Haberler:

Eposta uyarılarını yanıtlamayınız ( ! ) https://bit.ly/2J7yi0d

Ana Menü

porta4 sorunu

Başlatan yucelcem, 26 Ekim 2010, 19:13:22

yucelcem

Alıntı yapılan: JKramer - 27 Ekim 2010, 09:51:17
Alıntı yapılan: yucelcem - 26 Ekim 2010, 22:43:47
şekillerle çizerek anlatmaya çalıştığınız için teşekkür ediyorum, bağlantıyı kudretuzunerin verdiği gibi yaptım (buarada 628 değil 84a kullanıyorum), porta4 teki ledin +sını kaynağa, eksisini araya 470 ohm koyarak pice bağladım (hepsinde 470 var)

yanması gereken yerde yanıyor ama parlaklığı az sanki..
Yanması gereken yerde yanıyorsa parlaklığı arttırmak için direnç değerini değiştirmelisiniz. Kırmızı led kullanıyorsanız, üzerinde yaklaık 2 V gerilim düşümü olur. Bu durumda:

I=(5-2)/470=6.4 mA

Daha parlak yanması için, mesela 20 mA için direnç değerini hesaplarsak:

R= (5-2)/0.02=150 R

olur.
Yanması gereken yerde yanıyor dedim ama diğer ledleri sönükken çok az yanık tutuyor bu yöntem, sanki bütün pinlere yayıyor

ve bütün ledlerde aynı direnci bağladım porta4e özel 470 bağlamadım

ete

Kolay yolu varken bakıyorumda bir sürü alternatif üretilmiş. Bu portA.4 pininin özelliğini bir türlü kavrayamadı insanlar.
PortA.4 pini siz komut verince kendiliğinden HIGH çıkartamaz. Çünki Open collector dediğimiz sistemde çıkış transistörünün Collectoru boştadır. Yalnızca LOW çıkartabilir. Bu durumdaki bir pin ise yardım olmadan bir led'i yakamaz. Tabiiki ledin diğer ucu GND de de bağlı iken.
Peki ne yapmak lazım. Gayet basit Collector'e bir pullup direnci bağlarsanız otomatikman siz high çıkış verdiğinizde bu pullup direnci vasıtası ile size High verir tabiki direnç üzerinden. Peki led direnci normal şartlarda nedir 390 - 470 ohm gibi bir değer.
Bu durumda PortA.4'ü direk Led'e bağlarsam ledin diğer ucunuda GND ye verirsem ve ilave olarak PortA.4'e 390 Ohm değerinde bir pullup direnci bağlarsam bu pinde diğer pinler gibi çalışır.

Ete
Bilgi hazinedir paylaştıkça büyür.            http://etepic.com

RcALTIN

Evet F84'ün A4 pini schmitt trigger yapıda, yani sayın @ete'nin belirtiği gibi high çıkış almak için pull up yapılması gerekir...
KİMSEYİ ENGELLEDİĞİM YOK, ÖZEL İLETİ DEVRE DIŞI !

My75

Sadece 16F84 için değil çoğu seride standart sayılır.Genellikle bu pini çıkış olarak kullanmam,ilk çalışmada ve reset anında puls verir.
Tomurcuk için çaba göstermeyen dal,odun kalmaya mahkumdur...