Ohm

Başlatan maxim1995, 16 Kasım 2010, 01:25:11

maxim1995

Arkadaşlar ben biyerde çelişki buldum=

orda 100 ohm direnç diyor ama malzeme listesinde 100 nF diyor ben hayli bakakaldım yardımcı olurmusunuz nedir bunlar aynımı değilmi?

OG

Direnç ise ohm
Kondansatör ise Farad (mili, mikro, nano, piko vs)

100 nF = 100 nanofarad demektir.
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

maxim1995

yani şimdi 100 nF ile 100 ohm aynı ?

OG

Direnç ile kondansatör aynı mı?

maxim1995

şimdi ben bunu   http://www.biltek.tubitak.gov.tr/gelisim/elektronik/dosyalar/25/lazer.pdf

yapacağım ve malzeme listesi hariç burda ohm diyor diyer yerde demiyor http://www.biltek.tubitak.gov.tr/gelisim/elektronik/dosyalar/25/2.jpg

o yüzden sordum birde bu malzemeler lazer hariç ucuzmu temin edebilirim ?? ve tanıdığınız varmı bunları bana satabilecek şimdi ben bakırköyden kalkıp karaköye gitmek öfff birde yaşım 14

OG

Orada bahsedilen başka bir eleman. Yaptığınız devreyi "Güç kaynağına bağlarken direk bağlamayın araya 100ohm luk direnç girin" demekte.

Aynı devre değil onlar.

maxim1995

Alıntı yapılan: OG - 16 Kasım 2010, 02:17:22
Orada bahsedilen başka bir eleman, şemada yok. Yaptığınız devreyi "Güç kaynağına bağlarken direk bağlamayın araya 100ohm luk direnç girin" demekte.

Hayır bahsettiğim ek mi koycam yoksa ordaki 100 k , 100 R   veya 100 nF  den birimi hangisi ?

OG

Aynı devre değil onlar. Farklı devreler. Lazer devresinde koruma yapmak için 100ohm (100 R ) bağlayın diyor, ama lazer devresi açıkça görünmüyor. Verdiğin devre (pdf dosyası) farklı bir devre, alarm veren taraf. Lazer ise hazır ünite. Onu da adaptörden beslerken araya direnç girin diyor.

maxim1995

Alıntı yapılan: OG - 16 Kasım 2010, 02:21:41
Aynı devre değil onlar. Farklı devreler. Lazer devresinde koruma yapmak için 100ohm (100 R ) bağlayın diyor, ama lazer devresi açıkça görünmüyor. Verdiğin devre (pdf dosyası) farklı bir devre, alarm veren taraf. Lazer ise hazır ünite. Onu da adaptörden beslerken araya direnç girin diyor.

Teşekkürler bbirde son 3 soru

bunları kimden temin edebilirim ?
yaklaşık ne kadar maliyet olur ??
O bizzer sesi sanki düşük o ses yerine kapı alarmların sesini takmak mümkünmü ?

OG

Alıntı Yapbunları kimden temin edebilirim ?
Lazer satanlardan

Alıntı Yapyaklaşık ne kadar maliyet olur ??
Satanlar bilir

Alıntı YapO bizzer sesi sanki düşük o ses yerine kapı alarmların sesini takmak mümkünmü ?
Mümkün, Kapı alarm devresi Aynı değerde voltaj ile besleniyorsa (9V) buzzer yerine direk bağlayabilirsin. Farklı ise gerekli değişiklik yaparak kullanabilirsin.

yucelcem

gorunuse gore buzzerdan 9v geçiyor zil baglarsın ama bence ilk orijinal halini uygula

electronblue

Fiyatların ucuz olduğu 2 firma var,
Dorukan Dış Ticaret - www.dorukanstore.com
Tüm Elektronik - www.bluemavi.com

Ayrıca menevşe han'da ,  karaköy pasajında veya  selanik pasajında birçok elektronikçi var fakat malzemeden malzemeye fiyat oranları değişiyor.

yucelcem

internet daha mantıklı, karakoyde bilmiyosan sokuyolar kazığı

maxim1995

Bilmiyorum hangisi daha mantıklı ama ben karaköye gidecem

electronblue --- Yardımınız için teşekkür ederim eğer uygun fiyat ve eksiksiz malzeme olursa alacam Teşekkürler

Birde ben 100 nF diyom ama kutupsuz diye fakata kutupsuz çıkmıyor benim alacağım şey kutupsuz fakr edermi ?

floresan

100nf kodansatorler genelde kutupsuz olur zaten. demek istediğini tam anlamadım