lcd.c struct hatası

Başlatan bbs2006, 13 Kasım 2010, 23:40:57

bbs2006

ccs c de lcd.c  driverini derliyorum. ancak içerisinde bulunan struct  da hata veriyor

HAta mesajı

A#device required  before this line  önceden derleniyordu. ne yapmalıyım.

justice_for_all

arkadasim lcd.c dosyasini neden derliyosun anlamadim onu projene eklesen yeter hata ise denetleyici yuklenmemis diyo sen onu projende include "denetleyici"  dosyasindan sonra lcd.c dosyasini iclude edersen bu hata meydana gelmez...

sonuc olarak tek basina lcd.c dosyasini derlemenin sana bi yarari yoktur ve hatalar meydana gelecektir...
Deneyip de başaramayanları değil, yalnızca denemeye bile kalkışmayanları yargıla.   Gökhan Arslanbay

bbs2006

benim yapmak istedihim şudur. ben lcd c de bulunan pinleri kullnmak istmiyorum. bunu için pin_b5 rs bağlayacam bunu için ugraşıyorum.

justice_for_all

arkadasim o zaman struct yapisindan rs ile tanimlanmis pini yapmak istediginiz pinle degistirin derlemenize gerek yok projenize ekleyince o halleder kalani...
Deneyip de başaramayanları değil, yalnızca denemeye bile kalkışmayanları yargıla.   Gökhan Arslanbay

bbs2006

struct benim_lcd_pin_map {                 // This structure is overlayed
           BOOLEAN enable;           // on to an I/O port to gain
           BOOLEAN rs;               // access to the LCD pins.
           BOOLEAN rw;               // The bits are allocated from
           BOOLEAN unused;           // low order up.  ENABLE will
           int     data = 4;   

structe yapısında bunlar var nasıl değiştirecez

justice_for_all

peki lcd yi tamamen mi b portuna baglicaksiniz yoksa sadece rs pinini mi...

bbs2006

db4......pin_b0
db5.......pin_b1
db6 .......pin_b2
db7........pin_b3
e.............pin_b5
rs..............pin_b4
rw..............pin_b6

bu şekilde olacak şekilde olacak

justice_for_all

o zaman soyle denermisin arkadasim...
           int     data = 4;   

yerine

int     data = 4;   

boyle yapinca dogal olarak asagidakindede degisiklik yapman gerek...
const LCD_PIN_MAP LCD_OUTPUT_MAP =  {0,  0,    0,    0,       0};
 const LCD_PIN_MAP LCD_INPUT_MAP =   {0,  0,    0,    0,       0xF};

yerine

const LCD_PIN_MAP LCD_OUTPUT_MAP =  {0,  0,    0,    0,       0};
 const LCD_PIN_MAP LCD_INPUT_MAP =   {0xF,  0,    0,    0,       0};

denermisin bekliyorum...

bbs2006

olmadı
yaprım dediklerinizi

justice_for_all

dediklerimi yaptin dami olmadi yoksa yeni mi yapcaksin anlamadim...

bbs2006

yaptım olmadı. const olan yerde hata verdi.
read write hatası

bbs2006

en son yaptıgımız yerde read  ve write işlemi var . biz onu iptal ettik iput output yazıldı. bu na göre programın iç kısımlarında rea   ve write işlemleri oldugundan hata veriyor

