make.exe: *** [program] Error 1 Hatası ( WinAvr ) Atmel

Başlatan M_B, 15 Kasım 2010, 21:34:57

M_B

Merhaba İyi aksamlar;
Bugun sonunda bir tane USB Programlayıcı yaptım ve iş yerinde sorunsuzca winAvr ile programladım. En basit Led yakma programını denedim hic bir sorun yok.
Aksam eve geldim. Laptobumda da USB programlayıcı mı kurayım calıştırıp test edeyim dedim ama malesef altakı mesajla karsılastım.
Bu sorun hakkında yardımcı olabilirmisiniz.

Teşekkürler
Mehmet

Not: Bu arada Herkesin Kurban Bayramını kutlar Hayırlara vesile olması dileğiyle.
Not: USB Programlayıcı yapmamda ( Baskı Devre cıkarmada ) yardımcı olan aykut54 Hocaya da burdan Tesekkur etmek isterim.

Not: İşletim sistemim Vista

> "make.exe" program
avrdude -p atmega8 -P usb -c usbasp    -U flash:w:blink.hex 

avrdude: error: programm enable: target doesn't answer. 1 
avrdude: initialization failed, rc=-1
         Double check connections and try again, or use -F to override
         this check.
avrdude done.  Thank you.

make.exe: *** [program] Error 1

> Process Exit Code: 2
> Time Taken: 00:01
İmkanın sınırlarını görmek için imkansızı denemek lazım.                                                             Fatih Sultan Mehmet

M_B

İyi aksamlar Hocam
Az oncede Eclipse de deneme yapayım dedim Belki winAvr de sorun olmustur diye ama
malesef eclipse de de altaki gibi hata verdi.
Hani Bilgisayar Donanımı tanımasa tamam ama aygıt yoneticisinde LibUSB-Win32 Devices
Altında USBasp normal olarak gozukuyor.
Sadece Programlayıcıda 3.6V Zener yerine 3.9V ve 68Ohm direncler yerinede 55Ohm taktım elımde yoktu.

Hani bunlardan desem
1.iş yerinde de calışmazdı.
2.PC programlayıcıyı (USB ) Bulamazdı diye dusunuyorum.
Son care olarakta acaba diyorum Laptop mu  (veya Vistamı ) desteklemiyor Hani iş yerindeki bilg.Masa ustu ve XP onda sorun yok.

Cıkan hatanın resmi linki.

http://img405.imageshack.us/f/eclipseavrhata.jpg/
İmkanın sınırlarını görmek için imkansızı denemek lazım.                                                             Fatih Sultan Mehmet

M_B

Merhaba Arkadaslar;
Sorunu halletim.
Sorunun cozumu ICSP pinlerinin yanında birde GND ucunun baglı olması gerekiyor.
İlk Programlayıcı yapıp masaustu bilgisayarda denediğimde calışmıstı. ( GND Ucu baglı olmadan )
Malesef Laptopta calısmadı. Sorun ıse GND ninde baglı olması gerekiyormus.

Not: gevv hocam Sorun cozuldu Butonu goremedım yoksa kaldırıldımı.
Sorunun cozuldugunu gostermek ıstemıstım.

aykut54

selam
ustam ilginç bir hata biz onu gerçekte masaüstü-laptop bilgisayarlardada denedik bir sorun ile karşılaşmadık. Neyse hatanın sebebini bulduğuna sevindim.Hakkında herşey hayırlı olsun. Artık sağlam kodlar yazarız :)

M_B

Sagol Aykut54 Hocam;
İnşallah saglam kodlar yazmaya başlıyacagız her seyi yoluna koyalım ondan sonra
Kolay gelsin.