SMS ile kontrol çalışma notları

Başlatan sigmoid, 16 Kasım 2010, 10:29:45

sigmoid

Elimde Ericson A1018, Nokia 1200, Nokia 3310 var. 3310 nun çalışıp çalışmadığını bilmiyorum. Belki bozukta olabilir. Forumda bir kaç gündür sms kontrol üzerine yazılmış konuları kurcalıyorum. Bu telefonlardan birini kullanarak sms gönderme ve alma üzerine bir şeyler yapmak istiyorum. Ericsson A1018 de sms gönderme ile ilgili örnek buldum ama tüm at komutlarını desteklemiyor. AT+CMGL komutu olmadığından mesaj gelip gelmediğini kontrol edemiyorum. Bir yandanda nokiada nasıl kontrol yapılacağını araştırdım. Fbus protokolü çözülünce telefonla ilgili bir çok şey yapılıyormuş. Bir çok forumda gnokii açıkkaynak kodlu yazılımın incelenmesi üzerine tavsiyeler var. Nokia 1200 ise Fbus v3 kullanıyormuş. Anladığım kadarıyla iletişim protokolü nokia3310dan biraz farklı. Nokianın Forumda Benim eski emektar Ngage olmasına rağmen 1200 adına hiç bir şey yok. FBUS protokolünün specificationı aradım. Ama bir şey bulamadım. Ne bu devlet sırrı mı? Nokia niye protokolünü açmamış.

Asıl merak ettiğim ise forumdaki eski mesajları okurken bir arkadaşta operatörlerin bazı at komutlarını kısıtladığını yazmış. Böyle bir şey var mı?

Düzeltme : Başlık adı değiştirildi.

sigmoid

Bir kaç gündür sms kontrol araştırması içindeydim. Yeterli boş vaktimin kalmayışı nedeniyle projeyi bu aşamada bırakıyorum. Herhangi bir pic kodu vs yazmış değilim. Sadece benzer bir proje yapacak arkadaşlara faydalı olması dileğiyle edindiğim tecrübeleri paylaşacağım.

Sms kontrol deyince hemen hemen herkesin aklına AT komutları geliyor. Ama her telefon AT komutlarını desteklemiyor. Fazla başım ağrımasın derseniz GSM modül alıp projeyi yapabilirsiniz. Sms kontrol araştırmamda elimde olan telefonlar üzerinden nasıl kontrol edileceği konusunda araştırma yaptım. İlk çalışmam Ericcson A1018 üzerineydi. AT, ATZ, ATD, ATH gibi komutları destekliyor. SMS gönderimi PDU formatında oluyor. Gelgelelim AT+CMGL gibi smsle ilgili hiç bir AT komutu yok. İnternetnet yaptığım araştırma sonucunda bir sitede AT*BINARY komutu ile binary modunda PDU olarak nasıl mesaj gönderileceğini buldum. Ama gelen mesajların nasıl okunacağına dair bilgi bulamadım. Site ise : http://www.spaceorbit.net/peter/projects/microguard_mark1/index.html

İkinci denemem Nokia 1200 üzerineydi. İlk gün bayağı bir cırmaladım. İnternette Gnokii ve gammu açık kaynak kodlu yazılımlarla cep telefonunun nasıl kontrol edileceği üzerine araştırma yaptım. Linux gerçekten bir cennetmiş. Bu iki programı yazıp bizlere armağan edenleri tebrik ediyorum. Kodlar C ile yazıldığı için kolayca kendi PIC programlarımızada port edebiliriz gibime geliyor. Tabi boyut ve ram sıkıntısı olmazsa. Nokia 1200 çalışmamdaki ilk vurgunu http://cpkb.org/wiki/Nokia_1200_pinout adresindeki ayak bağlantılarından yedim. Bağlantıdaki TX ve RX yerleri yanlış... Doğrusu ise http://www.nokia-tuning.net/index.php?s=pinout_1100 adresindeki. Ayak bağlantıları 1100 ile aynı. İlk başlarda gnokii veya gammu ayarlarını yanlış yaptığımı düşünmüştüm ama meğer ilk verdiğim sitedeki ayak bağlantılarının yanlış olması nedeniyle bir günüm gitti. Gnokii ve Gonki Config dosyaları C:\Documents and Settings\Profiladı klasörüne kopyalanmalı. Gnokii nin konfig dosyasının adı:_gnokiirc, Gammunun ise gammurc. Gammu için fazla ayar yapmaya gerek yok. Sadece kullandığınız portu söylemeniz yeterli. Gnokii  ise _gnokiirc. Nokia 1200 için config dosyasında model olarak 6510, nokia 3310 için 6110 yazmak gerekiyor. Hanksake software yapıyoruz. Arakablosu ise bildiğimiz klasik MAX232 entegresi ile yapılıyor. Yaptığım bağlantı kablosu http://www.mytutorialcafe.com/Microcontroller%20Project%20Thesis%20Nokia.htm sitesindeki devreye çok benziyor. Ben beslemeyi kendim verdim. Nokianın çok az modeli AT komutlarını destekliyormuş Nokianın kendine has bir protokolü var. Bazıları FBus protokolü diyor, bazı kişiler ise Fbus protokol adı değil kablo standartıdır vs yazmış. Nokianın sitesindede ayrıntılı bir bilgi bulamadım. Gnokii ve Gammunun wiki sitelerinde protokol hakkında ayrıntılı bilgi mevcut. http://www.embedtronics.com/nokia/fbus.html adresindede 3310 üzerine detaylı bir anlatım var.

