LM1501BR ile 28V - 5A güç kaynağı tasarımı hakkında...

Başlatan LhNSvM, 09 Kasım 2010, 09:58:16

LhNSvM

Arkadaşlar merhaba,

Bir şirketin Ar-Ge departmanında çalışıyorum.
Switch mode bir güç kaynağı tasarlıyorum, kullandığım entegre LM serisi bir entegre(LM1501BR) ama piyasada olmayan bir ürün, maliyet olarak diğerlerinden daha uygun, Kore'li bir firma üretiyor, direk yurt dışından getirteceğiz.
Neyse devre tasarımını bitirdim, 28V'ta yük üzerinde 5A akım çektim.
Şimdi sorunum şu, devreye yük bağlıyken çıkışını anahtarladığımda nano saniyeler seviyesinde anlık yüksek bir gerilim değeri oluşuyor ve benim bu değeri minimun seviyeye çekmem gerekiyor.
Daha önce bu tarz bir devre yapan var mı? Ya da bunun ilgili önerileriniz var mıdır? Geri besleme durumunda bunu çok daha hızlı yapabilecek bir durum vs gibi.

Çıkış şu şekilde oluyor.

gevv

hesap kitap ve devre  tasarımı sizemi ait  yoksa üreticinin örnek uygulamasımı ?

şema  olsaydı cevap alma şansınız daha yüksek olurdu

OG

Alıntı Yapdevreye yük bağlıyken çıkışını anahtarladığımda
Herhalde yükü kestiğimde demek istediniz.

Çıkışa daimi bağlı, sabit bir yük direnci ekleyip denedinizmi, 1K 1 W gibi. Bir nebze farkettirir sanıyorum.

Bir de,
4 numaralı uca (feedback) bağlantınız gerilim bölen iki dirençle olması gerektiğine göre, bu iki dirençten + çıkış ila 4 numara arasına 22nF gibi bir kondansatör ekleyip denemenizde fayda var.
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

justice_for_all

peki anshtsrlamayı kare dalga ilemi yapıyosunuz duoksa direkt dc seviyesimi veriyosunuz...
Deneyip de başaramayanları değil, yalnızca denemeye bile kalkışmayanları yargıla.   Gökhan Arslanbay

LhNSvM

Alıntı yapılan: gevv - 09 Kasım 2010, 10:01:49
hesap kitap ve devre  tasarımı sizemi ait  yoksa üreticinin örnek uygulamasımı ?

şema  olsaydı cevap alma şansınız daha yüksek olurdu

Hesap, kitap, tasarım bana ait de devre temel olarak üreticinin örnek uygulamasına dayanıyor tabi.

Alıntı yapılan: OG - 09 Kasım 2010, 10:23:04
Alıntı Yapdevreye yük bağlıyken çıkışını anahtarladığımda
Herhalde yükü kestiğimde demek istediniz.

Çıkışa daimi bağlı, sabit bir yük direnci ekleyip denedinizmi, 1K 1 W gibi. Bir nebze farkettirir sanıyorum.

Bir de,
4 numaralı uca (feedback) bağlantınız gerilim bölen iki dirençle olması gerektiğine göre, bu iki dirençten + çıkış ila 4 numara arasına 22nF gibi bir kondansatör ekleyip denemenizde fayda var.

Dediklerinizi uygulayacağım hocam eyvallah.

Alıntı yapılan: justice_for_all - 09 Kasım 2010, 11:23:30
peki anshtsrlamayı kare dalga ilemi yapıyosunuz duoksa direkt dc seviyesimi veriyosunuz...

Sinyal jenaratöründen aldığım kare dalga sinyal ile yükü bağladığım mosfeti anahtarlıyorum.

Alıntı yapılan: FxDev - 09 Kasım 2010, 12:02:24
Anlık tüksek gerilimler oluşuyorsa sanki snubber ile ilgili eksikler var gibi geliyor.
Yoksa feedback ile ilgili problemler de olabilir. Eğer direk 28V'tu feedback'e sokuyorsanız baktığım aşağıdaki datasheet'e göre problemler oluşabilir gibi. Max 25V denmiş.

http://www.htckorea.co.kr/Datasheet/Step-down/LM1501B%20-%20Rev.1.1.pdf

Buna da bakacağım, teşekkürler.

justice_for_all

grafikte gördüğüm kadarıyla asma ve salınım olmakta pid kontrol yapmayı deneyebilirsiniz...beni  fikrim bu
Deneyip de başaramayanları değil, yalnızca denemeye bile kalkışmayanları yargıla.   Gökhan Arslanbay