen,  Kereminde hoş lütfunda hoş.

satilla

peki Rc  direnci hangi degerde olmalı 220r cok olur sanırım ama elimde bolca oldugu için 220r kllancagm

ben + gerilim almak isteidigm zamn bu direnc gerilimde düşüme neden oalcaktır

ete

Pic den verdiğin sinyal ile aynı fazda çıkış almak istersen yani pic den HIGH çıkardın bunu kuvvetlendirilmiş olarak almak istersen;
Picden 1K ile çık ve uygun bir NPN transistörün Beys ucuna gir. Mesela BC547.
Transistörün Emitter ucunu 1K ile GND ye bağla. Transistörün Collector ucunu +5V ta bağla.
Transistörün Emitter ucundan çıkış al. Bu şekilde Pic den HIGH çıkar ise transistör iletime geçip Collector den beslenen + gerilimi Emitterden sana verir.
Pic den Low verdiğin zaman transistör kesime gider ve Emittere bağlı 1K direnç üzerinden LOW verir.

Pic den çıkardığın sinyalin tersi fazda çıkış almak istersen aynı şemayı tatbik et yalnızca transistörü NPN yerine PNP tak.

Ete

Bilgi hazinedir paylaştıkça büyür.            http://etepic.com

satilla

Alıntı yapılan: ete - 24 Ekim 2010, 13:10:42
Pic den verdiğin sinyal ile aynı fazda çıkış almak istersen yani pic den HIGH çıkardın bunu kuvvetlendirilmiş olarak almak istersen;
Picden 1K ile çık ve uygun bir NPN transistörün Beys ucuna gir. Mesela BC547.
Transistörün Emitter ucunu 1K ile GND ye bağla. Transistörün Collector ucunu +5V ta bağla.
Transistörün Emitter ucundan çıkış al. Bu şekilde Pic den HIGH çıkar ise transistör iletime geçip Collector den beslenen + gerilimi Emitterden sana verir.
Pic den Low verdiğin zaman transistör kesime gider ve Emittere bağlı 1K direnç üzerinden LOW verir.

Pic den çıkardığın sinyalin tersi fazda çıkış almak istersen aynı şemayı tatbik et yalnızca transistörü NPN yerine PNP tak.

Ete

hocam bu çok açıklayıcı oldu yorum yapan hocalarıma tşk edeirm