RGB ŞERİT LED BAĞLANTI SORUNU YARDIM LÜTFEN

Başlatan cihan.cihan, 05 Kasım 2010, 13:25:55

cihan.cihan

Merhabalar,

17 metre iç mekan şerit rbg led, 15A adaptör ve kontrol kumandası aldım.

Heyecanla montajı yaptım, elektriği verdiğimde şeritin ilk 5 metresinin (1 şerit 5 mt.) düzgün yandığını sonra ki şeritlerin renklerinde bozulmalar sönük yanmalar oldu. Kumandayı değiştirdim, ( 17 mt yi ikiye bölüp iki uca kumanda kontrol bağladım yine olmadı) adaptörü kontrol ettirdim sorun olmadığını belirttiler.. Şeritlerde de sıkıntı yok 5metre şeklinde tek tek denedim çok güzel yanıyorlar.

Forum da çeşitli yazılar okudum, baştan değilde ortadan 12V verildiğinde sorun düzeldi vs şeklinde..

Üstadlardan ricam elektrik elektronikten anlamadığım için anlayabileceğim şekilde anlatabilirmi?

tazmania

bence güç kaynağının akımını yükselt sorun çözülecektir

cihan.cihan

hiç sorun değil tabi ki çözüm olacaksa alırım ama oda işe yaramazsa o ledleri ne yaparım bilmiyorum :D

t2

Sadece tek uçtan verirsek, ilerleyen mesafe nedeniyle gerilim düşüyor ve  bu da parlaklığa etki ediyor olabilir. Tabi kaç metre led kullanıyoruz bununla da ilgilidir.  Örneğin 12 v yerine 9 volta düşüyorsa çok fark eder.  Güç kaynağı sorunlu ise zaten şeritin baş tarafında da 12 volt yoktur. bunları çalışırken ölçmek gerek. kontrol eden kişi gerçekten test yapmamış ve bilinçsiz biri olabilir.

Güç kaynağından emin isek, gücü bu şeridin toplam akımını karşılayabilecek durumdaysa sadece parlaklık sorunu olabilir. Ortadan bağlayarak belki sorunu giderebiliriz:

Şeritin ortasındaki uçlar ile baş tarafındaki uçlar aynı harflere sahiptir. yani isterseniz aynı uçları ortadan çıkarabilir buradaki noktalara lehim yapabilirsiniz.

Ortadan 4 tane uç çıkaralım. bu uçlar r,g,b ve  + 12v şeklinde  olsun. KOntrol cihazının aynı çıkışları varsa bu çıkışlara bağlayalım.  Böyle yaparsak normal şekilde yanabilmesi lazım.

cihan.cihan

Alıntı yapılan: t2 - 05 Kasım 2010, 14:38:54
Sadece tek uçtan verirsek, ilerleyen mesafe nedeniyle gerilim düşüyor ve  bu da parlaklığa etki ediyor olabilir. Tabi kaç metre led kullanıyoruz bununla da ilgilidir.  Örneğin 12 v yerine 9 volta düşüyorsa çok fark eder.  Güç kaynağı sorunlu ise zaten şeritin baş tarafında da 12 volt yoktur. bunları çalışırken ölçmek gerek. kontrol eden kişi gerçekten test yapmamış ve bilinçsiz biri olabilir.

Güç kaynağından emin isek, gücü bu şeridin toplam akımını karşılayabilecek durumdaysa sadece parlaklık sorunu olabilir. Ortadan bağlayarak belki sorunu giderebiliriz:

Şeritin ortasındaki uçlar ile baş tarafındaki uçlar aynı harflere sahiptir. yani isterseniz aynı uçları ortadan çıkarabilir buradaki noktalara lehim yapabilirsiniz.

