Bipolar Kondansatör

Başlatan Burak B, 19 Kasım 2010, 12:08:31

Burak B

47mikrofarad / 100V civarı bipolar kondansatör bulabileceğim online bir satıcı bilen varsa yardımlarını bekliyorum.
"... a healthy dose of paranoia leads to better systems." Jack Ganssle

stlg

İki 100uF sırt sırta bagla
ALLAHA EMANET OLUNUZ Hoştur bana senden gelen,  Ya gonca gül yahut diken,  Ya kaftandır yahut kefen,  Kereminde hoş lütfunda hoş.

Burak B

diyotta eklemek lzım o zaman olmadı öyle yapıcaz. Ben belki hazır bulurum diye düşünmüştüm tavsiyen için sağol.

KAZIMUGUR

Alıntı yapılan: ByteMaster - 19 Kasım 2010, 13:45:40
...diyotta eklemek lzım ...

Nasıl ekleniyor ?

Ayrıca buzdolapcılarda filan bulursun AC220V

Burak B

Her iki kondansatörün ayağına paralel 2 diyot bağlanıyor. Elektrolitik kondansatörler AC akıma karşı nazlılar ya ondan olsa gerek.

Şöyle bişi;

KAZIMUGUR

40 senedir diyotsuz çalışıyorlardı demek artık moda böyle .

Burak B

Valla bende biryerden gördüm. Ne diyeyim. :)

justice_for_all

Deneyip de başaramayanları değil, yalnızca denemeye bile kalkışmayanları yargıla.   Gökhan Arslanbay

electronblue

Hayır. Kutuplu kondansatörler aynı kutuplar seri bağlanarak kutupsuz hale getirilir.
For example :

Açıkçası paralel diyotları ilk defa gördüm.

stlg

Bende diyotsuz olarak biliyorum
ALLAHA EMANET OLUNUZ Hoştur bana senden gelen,  Ya gonca gül yahut diken,  Ya kaftandır yahut kefen,  Kereminde hoş lütfunda hoş.

Burak B

stlg

Eger kondansatorleri hoparlor filtresinde kullanacaksanız diyotlara gerek yok

Burak B

Kondansatör deşarj etmek için kullanacağım. Ölçüm devresinde yüksek voltajlı kondansatörlerin deşarjında.

X-Fi

benim anladığım kadarıyla bu diyotlar sayesinde kapasite düşmez iki polarmada da tek bir kondansetör şarj olur eğer ikiside 100uf ise kapasite yine 100uf ikiye bölünmez böylece kapasite kaybı olmadan kutupsuz elde edilmiş diye düşünüyorum.
http://www.coskunergan.dev/    (Yürümekle varılmaz, lakin varanlar yürüyenlerdir.)

OG

Alıntı yapılan: ByteMaster - 20 Kasım 2010, 13:29:22
Ben burada rastladım bu bağlantıya.

http://www.electro-tech-online.com/general-electronics-chat/100813-ac-bipolar-capacitor.html
Boşver onu.

Doğrusu burda.

Alıntı yapılan: electronblue - 19 Kasım 2010, 18:53:14
Hayır. Kutuplu kondansatörler aynı kutuplar seri bağlanarak kutupsuz hale getirilir.
For example :

(Resim gizlendi görmek için tıklayın.)

Açıkçası paralel diyotları ilk defa gördüm.
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.