17.1 volt 10 wat Güneş paneli Sorun

Başlatan maxim1995, 12 Kasım 2010, 19:39:11

maxim1995

Arkadaşlar öncelikle merhaba ...
Benim takıldığım 5 konu var...

1-Ben yeni bir güneş paneli aldım 45 Tl ye tabi kazımı değilmi bilmiyom...Şimdi orda 17.1 volt ve 10 wat yazıyo tabi daha ayrıntı var fakat orda benim dikkatimi en çok çeken olay +5% gibi artış yapabiliyormuş tabi bende yön ayarlaması yaptım yani antene monte ettim ( kullanmıyoruz ) ve sabahın köründen akşama kadar güneş ışığı alıyor.

şimdi ben deneme yaptım ( öğlen ) 20.1 volt diyor benim aklıma geldide 10 wattan daha çok wat gelme ihtimali varmı yani +1 veya +2 wat alırmı ?

2-Ben gece denedim ve 0.04 değerinde volt farkettim birde diyer 800 mah panelden denedim 0.32 diyor bunu nasıl değerlendirebilirim ?? ama şoke oldum çünkü daha önce geceleri enerjinin gelceni bilmezdim.
Birde wat yada mah değerleri varmı ?

3-bende dijital voltmetre var ben onla nasıl WAT MAH A AA AAA gibi güçlerin değerlerini nasıl öğrenebilirim ??

4- Tabi 1. anlamadığım sorudaki gibi ben 20.1 volt ve 10 wat ile ne ile değerlendiririm ( yalnız akü ve regülatör almadım öğrenci olduğum için 65 tl biriktirmem lazım sonra alcam ) şimdilik sonbaharda olduğumuz için gündüzleri bilgisayar fanı çalışıyor güneş enerjisinden böylelikle bi kısım tasarruf elde ediyom ama merak ettiğim ben başka bişeye kullanmam mümkün olurmu ??? mesela tasarruflu ampul gibi ? eğer varsa bilginiz lütfen nasıl kullancamıda söleyin.

5-Şimdi ben fark ettimde bilgisayarı çalıştırmak için 250 wat gerekiyor ve düşündümde 500 volt = 250 wat ( panel birleşmesi ile ) bunla çalıştırmam mümkünmü ?? Birde okadar değere ulaşırsam veya 20 wat 20 volt gibi şeyler alıpta ısıtıcı makineleri alıştırmam mümkünmü ?? ( gündüz )

Lütfen yardımınızı esirgemeyin çünkü ben enerjiden faydalanmayı severim ve unutmayın daha 14 yaşında 7.sınıf öğrecisiyim...

teknikelektronikci

selam öncelikle aramiza hosgeldin
yazini okurken elektornik bilginin olmadigini farkettim
bu yasda merakli olman cok güzel fakat bazi uygulamalar yapmadan önce sana bir tavsiyem var
öncelikle elektronik bilgini biraz gelistirmeye bak en azindan temel bilgiler voltaj akim amper volt watt gibi kavramlar nelerdir diye tübitakin linklerini tavsiye ederim
sorularina hepsine tek tek cevap vermeden önce bunu yazayim dedim tabi hepsine de cevap vermicem :D öncelikle 3. sourdan baslayayim
wat MAH A AA AAA demisin bi defa  A AA AAA kavramlari nedir ? pillerin üstündeki A  lardan mi bahsediyorsun ? öyle ise bu A lar sadece pillerin boyutlaridir bunlarin hesabi olmaz sabitdir
mAh  yani miliamper saat pilin 1 saate verebilcegi akim diyebiliriz  1.5 Voltluk 2000 mAh lik bir pilden 2 amper sürekli cekersen 1 saat gider gerci bu pil konusundada pek emin degilim yanlis bilgi vermis olmayayim
bilgisyar isitici gibi seyleri calistirabilmen icin evela convertere ihtiyacin var yani dc/ac cevirci tabi bu kavramlarida ögrenmeni tavsiye ederim dc ac yani dogru akim degisken(alternatif) akim nedir diye tabi converter icin de giris gücünün yeterli olmasi gerekyior ki senin panel pek fazla güclü degil :) bu gibi sorularin cevabinin hepsi temel elektornik bilgisi ile sen kendin bulacaksin  bir kitap tavsiye edecem eger linkini bulursam yazarim senin yasinda bu kitap ile baslamisdim tabi o zamanlar internetdi bilgisyardi düzgünce yok tekrar hos geldin 
Ey Türk istikbalinin evlâdı! İşte, bu ahval ve şerâit içinde dahi, vazifen; Türk İstiklâl ve Cumhuriyetini kurtarmaktır! Muhtaç olduğun kudret, damarlarındaki asil kanda mevcuttur!