Ortadan 4 tane uç çıkaralım. bu uçlar r,g,b ve  + 12v şeklinde  olsun. KOntrol cihazının aynı çıkışları varsa bu çıkışlara bağlayalım.  Böyle yaparsak normal şekilde yanabilmesi lazım.

cvp için teşekkürler, bu akşam bide bu şeklde deneyeceğim. ayrıca başka bir arkadaşla yine akım ölçeceğiz.  umarım sorun çözülür.

teknikelektronikci

arkadas 15 A adaptör demis 15 AMPER  yani 12 volt ise hayli yeter bendede 5 mt rgb var beyaz chin mali ile kontrol ediyorum 1 Amper 12 Volt adaptör ile süper yaniyorlar adaptör sorunlu ollabilir hatta o adaptör 15 A degil 15 Volt olmasin ?
Ey Türk istikbalinin evlâdı! İşte, bu ahval ve şerâit içinde dahi, vazifen; Türk İstiklâl ve Cumhuriyetini kurtarmaktır! Muhtaç olduğun kudret, damarlarındaki asil kanda mevcuttur!

cihan.cihan

10 mt şerit ledin tam ortasından bağlantı yaptım cokaz   bi fark oldu biraz daha iyi.. beyaz renk te barız belli oluyorda diğer renklerde fazla farkedilmiyor.

adaptörü değişecez  sanırım...

cihan.cihan

Alıntı yapılan: teknikelektronikci - 05 Kasım 2010, 18:51:14
arkadas 15 A adaptör demis 15 AMPER  yani 12 volt ise hayli yeter bendede 5 mt rgb var beyaz chin mali ile kontrol ediyorum 1 Amper 12 Volt adaptör ile süper yaniyorlar adaptör sorunlu ollabilir hatta o adaptör 15 A değil 15 Volt olmasin ?

12V 15A yazıyor..

bide senin sadece beyaz renk ise metre ye düşen led sayısı daha azdır sanırsam.. bilmiyorum belki aynı sayıdadır.. benim şeritlerde metrede 30 led varmış..
30 A adaptör alsam bi zararı olurmu şu durumda bana?

justice_for_all

peki arkadasim devreye adaptoru baglayinca ampermetreyle gecen akimi olctunuzmu hiz...

eger o adaptor 15 A verebiliyosa bu akim rahat yetecektir...
Deneyip de başaramayanları değil, yalnızca denemeye bile kalkışmayanları yargıla.   Gökhan Arslanbay

cihan.cihan

Alıntı yapılan: justice_for_all - 05 Kasım 2010, 22:16:12
peki arkadasim devreye adaptoru baglayinca ampermetreyle gecen akimi olctunuzmu hiz...

eger o adaptor 15 A verebiliyosa bu akim rahat yetecektir...

Karaköy de işi adaptör olan bi adama götürdüm iki kablo bağladı bişeyler yaptı tmm abi cihaz sağlam dedi, bugün evde ledlerii çalıştırıp öyle bakacaktım da ampermetre bulamadım..

Ölçüm işlemini nasıl yapsam sağlıklı sonuç alırım?

erkan614

ledleri yakmamak gerek :)
kontrol cihazından olabilir sorun
ara renkleride veriyorsa pwm de sıkıntı olabilir
ledleri satın aldığın yere kotrol ettire bilirmisin?

cihan.cihan

Alıntı yapılan: erkan614 - 05 Kasım 2010, 22:54:34
ledleri yakmamak gerek :)
kontrol cihazından olabilir sorun
ara renkleride veriyorsa pwm de sıkıntı olabilir
ledleri satın aldığın yere kotrol ettire bilirmisin?

aldığım yerin ben  .....

adamlara ertesi gün gittim adaptörüü aldı kontrol etti sorun yok dedii,
sonra yeni kontrol cihazı verdi yine aynı..

adaptör fazla amperli olsa ledleri yakarmıyız?

cihan.cihan

justice_for_all

yok yakmazsin ledler nekadar akim istiyosa okadar akim alir...

arkadasim seritler birlesik degil mi zaten...
Deneyip de başaramayanları değil, yalnızca denemeye bile kalkışmayanları yargıla.   Gökhan Arslanbay

cihan.cihan

2x10mt şeklinde iki kumanda kontrol ile çalıştıyorum.. iki kontrolde ikişer paralel alsam diye düşünüyorum?