Bipolar Kondansatör

Başlatan Burak B, 19 Kasım 2010, 12:08:31

Burak B

OG üstadım;

Öyle yaptım. İki tane 100µF sırtsırta bağladım. 47µF' a yakın bir bipolar oldu.

Yorum yapan herkese teşekkürler.
"... a healthy dose of paranoia leads to better systems." Jack Ganssle

KAZIMUGUR

Alıntı yapılan: X-Fi - 20 Kasım 2010, 14:11:29
benim anladığım kadarıyla bu diyotlar sayesinde kapasite düşmez iki polarmada da tek bir kondansetör şarj olur eğer ikiside 100uf ise kapasite yine 100uf ikiye bölünmez böylece kapasite kaybı olmadan kutupsuz elde edilmiş diye düşünüyorum.

Bu yorum yabana atılamaz !

Burak B

Muallakta kaldım hangisini yapayım şimdi ? Bana 47µ / 100V Bipolar lazım iki 100µ' luk diyotsuz bağlayınca iş çözüldü. Tabii bu diyot meselesini de öğrenmem iyi oldu. :)

OG

Alıntı yapılan: KAZIMUGUR - 20 Kasım 2010, 20:43:15
Alıntı yapılan: X-Fi - 20 Kasım 2010, 14:11:29
benim anladığım kadarıyla bu diyotlar sayesinde kapasite düşmez iki polarmada da tek bir kondansetör şarj olur eğer ikiside 100uf ise kapasite yine 100uf ikiye bölünmez böylece kapasite kaybı olmadan kutupsuz elde edilmiş diye düşünüyorum.

Bu yorum yabana atılamaz !
Hocam bak karıştırdın şimdi işleri :)
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

z

Diyodlu yapida kondansatorlerin voltaji, uygulanacak voltajin 2 kati olmali gibi gorunuyor.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

picmanya

yazılanları bir daha dikkatlice okudum mesajımı geri çekiyorum.

KAZIMUGUR

Editlemek - düzeltmek - eskiyi koruyup yeniyi yazmak daha bir şık olurdu.

Hep birlikte bir şeyler öğreniyoruz - öğretiyoruz.
Çoook uzun yıllar hem pratik hem teorik bir çok şey gördüm , çeşitli kaynaklar okudum ama böylesini ilk  olarak gördüm.
Vesile olduğu için @ByteMaster e teşekkür ederim.
Kondansatör boşaltmak için garip bir yöntem , yani bana öyle geldi , biraz daha açıklarmısın ?

@bunalmış ustam , pazarlık kapısı açık ise 2 katı yerine 1,41 katını öneriyorum. ::)

z

1.41 ini gordum ve rest diyorum.

Diyorumki kapasitor voltajlari  en az giris voltajinin 2 kati olmali.

Burak B

@KAZIMUGUR üstadım onur duydum.

Bu kondansatörün kullanıldığı şemayı vereyim buyrun siz inceleyin.

http://members.upc.hu/lethanh.hung/LCFESRmero/lcfesr_mero3_sch_alternativ.png

Bu devrenin ESR ölçüm kısmında yüksek voltajlı kapasitör ölçümü sırasında kazara deşarj olmamış kapasitör takılırsa diye kullanılmış. Bakınız sol üst kırmızı kısım; ayrıca orada bir sabit kondansatör ve 3A' lik iki diyot var.

Hatta adam bitmiş devrenin resmini felan koymuş orada kondansatörü gösteriyor. Farketmeden başta kutuplu bağladım. Sonra farkettim ki bipolarmış. Anaaa bipolarmış oldum yani. Ama malzemeyi bulamadım tabi. Sonra buralara kadar geldi mevzu. :)

ipek

ne yazarın nede amacınıza karışmak istemem fakat bir zamanlar okuduğum makalelerde
test aletlerinde kullanılacak kapasitelerin toleransları ısıl karekter Q D faktörleri ve en önemlisi
kendi esr kimliği her seferinde kalibrasyon yapılıyorsa sorun yok yazar ölçüm frekansı olan 1khz 10khz neyse
bunuda iletebilmek için 100nf' de paralel bağlamış tabiki bu duru sadece beni ilgilendiriyor teknik açıklamasını
yapabilmem güç ben olsaydım 10 adet 4.7 uf metal polyester kapasiteyi paralel bağlardım halk dilindeki ismi tweteer
hoparlor kondansatörü bu tür mkp mkh kapasitörler oldukça sadıktır..

z

[IMG]http://img818.imageshack.us/img818/9284/balyoz.jpg[/img]

Kapasitor voltajlari toplami V olacak sekilde voltaj paylasimi oluyor. Surekli rejimde voltajlarin ne oldugunu hesaplayabilmek icin C lerin ESR degerlerini dikkate almak gerekiyor.

Burak B

@ipek haklısın Q ve D konusunda. Orada kullandığım kapasite Wima' nın MKP4 kapasitörü. Dirençlerim 5 Bant %1. LC tank devresindeki her iki 22nf kondansatörde MKP ve 20.056nf değerdeler %5 22nf yani. Şimdilik yani akşam itibariyle herşey stabil gibi. Bahsettiğin paralel bağlama yöntemi stabiliteyi artırır mı?

ipek

inan o kadar bilmiyorum fakat bir HP test cihazında 220nf 100v ile 2.2uF yapmış idi yoksa normalde zaten bu eleman mevcut.
ayrıca bu gün kutuları karıştırdım 47uF 25 ve 50 volt bipolar olduğunu farkettim kapasitelerimi beyti tabir edilen çemen ardagülden
alıyorum belki senin istediğin bile mevcuttur devreyi çalıştırırsan bigi vermeni rica ediyorum zira elektor'un combi olanını yaptım
atıyorum 470uF .1 ohm olarak gördüm ve buna bir işaret koydum bir saat sonra ölçtüğümde farklı değerler alıyorum elektor yazılımı güncelledi yok LF412'yi
değiştirin falan forumunda geyikler yapıldı ama hala aynı durumda dirençleri özkuldan almıştım yaego 10ppm precision yani endüstriyel ölçü aletleri için tasarlanmış
6 bant offset voltajını sürekli gözlemliyorum hiç kaymıyor .kolay gelsin

Burak B

Cihaz çalışıyor. Bence gayet stabil. Kullanılan malzeme çok farkettiriyor. Tek sorun firmware demo olduğu için 6 dakka sonra ekrana sürekli "DEMO" basıyor. Birde kalibrasyon kısmı tek butonla olduğu için biraz karmaşık gelebilir. Çünkü 5-6 sn kısa devre edince kalibrasyon moduna giriyor 10-12 sn kısa devre edince kaydediyor v.s. Eğer illaki LCFEsr yapacağım diyorsanız bundan ziyade R2-D2 diye geçen linkteki cihaza bakın hem firmware bedava hemde pic 18f2520 ile yapılmış ayrıca ekranda grafik nokia ekranı. Tam ölçüm aralığını rusça olduğu için bilemiyorum ancak videolarından ve resimlerinden anladığım kadarıyla atmega8 li olana yakın gibi duruyor.

Sevgili moderatörüm konu bipolar kondansatörden kaymaya başladı sanki ne dersin ? :)

R2-D2 Son versiyonunda (rev2484 diye geçer) LCFESR hepsi mevcut
http://vrtp.ru/index.php?showtopic=15087&st=0