Teensy : AVR ile ilk çalisma

Başlatan picusta, 10 Kasım 2010, 23:10:06

picusta

AVR ile tanisma projesi ve bir nevi basari öyküsü  :
Yazilim ile kontrol edilen, bilgisayara baglanan kizilötesi uzaktan kumanda yapmam gerekti. Süre çok kisitli önemli bir tanitim yapilacak.

Siparis verdigim board ile çalismaya basladim ve 1 buçuk saat sonra devre  bitmisti. USB'den iletisim, flash hafizadan veri okuma-yazma, PWM üretme hepsi bitti.
Bu devreyi yapmak için elimde olan seçenekler sunlardi : Pickit2 PIC16F boardu, MSP430 Launchpad ve Teensy. PICKit2 gelen board'u debug edememe özelligi bana biraz tuhaf geldi. LaunchPad 'de o kadar az RAM var ki 2 kizil ötesi kod koymaya yer yok.
Teensy 'de 16 MIPS çalisma, Full 12Mbps USB iletisim, 7 PWM (hardware) çikis. 2,5 KB RAM 32 KB Flash
Abisi Teensy++ daha büyük ve daha marifetli:

SpecificationTeensyTeensy++Arduino
ProcessorATMEGA32U4AT90USB1286ATMEGA328
Flash Memory3225613004830720
RAM Memory256081922048
EEPROM Memory102440961024
Total I/O254620
Analog Inputs1286
PWM (Analog Out)796
USB Port11(serial only)

Teensy board tam anlami ile Arduino klonu degil, Arduino'dan daha fazla özelligi barindirdigi gibi, çogu Arduino projelerini çalistirir.
AVRLibC kütüphanleri kullanilir. ister Arduino IDE'si kullanilir (Teensyduino plugini ile) ister WinAvr veya GCC derleyici.
USB bootloader'i sayesinde birkaç saniye'de program atilip debug edilir : printf fonksyonu islemciyi bloke etmez : USB buffer'a yaziyi ekler, sonra gönderilir .
özet :
Kütüphane bol, proje sayisi çok ve çesitli.
Hizli prototip yapmak ve ufak parti üretmek için daha iyisi yok ?

Quadricopter yapmak isteyen arkadaslar su projeye baksin , 16 MIPS ve 9 PWM olunca biçilmis kaftan :
http://www.elenafrancesco.org/arduino/baronpilot/

gevv

hayırlı olsun hocam umarım devamı gelir dahada geliştirisiniz

niki değiştireyimmi ? "avrusta" :D

aykut54

hocam gerçekten güzelmiş.Burdaki kiti nerden ve kaça aldınız size geldiği süre ve toplam meblağ nedir.8 bit işlemci galiba.Arduino ide ile yazılım ve diğer avr derleyicileri için kullanacağım...
Cevabınızı beklerim....

picusta

3 haftadir frouma girmiyordum.
Bi girdim bu konuya cevap gelmis.
Toplam 18 dolar + 7 dollar yol. gümrükte bir sorun çikmadi.
Kütüphane ve proje bollugu,islemcinin becerekligi ve çevre birim bollu, kaynaklarin C++ benzeri bir dilde olmasi sonuca çabuk ulastiriyor. PIC18F 'den daha üstün oldugu kesin.