dc motor sürme devresinde dc/dc converter

Başlatan keops_4, 04 Kasım 2010, 01:47:42

keops_4

Merhaba,
Aşağıda Japonların sumo robotlarında kullandıkları dc motor sürme devresinin bir bölümü var. Asıl kontrol Renesas H8 kartı ile yapılıyor. Merak ettiğim konu şu. Devrede bir adet 24-5 iki adet de 5-12 converter kullanılmış.
Mosfet sürücülerin üst blokları 1. converter (Vm+12) alt bloklar da 2. converter (+12V) ile sürülmüş. Şaseler de ayrı yapılmış. Yani devrede PIC katı ile mosfet ve driver katı izole edilmiş. Ustalarımız bu devreyi yorumlarlarsa çok sevinirim. Neden katlar ayrı converter ile sürülmüş. Neden girişler direk olarak Lipo pile bağlanmamış... vb. soruları cevaplarlarsa forumda çok kişi bu konudan faydalanacaktır. Ayrıca 1. converterin iki çıkışı da Vm olarak belirtilmiş. Halbuki 2. de şase ve V+12 Volt var. Çizim hatası mı yoksa anlatılmak istenen bir şey mi var. Devre ödül almış bir sumo robotun devresi. Cevap veren herkese şimdiden teşekkür ederim.
[IMG]http://img253.imageshack.us/img253/7159/mosfet.jpg[/img]

Uploaded with ImageShack.us

justice_for_all

izole etmelerinin sebebi birbirinden etkilenmesin die yapilmis olabilir..

bide sormak istedigin yerin semasi varsa yuklersen daha yararli olur..
Deneyip de başaramayanları değil, yalnızca denemeye bile kalkışmayanları yargıla.   Gökhan Arslanbay

justice_for_all

hocam sanki semada hata var gibime geldi yaa.
Deneyip de başaramayanları değil, yalnızca denemeye bile kalkışmayanları yargıla.   Gökhan Arslanbay

keops_4

Hangi kısımda? Devrenin fotoğrafı bu. Resme göre ilave malzemeler var.
[IMG]http://img560.imageshack.us/img560/1571/21305543.th.jpg[/img]

justice_for_all

bikere 1.converterin sasesi yok vm sase dicem ama motor beslemesine baglanmis anlayamadim nasil cizmisler yani..

ipek

alttaki mosların gate'lerini 12 volt ile sürüyor bu gayet normal fakat üst mosfetleri besleme geriliminin 24v olduğunu kabul edelim
converterden seri geçirdiği için toplam 36v ediyor hiç bir gate bu kadar voltaja dayanmaz şematik bir hata
olduğunu kabul ediyorum yada anlamadığım bir teknik ile üst fetler için sanal gnd uyarlanıyor ????

keops_4

Arkadaşlar şemanın blok diyagramı var. Orada da aynı bağlantı yapılmış. Hatalı çizim olacağını sanmıyorum.
[IMG]http://img31.imageshack.us/img31/1477/19794227.th.jpg[/img]

electronblue

Şemada bir hata yok. Gayet normal bir şekilde 24 Volt ile motorları beslemiş,  mosfetlerin geytlerini de opto izolatörler yardımıyla 12 volt ile tetiklemiş. Fakat neden 5 e düşürüp tekrar 12ye çıkarmış bu konuda mantıklı bir sebep bulamadım. 24 den direk 12'ye düşürebilirdi mesela.

cetinkaya

hocam 5 volt cikisina pici baglamis gözünüzden kacmis galiba.

electronblue

Hayır hocam o gözümden kaçmadı , diyorum ki neden mosfetleri tetikleyecek olan gate gerilimini 24->5  ardından 5->12 yaparak elde etti ?  Yüksek akım gerekmediği için basit gerilim katlayıcılarla mı yaptı acaba.

cetinkaya

keops_4

Konuya çok fazla ilgi yok. Elimde şu anda yeterince converter yok. Bu devreyi test  edip sonuçlarını yazarım. Ama benim asıl öğrenmek istediğim şu. Devre dediğim gibi Japonların ödül almış sumo robotun devresi. Robot 2,64m/s hızla ileri, geri ve frenleme yapabilen bir robot. Bizim yaptıklarımızda picin resetlenmesi en büyük sorundu. Acaba bu resetleme için alınmış bir tedbir olabilir mi?
Saygılar...

