Yeni MPLAB X IDE v1.10 (NETBEANS Tabanlı)

Başlatan muuzoo, 06 Kasım 2010, 15:50:41

muuzoo

HI-TECH'in eclipse tabanlı derleyicisinden sonra mplab 8.x sürümleri tek kelime ile facia idi. Bu arayış içerisinde nihayet Microchip firmasının yeni IDE'sini buldum. Şu an Beta3 sürümünde ama bu hali bile oldukça etkileyici. Kesinlikle denemenizi tavsiye ederim. Farkı göreceksiniz. Ayrıca linux,mac os ve windows x86, x64 desteği de mevcut.

http://ww1.microchip.com/downloads/mplab/X/index.html

Güncelleme (05.12.2010) : Beta 4.1 Eklendi C18 için makro desteği geldi.İndirme adresi aynı. Dosya boyutu (x64 için 219MB)
Güncelleme (08.05.2011) : Beta 6 Yayınlanmış.
Güncelleme (02.08.2011) : Beta 7 Yayınlanmış.
Güncelleme (28.02.2012) : v1.10 Yayınlanmış

Alıntı Yap
v1.10
Some of what's new in this release:

1.       Support to debug multiple sessions and switch between them using the sessions window
2.       Support for library dependency and link order adjustments
3.       Preserve User ID
4.       Support of Runtime breakpoints
5.       Requests to persist a previous versions configurations on updating

gunluk.muuzoo.gen.tr - Kişisel karalamalarım...

Tagli

Sanırım sonunda MPLAB, Windows bağımlılığından kurtuldu. Bu habere çok sevindim.  :)
Gökçe Tağlıoğlu

teknikelektronikci

sesimi duydular sonunda
mplab berbat eclipse de calisiyordum ama yeni mplab umarim daha iyidir
Ey Türk istikbalinin evlâdı! İşte, bu ahval ve şerâit içinde dahi, vazifen; Türk İstiklâl ve Cumhuriyetini kurtarmaktır! Muhtaç olduğun kudret, damarlarındaki asil kanda mevcuttur!

muuzoo

Alıntı yapılan: teknikelektronikci - 06 Kasım 2010, 16:07:21
sesimi duydular sonunda
mplab berbat eclipse de calisiyordum ama yeni mplab umarim daha iyidir

Ben de fazlasıyla şikayetçi idim mplab 8 serisinden. Hele hi-tide kullandıktan sonra resmen eziyet idi. Ama şimdi bununla kod yazmak o kadar güzel ki anlatamam. Resmen mest oldum :)

X-Fi

hocam ne gibi değişiklikler yapmışlar ilk gördüğünüz farklar nelerdir mplapda c kod yazmak çok zordu gerçekten.
http://www.coskunergan.dev/    (Yürümekle varılmaz, lakin varanlar yürüyenlerdir.)

vsalma

Hayırlı olsun :) Kısa zamanda kararlı sürümünün çıkması dileğiyle.

X-Fi

bana biraz fazla karışık gibi geldi mplap gibi değil çoğu şey değiştirilmiş kullandıkça alışılacak tabiki ama bence microchip yüksek bir basamak atlatmış bundada alışamayıp kullanmayanlar olacaktır daha önceden bu yeniliklere başlasaydı geçiş kolay olurdu sanki.
http://www.coskunergan.dev/    (Yürümekle varılmaz, lakin varanlar yürüyenlerdir.)

mozkan87

Benimde çok hoşuma gitti ancak Hi-Tech Picc 16 da pic.ini dosyasını değiştirmeden çalıştıramadım. Her tanımlamanın başına PIC koymak gerekiyor. [16F628A] yerine [PIC16F628A] yazınca çalıştı bende. Ama genede CMCON gibi registerleri girince hata verdi.

muuzoo

Alıntı yapılan: FxDev - 06 Kasım 2010, 20:31:58
Çok fazla değişiklik var. Bir de anlamadığım nokta nedense PORTB yazsam dahi altını kırmızı çiziyor fakat derlemeyi tam ve hatasız olarak yapıyor. Birazdan bir yazı yayınlayacağım C18 v3.36 ile gayet iyi şu anlık sonuçlar.

Evet aynı sıkıntıyla ben de karşılaştım ama hala nedenini çözemedim. Bir diğer sorunda c18 peripheral kütüphaneleri ile ilgili. Ama herşeye rağmen şu anda beta olduğunu düşünürsek yine de iyi.

X-Fi

hocam biraz kurcaladıktan sonra yukarıda araç çubuklarından birini tıklıyorum pencere iniyor bölmelerin üzerine geliyorum kayboluyor menülere giremedim 2 kez başıma geldi ama açıp kapatında düzeliyor sanırım doğru düzgün çalışmak için tam sürümü beklemek lazım :)

justice_for_all

peki debugger versiyonlarida yenilenmis mi acaba yoksa sadece idesinde mi bi degisiklik yapilmis...
Deneyip de başaramayanları değil, yalnızca denemeye bile kalkışmayanları yargıla.   Gökhan Arslanbay

muuzoo

Alıntı yapılan: X-Fi - 06 Kasım 2010, 23:59:14
hocam biraz kurcaladıktan sonra yukarıda araç çubuklarından birini tıklıyorum pencere iniyor bölmelerin üzerine geliyorum kayboluyor menülere giremedim 2 kez başıma geldi ama açıp kapatında düzeliyor sanırım doğru düzgün çalışmak için tam sürümü beklemek lazım :)

Haklısınız. Bir heves denedim ama biraz daha kurcalayınca eksiklikler göze çarpmaya başladı. Neyse en azından mplab'ın yenileneceğine dair umutlarımız artmış oldu.

X-Fi

kesinlikle pic kullanmaya çok alıştığımızdan mplap ide basit geliyordu bu versiyon için geç bile kaldılar umuyoruz ki kısa sürede düzene oturturlar.

muuzoo

Bir kaç kaynakta  (gerçek olmayabilir) ocak 2011'de hazır olacağı yönünde söylentiler var.

teknikelektronikci

Ey Türk istikbalinin evlâdı! İşte, bu ahval ve şerâit içinde dahi, vazifen; Türk İstiklâl ve Cumhuriyetini kurtarmaktır! Muhtaç olduğun kudret, damarlarındaki asil kanda mevcuttur!