1 adet 7447 ve 4 adet 7 segment saat

Başlatan Experienced, 23 Kasım 2010, 16:30:06

Experienced

Merhaba arkadaşlar
ben 1 adet 7447 ile 4 adet seven segment kullanarak saat yapmak istiyorum acaba
1 adet entegre ile 4 adet display sürerek bunu gerçekleştirebilirmiyim.
Bunun dışında displeylere girmeden önce direnç kullanmam gerekirmi 7447 den sonra ?
Son sorumda LCd için kesme kullanarak yazdığım bir saat programı var bu kodu kullanabilirmiyim.
Teşekkürler.

yucelcem

frkcn

1. soru 1 adet 7447 ile 1 adet sürebilirsin. display sayısı artarsa diğerlerini sırayla aktif yaparak olabilir yani tarama yapmalısın.
2. soru direnç kullanman gerekir mesela 5 volt için 390 ohm yeterli olur.
3. soru kodu kullanabilirsin ama display sürme kısmı eklemen gerek tabi bide displayler lcd komutlarından anlamaz :)
Bugün ömrümün geride kalan son günü...

Tagli

Tarama mantığını kullanarak 1 adet 7447 ile 4 tane gösterge sürebilirsin. Bu entegreyi daha önce kullanmadım ama internetteki şemalarda direnç kullanıldığını görüyorum. Eğer kullandığın işlemcide 4 adet daha bacak ayırabiliyorsan (nokta kullanmayacaksan 3) 7447 kullanmana da gerek yok, aynı işi yazılımla yapabilirsin.
Gökçe Tağlıoğlu

yucelcem

tarama yap bence aynı pin sayısı gerekiyor ve boşuna 7447 kullanmamış oluyorsun, elinde 1 tane 7447 varsa ve 3 tanesini daha almak için elektronikçiye gideceksen, 1 tane 4 haneli 7 segment al, hem üzerinde 2 nokta da oluyor bazılarının :) karışık gibi gözüksede 7447den daha basit. Bir de kesmeyle falan hassas bir saat yapılamıyor benim bildiğim?

stlg

ALLAHA EMANET OLUNUZ Hoştur bana senden gelen,  Ya gonca gül yahut diken,  Ya kaftandır yahut kefen,  Kereminde hoş lütfunda hoş.

stlg

Ben olsam boyle yapardım eger 7447 sart degilse entegrenin oldugu yeri pic gibi dusun

[IMG]http://img101.imageshack.us/img101/4291/2009712231250953.jpg[/img]

Uploaded with ImageShack.us
ALLAHA EMANET OLUNUZ Hoştur bana senden gelen,  Ya gonca gül yahut diken,  Ya kaftandır yahut kefen,  Kereminde hoş lütfunda hoş.

yucelcem

evet, buarada fototransistör mü o soldaki ? ne işe yarıyor

Experienced

benim displayler 2.2V ile çalışıyor sanırım transistör kullanmama gerek yok bu durumda yanlışmı düşünüyorum.
Ve hesaplarıma göre 140Ω yeterli olacaktır gibi.
Yanlışmıyım ?

Tagli

Belki çalışır ama transistör kullanmak daha sağlıklı. Göstergede 8 yazdığını düşünürsen, bir LED için hesapladığın akım değerini 7 ile çarpman gerekir. Pindeki akımı kurtardığını düşünsek bile, 4 gösterge için aynı portu kullanacağını düşünürsek portun kaldırabileceği azami akımı geçme ihtimalin de var.
Gökçe Tağlıoğlu

Experienced

7447 den çıkış alacağım için pic portu çıkışının bir önemi varmı ?

stlg

Hayır yok akım artık 7447 den akacak

Tagli

Pardon, benim aklım 7447'siz düzeneğe gitmiş.
Gökçe Tağlıoğlu

yucelcem

eğer şu 4 tane aktif etme transistörlerinden bahsediyorsak, ben 7447 kullanmadan transistörsüz yaptım çalışıyor

z

Alıntı yapılan: Experienced - 24 Kasım 2010, 08:01:20
benim displayler 2.2V ile çalışıyor sanırım transistör kullanmama gerek yok bu durumda yanlışmı düşünüyorum.
Ve hesaplarıma göre 140Ω yeterli olacaktır gibi.
Yanlışmıyım ?

7447 nin iyimser düşünceyle 5V çıkış verdiğini varsayarsak (5-2.2)/140 dan segment akımlarını 20mA buluruz ve bu normal bir değerdir.

Ancak tarama mantığı kullanacaksan bu değeri display sayısı ile çarpmak gerekir.

Örneğin 4 display olacaksa bu durumda aynı parlaklığı elde etmek için segment akımın 20mA değil 80mA olmalıdır.

Bu durumda R=(5-2.2)/80 den 35 ohm çıkar.  Ancak 80mA 7447 için yüksek bir değerdir.

En iyisi, port çıkışlarına segmentleri sürmek için 7 yada 8 tane transistör koyup  decoding işlemini de işlemciye yaptırman.

Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com