teknikelektronikci

Ey Türk istikbalinin evlâdı! İşte, bu ahval ve şerâit içinde dahi, vazifen; Türk İstiklâl ve Cumhuriyetini kurtarmaktır! Muhtaç olduğun kudret, damarlarındaki asil kanda mevcuttur!

maxim1995

Alıntı yapılan: teknikelektronikci - 12 Kasım 2010, 21:06:02
selam öncelikle aramiza hosgeldin
yazini okurken elektornik bilginin olmadigini farkettim
bu yasda merakli olman cok güzel fakat bazi uygulamalar yapmadan önce sana bir tavsiyem var
öncelikle elektronik bilgini biraz gelistirmeye bak en azindan temel bilgiler voltaj akim amper volt watt gibi kavramlar nelerdir diye tübitakin linklerini tavsiye ederim
sorularina hepsine tek tek cevap vermeden önce bunu yazayim dedim tabi hepsine de cevap vermicem :D öncelikle 3. sourdan baslayayim
wat MAH A AA AAA demisin bi defa  A AA AAA kavramlari nedir ? pillerin üstündeki A  lardan mi bahsediyorsun ? öyle ise bu A lar sadece pillerin boyutlaridir bunlarin hesabi olmaz sabitdir
mAh  yani miliamper saat pilin 1 saate verebilcegi akim diyebiliriz  1.5 Voltluk 2000 mAh lik bir pilden 2 amper sürekli cekersen 1 saat gider gerci bu pil konusundada pek emin değilim yanlis bilgi vermis olmayayim
bilgisyar isitici gibi seyleri calistirabilmen icin evela convertere ihtiyacin var yani dc/ac cevirci tabi bu kavramlarida ögrenmeni tavsiye ederim dc ac yani dogru akim degisken(alternatif) akim nedir diye tabi converter icin de giris gücünün yeterli olmasi gerekyior ki senin panel pek fazla güclü değil :) bu gibi sorularin cevabinin hepsi temel elektornik bilgisi ile sen kendin bulacaksin  bir kitap tavsiye edecem eger linkini bulursam yazarim senin yasinda bu kitap ile baslamisdim tabi o zamanlar internetdi bilgisyardi düzgünce yok tekrar hos geldin

İlgilendiğiniz için teşekkür ederim benim demek istedim yani A AA gibi onlar sanırım yanlış anlamıyorsam amper dir pillerin üstündeki yazılan yazılar...

Siz bana Wat ın değerini ve dc ac gibi dediğinizden bahsedebilirmisiniz lütfen ?

maxim1995

teknikelektronikci

fiyati bilmiyorum kitapcida artik ögrenirsin
hayir A AA olanlar amper degil boyutlari yani büyüklükleri
kavramlari sana aciklamak yerine biraz arastirmani tavsiye ediyorum
araman gereken kavramlar

akim nedir
gerilim nedir
güc nedir
v.s

X-Fi

aradığınız kitaptan benim elimde bitane mevcut kullanmıyorum bizden geçti kitapçılarda bulamazsanız adresinizi özel mesaj atın size kargolayayım.
http://www.coskunergan.dev/    (Yürümekle varılmaz, lakin varanlar yürüyenlerdir.)