Gnokii ve gammu komut satırından çalışıyor. O kadar çok komutu varki insanın başı dönüyor. Yalnız tüm komutları her telefon desteklemiyor. Nokia 1200 la sms gönderdim, türkcell hat ile sadece 8091 kontör hattını aratabildim. Vodafone numarasını cevirdiğimde ise böyle bir numara yoktur mesajı aldım. Başka bir türkcell hattını aramayı denemedim. Nokia 1200'ın kısıtlaması ise sadece telefon hafızasına erişim olması. Hİç bir şekilde SIM karttaki rehbere ve mesajlara ulaşılmıyor.

En son test ettiğim telefon ise Nokia 3310. Gammu ile test ettiğim komutlar aşağıda

gammu identify     : Telefon hakkında bilgi veriyor.

echo "slm. bu bir mesaj" | gammu sendsms TEXT 053xxxxx

mesaj gönderiyor. gönderilen mesajda tırnak işaretleri de çıkıyor.

gammu getsmsfolders   : Telefon içindeki sms klasörlerini listeliyor. 3310 için 1. Inbox SIM, 2. Outbox SIM

echo mesaj kayit demo | gammu --savesms TEXT -folder 1

gelen kutusuna mesajı kaydediyor. En sondaki 1 parametresi gelen kutusunu temsil ediyor. 2 yazarsanız giden kutusuna kaydediyor.

gammu --dialvoice 05xxxxxxx

telefon numarası çevirme komutu. Bu sefer test ederken telefonda vodafone hat takılıydı ve türkcell numarasını aradı. Bu denemem telefon 3310, ilk türkcellden vodafonu arama denememde 1200 kullanmıştım. Problem telefondan mı yoksa operatörün bir kısıtlamasından mı şu anda net bir şey diyemiyorum. Bu sefer hem hat hem telefon farklı.

Malesef 3310 nunda bir kısıtlaması var. getsms komutu ile tek tek mesajların okunmasını desteklemiyor.
gammu --getallsms           : ile gelen ve giden kutusundaki tüm mesajlar okunabiliniyor.

gammu --deleteallsms 1
gelen kutusundaki tüm smsleri siler. en sondaki 1 yerine 2 yazılırsa giden kutusundaki tüm smsleri siler.

boş vaktimin bitmesi nedeniyle telefonları PICe bağlayıp test edemedim.

BenC

Alıntı yapılan: abdullaho - 16 Kasım 2010, 10:29:45
Asıl merak ettiğim ise forumdaki eski mesajları okurken bir arkadaşta operatörlerin bazı at komutlarını kısıtladığını yazmış. Böyle bir şey var mı?
AT komut seti cihaza ait bir durumdur. Operatörün engelleme yapması olası değil. Eski versiyon gsm cihazlarında sms te text moduu desteklemediği için pdu formatında işlem yaopmak zorunda kalıyordunuz. Bazı arkadaşlar AT+CMGL komutunun çalışmadığınıı yazmış. Bu komutun text modda ve pdu modda kullanımı farklıdır. Örneğin Text modda AT+CMGL="UNREAD" aynı komut PDU modda AT+CMGL=4 tür. İlgili cihazın at komut setini google da aratırsanız bulursunuz.
ŞEHİT KANIYLA ALINMIŞ BU GÜZELİM VATANIN TOPRAKLARI KARIŞ KARIŞ SATILIYOR!!  VATAN HAİNİ OLMA!!

sigmoid

ericsson a1018 in komut setini bulamadim. yardimci olursan sevinirim.

