Bedava enerji

Başlatan maxim1995, 16 Kasım 2010, 00:17:52

maxim1995

Arkadaşlar ben rüzgar dan enerji yapmak istiyorum naısl yapcamı neler lazım söleyebilirmisiniz ??

Not : elimde 2 adet ( birleşik fakat ayrı ) güneş panelleri var
1-17.1 volt 580 mAh
2-6.68 volt 800 mAh

Not internette baktım istediğimi bulamadım

yucelcem

güneş paneliyle rüzgar enerjisi, ilginç olacağa benziyor..

bymrz

Hocam hatlar mı karıştı, yoksa güneş+rüzgar mı olacaktı...

yucelcem

güneştir =) panel olduğuna göre

tatavi

panelleri kanat olarak kullanırsa düşünüyorumda olur yahu:)

pcb_desing

Konu başlıgına bakılırsa (Bedava enerji) Ha rüzgar Ha güneş farketmez arkadaşımız sadece sag gosterıp sol vurmuş..........!
ama hıc bırsey bedava degıl ulkemızde bahcenızden kazıp su cıkartırsanız suyle ılgılı kuruluslar gelır sızın kuyunuzdan cıkardıgınız suya sayac takarlar ve sızden dogal kaynakları kullandınızıcın ucret teleb ederler ruzgar gulu yaparsınız enerjı elde ettınız dıye ucret odemek zorunda kalırsınız gunes panelı takarsınız sıze ampul yakıcak kadar sınır tanırlar bedava hıc bır enerjıyı kullnamazsınız sadece kendı capınızda egonuzu tatmın edıcek kardar enerjı uretın kı kımsneın gozune batmasınn
sagda solda vazla konusmayın basınıza ıs acarsınız  bedava enerjı elde edıyorum dedınızmı basın dertte demektırr.

KAZIMUGUR

1984 gibiydi .
Kompanzasyon yenice şart koşuldu idi.
Teşvik içinde yüzdelerin altında kalan kooperatiflerden ücret alınmıyordu filan.
Da,  ne yapmasını bilen vardı ne satan.
Deslerini iyi çalışmış ve ustalarının laflarını sallamamış biri olarak tam fırasat zamanıydı.
Bölge dsi nin kooperatifleri ve kuyularıyla doluydu.
Demre de bir kooperatife yaptım ama kabul edecek adam yok.
Tek de bilen yok.
Dediler Antalya tekden adam ...
Olur dsi ayarladı organize etti , ekip olarak gittik demreye.
Yolda kontrolörümüz mühendis soruyor bunun hesapları nasıl yapılıyor.
Malzeme özelikleri ne nasıl seçiyoruz kim satıyor.... yol uzun.. ::)
Anlattık tabii ki.
Vardık öğrendiklerinin yapışmış olduğunu gördükleri için onayladılar kabul ettiler sayaçları müherlediler filan.
Komedi gibi idi o zamanlar.
Sayaçlar kilitsiz imal ediliyordu , mehter gibi yani.
Niyetin bozuksa hap yap para kap , üçünüde beşlet rap rap....

Neyse akşam Çayağzına yemeğe götürdü kooperatif başkanı.
Acı sulu küçük bir dere , bataklık suyu boşaltır kenarında bir kır lokantası.
Ufak derenin üstünde 2-3 metrelik kemer gibi hava verilmiş tahta bir köprü , sağda solda 3-5 ufak ampul , derenin içinde eski su değirmenleri benzeri ahşap bir şey ve milinde bir şarj dinamosu veee değirmenin çarkı sicim ile bağlanmış mühürlenmiş.
Orijinal TEK mühürü.
Gülermisin ağlarmısın.
Neyse baya muhabbetini yaptık.
Yanımızda dsi mühleride var.
9metreden derin keson kuyularda ve derin kuyularda kesin izin alınmalıdır.
Bir açıdan bakınca saçma.
Bilenleri dinleyince hımmm.
Yer altında su limitsiz değil , senini yaptığın sdece seni ilgilendirmiyor hepsi bir birine bağlı.
O yörede aşırı sayıda kuyu açıldı yasal olmasına yasal ama uzmanları dinlemediler.
15 yıl sonra evet hala kuyuların su seviyesi yerinde idi ama artık su işe yaramıyordu hatta zarar veriyordu.
Çünki "kamalama" olmuştu .
Aşırı çekim sonunda deniz suyu tatlı su kaynaklarına girmişti.
Zamanında bu gibi şeyler için konan tedbir saçma bulunup savsaklanınca ve bir şekilde delinince ...

