Sensör Çıkışlarını Paralel Bağlamak

Başlatan sensorless, 07 Kasım 2010, 11:35:39

sensorless

Merhabalar;

Sayısı mümkün mertebede kullanıcıya bırakılmış (6-8) sensörün çıkışını mikrodenetleyicinin aynı bacağına bağlamak istiyorum. Sensörler tekil çıkış veriyor 0 yada 5V. Mesela sisteme 3 yada 6 tane sensör bağlanmış olsun (bizim için önemli değil) bir tanesi 5V olduğu zaman mikrodenetleyici hangisi olduğuna bakmadan bir programa dallanacak.

Ben yaptığım çalışmadan size bahsedeyim, ne kadar doğru birşey yaptığımı bilmiyorum, sizler yanlışlarımı düzeltirseniz sevinirim;

Sonuçta sensörlerin output çıkışlarına zarar vermeden sistemi gerçeklemek gerekiyor. Ben Ters çevirmeyen toplam yükseltecini simulasyonda denedim, herhangi biri 5V olduğu zaman dirençler nedeniyle opamp girişine  5V*(açık sensör)/(toplam sensör sayısı) kadar gerilim geliyor. Bunuda 1 tane sensör bile açık olduğunda çıkışı 5V ye götürecek bir kazançla çarpıyorum. Böylece tüm sensörler açık olsa bile opampın 5V beslemesinden dolayı sinyal kırpılıp sürekli 5V çıkışa veriyor.

Bu sistem işimi görür gibi duruyor ama yapmışken en iyisini yapayım ve hemde öğreneyim diye düşünüyorum. Mesela kapalı sensör varsa bunun üzerinde 10^-5 amper bile olsa ters bir akım oluşuyor:)

Şimdilik LM358 Kullanıyorum ama bana RailToRail bir opamp lazım, karaköyde rahatlıkla bulabileceğim ne vardır? LMV358 bulamadım..

Yeni önerilerinizi yada düzeltmelerinizi bekliyorum, şimdiden teşekkür ederim..
Ahmet

Proteus Sim;

NOT: Sorun Çözüldü #7. mesajda doğru şema vardır. Teşekkürler.

Klein

Sensör çıkışlarını diyot ile girersen sensör çıkışları zarar görmez.

sensorless

Alıntı yapılan: Klein - 07 Kasım 2010, 14:36:14
Sensör çıkışlarını diyot ile girersen sensör çıkışları zarar görmez.

Denedim fakat sistem çalışmıyor ozaman, nedenini açıklayamiyorum ama tüm diyotların birleştiği yerde 1V lik bir gerilim oluşuyor. Yükseltilincede Çıkış yhep yüksekte kalıyor. Opampın kazancını ona göre ayarla diyebilirsiniz ama nedenini açıklayamayacağım şeyi kullanmak istemem.

Klein

Diyot çıkışlarından GND'ye bir direnç bağlarsanız sorun kalmaz. OP-AMP Girişi çok yüksek empedanslı olduğu için oluyor.

Burak B

Alıntı YapŞimdilik LM358 Kullanıyorum ama bana RailToRail bir opamp lazım, karaköyde rahatlıkla bulabileceğim ne vardır? LMV358 bulamadım..

LMC6482' yi 3 hafta önce ersin elektronikten aldırmıştım. İstanbul' daki arkadaş bulmakta zorlanmadı adresi burda var. http://www.ersinelektronik.com/Hakkimizda.html
"... a healthy dose of paranoia leads to better systems." Jack Ganssle

kudretuzuner

Merhaba
1n4001 yerine 4148 kullandım.LM358'in datasına bakmadım ama kazanç dirençlerine pot koyarak bir ayarlama yaptım.İşinize yarar mı?.Kolay gelsin.
http://www.4shared.com/file/T9rh44_h/sensorless.html
Amatör

stlg

Eger bahsettiginiz gibi sensorleriniz max 5v veriyorsa, diyotlar uzerinden direkt işlemciye girebilirsiniz, opmpa gerek yok, pin ucunada 10k lık bir direnc ile pulldown yapmanız yeterli
ALLAHA EMANET OLUNUZ Hoştur bana senden gelen,  Ya gonca gül yahut diken,  Ya kaftandır yahut kefen,  Kereminde hoş lütfunda hoş.

sensorless

Alıntı yapılan: Klein - 07 Kasım 2010, 16:17:43
Diyot çıkışlarından GND'ye bir direnç bağlarsanız sorun kalmaz. OP-AMP Girişi çok yüksek empedanslı olduğu için oluyor.

Teşekkür ederim, şimdi güvenle kullanabilirim sanırım.
MCU'dan fazla pin kullanmak istemediğim ve kullanıcının istediği kadar sensörü bağlayabilmesi için böyle birşey yapmayı uygun gördüm. Daha pratik bir yol varmı acaba?

Benzer problemler için kullanılabilecek devre;

sensorless

Alıntı yapılan: kudretuzuner - 07 Kasım 2010, 17:18:01
Merhaba
1n4001 yerine 4148 kullandım.LM358'in datasına bakmadım ama kazanç dirençlerine pot koyarak bir ayarlama yaptım.İşinize yarar mı?.Kolay gelsin.
http://www.4shared.com/file/T9rh44_h/sensorless.html

Uğraşınız için teşekkür ederim, ama malesef bu benim 3. mesajda attığım devre ile çok benzer, bu  şekilde çalışmıyor, Klein 'in önerdiği gibi diyotların çıkışını pull down yapmak gerekiyor..

OG

Alıntı YapKlein 'in önerdiği gibi diyotların çıkışını pull down yapmak gerekiyor..
1 adet direnç bağlayın. Entegre 3 no ile GND arasına. Diğerlerini iptal edin.
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

iyildirim

Hangi sensörün sinyali verdiği önemli değilse 4-6-8 girişli bir OR kapısı kullanabilirsiniz.. 

Hoşçakalın

OG

FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

iyildirim

Diyotlar sensorleri korumak için gerekli yüksek empedanslı giriş içermiyor..

Hoşçakalın

sensorless

Alıntı yapılan: OG - 07 Kasım 2010, 18:30:49
Alıntı YapKlein 'in önerdiği gibi diyotların çıkışını pull down yapmak gerekiyor..
1 adet direnç bağlayın. Entegre 3 no ile GND arasına. Diğerlerini iptal edin.

Düzeltildi ;)
Teşekkürler...

sensorless

LM358 ve LM324 kullandim şimdiye kadar, fakat 5V ile beslememe rağmen en fazla 3.8V 'a yakın bir çıkış alabiliyorum. Bulma sıkıntısı çekmeyeceğim rail to rail bir opamp önerebilirmisiniz? (Karaköyde rahatlıkla bulmak istiyorum..)
Teşekkür ederim,
Ahmet