Atmel dersleri hakkında fikir alışverişi

Başlatan aykut54, 25 Kasım 2010, 22:34:41

aykut54

Merhaba
Atmega8 serisi hakkında çevresel birimleri anlatan.Dersler çıkarmayı düşünüyoruz.Win avr C ile yazılım yazmayı projeler ise basitten zora gidecek şekilde bir çalışma içersine girmeyi düşündük.... Uygulamalar pratik ve Teoride birebir çalışmalarda olacaktır.İçerikler ders ders olarak çıkartmayı düşünüyoruz...... Bazı uygulamalar için attiny2313 kullanabiliriz. İlerleyen kısımlar ise TFT sürmeyi düşünüyoruz.

Bu konu hakkında fikirlerinizi beklemekteyiz. Bu şekil çalışma faydalı olabilirmi?

Ne kadarda olsa Atmel sıkıntısı çeksekte.....Kanımızın son damlasına kadar kendisi ile savaşacağız :)

Değerli cevaplarınızı bekler.Çalışmalarınızda bereket dileriz....

muhittin_kaplan

Şimdiden Hayırlı Olsun Aykut. Ayrıca Bende İsterim.. :)

Mucit23

Hayırlısı olsun aykut abi merakla bekliyorum. ;)

mcn

Tabiki de faydalı olur hocam.Türkçe eğitim kaynaklarına bir yenisi daha eklenmiş olur.

Dediğiniz şekilde TFT uygulamalarını da örneklerle anlatırsanız,çok dua alırsınız,başta ben ;)

Haydi kolay gele.
www.teknikyazi.com --üşenme,erteleme,vazgeçme...

FTHTL

Bu tarz eğitimler hem öğrenen hem de öğreten için çok faydalı olur diye düşünüyorum.
Öğrenecek olanlar için zaten güzel.
Eğitici için kendini geliştirmesi açısından çok güzel.
Aynı zamanda aynı ortamda çok güzel firkirler düşünceler de ortaya çıkabilir.
En kısa zamanda eğitimlere başlamanız dileklerimle.

aykut54

Başladık bile Şimdilik 4 uygulama basit ancak en temel uygulamalar...Dediğim gibi tek sıkıntı piyasadaki atmeli işlemci sıkıntısı.İnşallah bir aksilik olmaz ise bu yıl sonuna kadar 1 .ders hemen çıkarmayı hedefliyoruz.....

Hayırlı günler

ofdan

Dört gözle dersleri bekliyoruz inş. Aykut hocam

FTHTL

internette ATMEGA88 zor bela buldum. bir yerde topta satılıyor.2.5 dolar gibi fiayatları ama 20 tane gönderiorlar en az.

mcn

Alıntı yapılan: FTHTL - 26 Kasım 2010, 09:52:38
internette ATMEGA88 zor bela buldum. bir yerde topta satılıyor.2.5 dolar gibi fiayatları ama 20 tane gönderiorlar en az.

Hocam bi mahsuru yoksa nerden bulduğunuzu yazabilir misiniz?

www.teknikyazi.com --üşenme,erteleme,vazgeçme...

M_B

1 -) Port kullanımı. Port kullanımı  ile İlgili basit uygulamalar. ( Led animasyonları )
2 -) Buton kullanımı
3 -) 7 Segment Led uygulamaları. ( Yukarı / Asagı sayıcı 0000-9999 arası ileri geri sayıcı. )
4 -) Lcd Kullanımı
5 -) Dotmatrix Led uygulaması.
5 -) ADC kullanımı ve uygulamaları.
6 -) Interrupt kullanımı ve uygulamaları
7 -) Timer kullanımı ve uygulamaları ( 8 bit ve 16 Bit Timer )
8 -) PWM kullanımı ve uygulamaları.
9 -) SPI kullanımı ve uygulamaları.
10-) USART kullanımı ve uygulamaları
11-) Two-wire Serial interface ( I2C ) kullanımı ve uygulaması.
12-) Memory Kullanımı ve uygulaması.

Ek uygulama ornekleri

1 -) OneWire Protokol ile DS18B20 sıcaklık uygulaması.
2 -) GLCD Kullanımı nokia 3310 dahil.
3 -) TFT ekran uygulaması.
4 -) Step Motor uygulaması.

ve benzeri eklenebilir.
İmkanın sınırlarını görmek için imkansızı denemek lazım.                                                             Fatih Sultan Mehmet

FTHTL

Alıntı Yap

Hocam bi mahsuru yoksa nerden bulduğunuzu yazabilir misiniz?

tabi mahsuru yok.
rs-components.com, digikey.com http://www.conrad-international.com
fiyatları biraz yüksek ama bu sitelerde var.
toptan da bulabilirim. en az 15 29 tane almak kaydıyla.
Eğer toplu alım yapalım derseniz ben varım.
Atmega88 çipini programlayabilirsem 20 tane alacağım zaten.

gevv

@aykut54  hocam bu tip konularda  standart  belli  projeyi açık etmeyin :)  okurları beklentiye sokmayın faydası  olacağı kesin bunu düşünmeye, sormaya gerek yok

bu projeyi bildirdiğiniz zaman gelen yorumlar doğrultusunda bir zorunluluk hissi doğacaktır hazırlıklarda anlatımlarda amatör ruh gidecek yorumlara göre uygulama şekillenmeye başlayacak tam etki olmasada az çok etkisi olacak bir yandan  temel konular basit gelecek değinmek istemeyeceksiniz bir yandan popüler uygulamalara kafa gidecek :)

sizde  microchipden atmele geçtiniz  karşılaştığınız sorunları eksikleri göz önüne alarak güzel bir çalışma ortaya koyarsınız ya da tam bir ders serisi hazırlarsınız

1 sıfırdan başlayan bir ders serisi olur o zaman temel bir işlemci seçilir  C den başlanır  işlemcinin özellikleri komutları kesmesi trimeri çıkışları girişleri haberleşemesi, vss  gider derleyici program ile devam edilir uygulamalara geçilir  programlama kitaplarında gidişatı görmüşsünüzdür

2 sadece uygulama tabanlı olur 

3 1+2 toplamı olur + ileri seviye uygulamar eklenir

aykut54

3. özelliğe göre olması daha makbül.... Sadece eğitim ya da proje tabanlı olması çok değer katmaz...

En doğrusu 3.madde.Çalışmamızda zaten bu yolda olacak.

@M_B dediği tarzda olacak Hocam...Sadece fikir beyanı için başvurdum.Aslında kimseyi beklenti içine sokma işi aklımdan dahi geçmedim Hatam var ise affedin :-[

H@S@N

aykut abi sen istersen yaparsın.sıkma canını :)
satılık STM32F4-Discovery kit...