BenC

Aslında AT komutları cihazlara has bir durum değildir. Bunlar uluslararası bir standarttan doğan durumlardır. Yani A1018 vs için bir komut seti yoktur. At komut setlerinde cihazların desteklediği komutlar vardır. Bunlara ek olarak ta firma ek komutlar da ekleyebilir. Mesela At komut setinde gprs ile ilgili komutlar mevcuttur lakin cihazın gprs i yoksa bu komut o cihazda kullanılmaz demektir. Gönderdiğim dosyada GM47 ve GR47 için at komutları vardır. Ama sms komutları standarttır. SMS komutlarınıda bulabilirsin içerisin de.
http://www.4shared.com/file/Imo-y01_/ATCOMMAND.html
ŞEHİT KANIYLA ALINMIŞ BU GÜZELİM VATANIN TOPRAKLARI KARIŞ KARIŞ SATILIYOR!!  VATAN HAİNİ OLMA!!

sigmoid

demek istediğimi tam anlatamadim. at komutlari bir standarttir, bu konuda hem fikiriz. bendeki a1018 tüm at komutlarini desteklemiyor. ericsson a1018 in hangi at komutlarini desteklediğinin bir listesini bulamadim. at+cmgl komutu telefonda olmadiğindan dolayi mesaj gelip gelmediğini kontrol edemiyorum. bana bu telefonda nasil gelen mesajlari takip edebileceğim ve okuyabileceğim bilgisi lazim. teşekkürler.

BenC

AT$ , AT* veya AT& komutlarını bir denermisiniz. Bu komutlar cihazın desteklediği komutları listeler.

sigmoid

AT*
&F
*
*BINARY
*EAUM
*ECAM
*ECUR
*EDME
*EDNT
*EERS
*EICO
*EKEB
*ELAN
*ELIN
*EMAR
*EMIC
*EMMI
*EPEE
*ERIL
*ERIN
*ERIP
*ESAM
*ESBL
*ESDF
*ESIL
*ESKL
*ESKS
*ESMA
*ESMM
*ESNU
*ESOM
*ESTF
*ESVM
*ETXT
*EWEE
*IRDIRECT
+CAOC
+CBC
+CCFC
+CCLK
+CCWA
+CFUN
+CGMI
+CGMM
+CGMR
+CGSN
+CHLD
+CHUP
+CIMI
+CIND
+CKPD
+CLCK
+CLIP
+CLIR
+CMEE
+CMER
+CMGF
+CMOD
+CNMI
+CNUM
+COPS
+CPAS
+CPBR
+CPBS
+CPBW
+CPIN
+CPWD
+CRC
+CREG
+CSCB
+CSCS
+CSQ
+CSSN
+GMI
+GMM
+GMR
+VTS
A
D
H
L
Q
S3
S4
S5
V
Z

çok sağolun. bu komut işime yaradı şimdi bu yönde araştırmalarımı yapacağım. Bundan sonrada kalan vaktimde birazda nokia telefonlara bakarım.

BenC

Tamam üstad CMGL(mesaj listeleme yok ) ama CMGR var onu kullan bi . AT+CMGF=0, AT+CMGR=1 vs dene bi

BenC

Pardon üstad bu komut da olmuyor. Sanırım A1018 bu sms özelliğini desteklemiyor.

sigmoid

http://www.spaceorbit.net/peter/projects/microguard_mark1/index.html
adresinde AT*BINARY komutu ile binary moda girip PDU formatında mesaj göndermiş. Acaba binary modda mesajda okunabilir mi ki. Gönderdiğin dökümanda AT*BINARY komutu ile ilgili bir şey yok. Elimde 3 telefon var, sadece bir tanesi sms okumama izin veriyor. oda nokia 3310 :(

BenC

Cihazları binary modda hiç kullanmadım. Gönderebildiğine göre okuyabiliyordur da üstad. Araştırmadan denemeden bişey diyemem.

sigmoid

tekrar çok sağol. AT* komutu benim için iyi oldu.

Son bir soru olarak hazır GSM modüllerde durum nasıl? Her GSM modülleri kullanmak için herhangibir esktradan eleman kullanmam gerekiyor mu? Fiyat durumları nasıl? Olmadı cep telefonuyla bu kadar çırmalayacağıma gidip hazır bir modül alayım.

BenC

Modüller de sıkıntı yok çoğunluğu bütün komutları destekliyor. Çoğu güzel bir besleme devresi ister . Birde pcb bağlantı konnektörleri sıkıntı yaratabilir. Profesyonel yapacaksanız bu durum göz ardı edilebilir. Fiyat konusunda uzun zamandır bilgim yok. Amatörce bir çalışma yapacaksanız ericsson modellerinden vazgeçmeyin derim. bulabiliyorsanız T28 bulun bağlantı hepsinde aynı. Elektrovadi diye bir site var bi araştır.orda gsm modül olması lazım.

sigmoid

Yaptığım çalışmalarda hep besleme sıkıntı oldu. 7805 ve LM2940C-5 ısınıp bir müddet sonra telefon kapandı. Telefonların kendi bataryası olmadığından denemelerimde model helikopterin lipo pilleri ile çalışmamı yaptım. İleride sms kontrol üzerine bir proje gelirse diye boş vakit buldukca hazırlık yapıyorum