picusta

En kolayi o ödül almis robotun web sayfasinin linkini ver.
Google amcaya Japoncadan tercüme ettiririz püf noktalarini anlariz.
Semaya gelince :
Birinci besleme 24 -> 5V primer ile sekonder galvanik izoleli :  çikisin GND'si giris GND'sinden bagimsiz.
1 numarali konverterin GND'si bataryanin + ucuna baglanmis. 2 numaranin ise GND'si bataryaninkine.
üst N kanal mosfetleri tetiklemek için mecbur besleme geriliminden daha yüksek voltaj ile tetikleyeceksin. Vm  +12 V= 24+12 = 36V.
Kondansatörlü Gerilim katlayici da kulanabilirsin.
üst mosfetlerin source'u GND'ye gitmedigi için Vgs 36V 'un asmiyor (motor ilk döndürülürken anlik olarak olabilir)

keops_4

:D Picustam japonca çevirme olayı zaten mevcut. Japon web sayfalarını zaten otomatik çevirip okuyorum. Ama malesef google japonca konusunda çok başarısız. Çok alakasız çeviriyor. Bir de onlardaki tanımlar farklı. Sumo sumo olarak, çizgi izleyen ise mikrobilgisayar olarak geçiyor. (İlgilenenlere  ロボット相撲: sumo robot , マイコンカーラリー : Çizgi izleyen) Dosyayı da http://jiyukobo-oecu.jp sitesinde buldum. Bu bir sunu dosyası. Yarışmaya katılılanlar yazılım kısmı hariç projelerinin özelliklerini sunu da belirtmişler. Bu forumu okuyan ve sürekli araştıran arkadaşlarıma yardımcı olabilir düşüncesi ile http://jiyukobo-oecu.jp/html/files adresini tıklarlarsa bu sitedeki tüm sunulara ulaşabilirler. En detaylısı size sorduğum proje (20100626_seo.pdf). Bu robotun eski versiyonunun videolarını da izlemiştim. Bu en iyisi. OTDÜ, MEB, İTÜ... bir sürü yerde yarışma oluyor. Geçen sene Japonlar geldi bu işle uğraşanların ufkunu açtı. Bu sene çok çok daha iyi robotlar çıkacağını düşünüyorum. Amerikayı yeniden keşfetmek gibi çok sevmediğim bir laf var. Şöyle mi yapalım böyle mi yapalım demektense yapılanlara bakıp neden sonuçlarını incelemek daha doğru olur diye düşünüyorum. Japonların çizgi izleyenlerine bakıyorum bir de bizimkilere. Onlarda da lise ve yüksek okullar birlikte yarışıyor. Tüm çizgi izleyenlerde H8 kontrol kartı bazen + Pic. Her tekerlekte motor, arkada enkoder. PID veya PI kontrol. Daha lisede başlıyorlar bu işlere. Bizde de bu yarışmalar biraz hareket getirdi gibi sanki. Ama en önemli sorun bilgi paylaşımı. Forumda ismini diğerine haksızlık olmasın diye veremeyeceğim siz dahil çok usta var. Boş kaldıkça profillerini açıp tüm yazdıkları mesajlarını okumaya çalışıyorum ve çok faydalanıyorum.
Bu projede masraftan kaçmamışlar. 2 Maxon motor yaklaşık 600 Euro, omron sensörler yaklaşık 600 dolar. Sadece para bol LM2575i boşver converter kullanalım dememişlerdir muhakkak deyip sordum soruyu.
Picustam ayrıca yukarıda sormuştum. Sadece yukarıdaki şemadaki bağlantıya göre mosfetleri sürebilir mi ve frenleme yaptırabilir mi? Çok mosfet harcamış biri olarak soruyorum. https://www.picproje.org/index.php/topic,19257.msg128345.html#msg128345 sayfasında belirtiğim gibi başıma gelmeyen kalmamıştı. Sonunda xenix hocam bir devre vermişti. Ordaki mosfet sürme devresi ile bu çok farklı. Yazılımla mı bitirmişler işi. Cevabını merakla bekliyorum.