Asıl mesela sap ile samanı ayırmakta.
Halkına düşman devletle devletine hain halk , biri diğerinden farksız değil.
Aslı insan faktörü.

Günümüzde enerji üretimi için , 10 yıl 20 yıl 40 yıl öncesinin ağızları ile konuşmadan önce günümüzün mevzuatları nelerdir diye bir araştırın önce.

tatavi

kazım bey dediklerinize aynen katılıyorum tam olarak detayını bilmeden kanun nizam ve yönetmeliklere saçma dememek lazım

t2

Efendim belediyeden teşrif ettiler. ruhsat almamız gerekliymiş. internetten baktım  bilmemkaçıncı sınıf işyerlerine ruhsat gerekir diğerlerine gerekmezmiş. Bu sınıflar nedir? gıda vs. birde gayrisıhhi müesseseler var galiba biz oluyoruz. fakat burası bir büro. sanayi, atık filan da yok. bu sınıfa giriyor muyum? ne gelenler bilir ne ben. giriyorsun diyemediler. belediyenin iş yerini mühürlememesi için ruhsat alman iyiolur dediler.

adamlar sırayla kapıları çalıyor. kapıyı açmasaydık sorun yoktu. adreste kimse yok deyip gideceklerdi. diğer kapılar öyle oldu. ben böyle mevzuatın içine tüküreyim. önce mevzuatı uygulayacak adam kendisi bilmesi lazım. satın alınacak bir daire hakkında  belediyeye soru sormaya gittim. haa bak, iskan ruhsatı yokmuş dedim. belediyedeki adam ne dese beğenirsin. buradaki evlerin çoğunda zaten iskan ruhsattı yoktur. sadece 2-3 tane bulabilirsin dedi. yani normal sayılacakmış. bu kafadaki belediye gelip iş yerini de mühürleyemez. sadece para toplamaya çalışıyor. gözünün üzünde kaşın var diyecek korkutacak para toplayacak. yufka, galeta imalatı yeri , lokantayı denetlesin ruhsatın yok desin. muhasebe bürosuna, veya benim büroma belediyeden ne ruhsatı laızm?. iş yerini açarken myhasebeci demişti. sana ruhsat gerekmez dedi. gerekir mi gerekmezmi şuan ben de bilmiyorum. gayri sıhhi müesseseler tüzüğünün bilnenkaçıncı maddesine göre  gerekirse bilen varsa bildirebilir mi.

KAZIMUGUR

"Tarım il müdürlüğüne" gideceksin durumunu anlatacaksın gerekeni şöyleyecekler.
Bir arkadaşım dondurma tatlı yapıyor.Şube açtı.
İmlat yok sadece ikram , tatlı bulaşığı tabaklar yıkanıyor.
Ruhsat için şu lazım bu lazım lavaboya "yağ tutucu" lazım.
İyi , aradık taradık oraya sığacak bir şey yok.
Yok böyle bir şey, ben anlamam tüzük...
Sanayide bir tenekeciye "ölçülerimize" göre yaptırdık görseniz komedi.
Tamam deyip verdiler ruhsatı.
Geçtiğimiz yıllarda yemek imalathanelerinin artıkları ile yapılan çekimleri hatırlayın.
Yağ tutmadan salınan kanalizasyon artıklarını hani....
Bu işlerin sağı solu yok.
Titiz olmak lazım.
Her kes masum değil.
Ya cahil ya sırf kendi menfaati peşinde.
Kontrol edenlerde nelerle karşılaşıyor , kırk türlü yalan dolan.
Sonuç böyle işte.
Medeniyet şehirleşme ile olur.
Biz orta asyadan sonra anadoludada göçebe yaşadık.
Yer kalmadığı için yenice şehirleşiyoruz.
Gerekli kültürün oturması zaman alacaktır , sabır ve anlayış....

Bu arada arkadaşın başlık ve sorusu ile ilgilenemedik kusura bakmasın özür dilerim.
Sorunu biraz daha açsa , hedefi tam belirtse mesela....