bbs2006

hatalar şu şekilde

>>> Warning 225 "C:\Program Files\PICC\drivers\LCD.C" Line 39(23,28): Duplicate #define
*** Error 48 "C:\Program Files\PICC\drivers\LCD.C" Line 86(20,31): Expecting a (
*** Error 43 "C:\Program Files\PICC\drivers\LCD.C" Line 86(35,36): Expecting a declaration
*** Error 43 "C:\Program Files\PICC\drivers\LCD.C" Line 86(37,38): Expecting a declaration
*** Error 43 "C:\Program Files\PICC\drivers\LCD.C" Line 86(38,39): Expecting a declaration
*** Error 43 "C:\Program Files\PICC\drivers\LCD.C" Line 86(39,40): Expecting a declaration
*** Error 43 "C:\Program Files\PICC\drivers\LCD.C" Line 86(40,41): Expecting a declaration
*** Error 43 "C:\Program Files\PICC\drivers\LCD.C" Line 86(41,42): Expecting a declaration
*** Error 43 "C:\Program Files\PICC\drivers\LCD.C" Line 86(42,43): Expecting a declaration
*** Error 43 "C:\Program Files\PICC\drivers\LCD.C" Line 86(43,44): Expecting a declaration
*** Error 43 "C:\Program Files\PICC\drivers\LCD.C" Line 86(44,45): Expecting a declaration
*** Error 43 "C:\Program Files\PICC\drivers\LCD.C" Line 86(45,46): Expecting a declaration
*** Error 43 "C:\Program Files\PICC\drivers\LCD.C" Line 86(46,47): Expecting a declaration
*** Error 43 "C:\Program Files\PICC\drivers\LCD.C" Line 86(47,48): Expecting a declaration
*** Error 43 "C:\Program Files\PICC\drivers\LCD.C" Line 86(48,49): Expecting a declaration
*** Error 48 "C:\Program Files\PICC\drivers\LCD.C" Line 87(20,31): Expecting a (
*** Error 43 "C:\Program Files\PICC\drivers\LCD.C" Line 87(34,35): Expecting a declaration
*** Error 43 "C:\Program Files\PICC\drivers\LCD.C" Line 87(36,37): Expecting a declaration
*** Error 43 "C:\Program Files\PICC\drivers\LCD.C" Line 87(37,40): Expecting a declaration
*** Error 43 "C:\Program Files\PICC\drivers\LCD.C" Line 87(40,41): Expecting a declaration
*** Error 43 "C:\Program Files\PICC\drivers\LCD.C" Line 87(41,42): Expecting a declaration
*** Error 43 "C:\Program Files\PICC\drivers\LCD.C" Line 87(42,43): Expecting a declaration
*** Error 43 "C:\Program Files\PICC\drivers\LCD.C" Line 87(43,44): Expecting a declaration
*** Error 43 "C:\Program Files\PICC\drivers\LCD.C" Line 87(44,45): Expecting a declaration
*** Error 43 "C:\Program Files\PICC\drivers\LCD.C" Line 87(45,46): Expecting a declaration
*** Error 43 "C:\Program Files\PICC\drivers\LCD.C" Line 87(46,47): Expecting a declaration
*** Error 43 "C:\Program Files\PICC\drivers\LCD.C" Line 87(47,48): Expecting a declaration
*** Error 43 "C:\Program Files\PICC\drivers\LCD.C" Line 87(48,49): Expecting a declaration
*** Error 43 "C:\Program Files\PICC\drivers\LCD.C" Line 87(49,50): Expecting a declaration
*** Error 12 "C:\Program Files\PICC\drivers\LCD.C" Line 94(29,30): Undefined identifier   LCD_READ
*** Error 12 "C:\Program Files\PICC\drivers\LCD.C" Line 106(30,31): Undefined identifier   LCD_WRITE
*** Error 12 "C:\Program Files\PICC\drivers\LCD.C" Line 136(28,29): Undefined identifier   LCD_WRITE
      31 Errors,  1 Warnings.

justice_for_all

yapyiklarinizi geri alarak asagidakini deneyin...

#include lcd.c demeden once

#define LCD_ENABLE_PIN  PIN_E0                                    ////
    #define LCD_RS_PIN      PIN_E1                                    ////
    #define LCD_RW_PIN      PIN_E2                                    ////
     #define LCD_DATA4       PIN_D4                                    ////
   #define LCD_DATA5       PIN_D5                                    ////
  #define LCD_DATA6       PIN_D6                                    ////
   #define LCD_DATA7       PIN_D7

boyle dermisiniz tabi pinleri istediginiz gibi degistirmelisiniz...ben bu sekilde projemde derledim hata vermedi...

bbs2006