smps 12v çıkışını 3-12v. nasıl yapabilirim?

Başlatan cuneytsezmis1, 25 Kasım 2010, 22:56:39

stlg

Smps devrenizde zaten asırı akım koruması vardır ,cıkısa yaptıgınız devreden asırı akım cektiginizde, oda smps den
yuksek akım cekecek, smps kendisini korumaya alacak, boylece iki devreyide korumus olacagız, ikinci devreye ayrı bir akım korumasına gerek varmı bilemiyorum
ALLAHA EMANET OLUNUZ Hoştur bana senden gelen,  Ya gonca gül yahut diken,  Ya kaftandır yahut kefen,  Kereminde hoş lütfunda hoş.

cuneytsezmis1

pwm le sürdüğüm transistörü kısa devreden korumak için hocam. az önceki iletimde belirtmeyi  unutmuşum

stlg

Aynen ondan bahsediyorum ,smps deki asırı akım koruması, transistorunuzude koruyacak diye dusunuyorum
ALLAHA EMANET OLUNUZ Hoştur bana senden gelen,  Ya gonca gül yahut diken,  Ya kaftandır yahut kefen,  Kereminde hoş lütfunda hoş.

cuneytsezmis1

anladım hocam.en kısa zamanda deneyip bilgi vereceğim.

aslan_korhan

Amacın sadece 12V 100W'lik bir ampülü dimlemek ise bu kadar uğraşmana gerek yok.
Voltajı hiç ayarlamadan PWM ile yapabilirsin.
1 tane PIC12F675 ve 1 tane IRFZ44N yeterli. Doğru dürüst ısı bile oluşmaz...
Dünyada 10 çeşit insan vardır. Binary bilen ve bilmeyenler.

stlg

Ama besleme icin smps yinede gerekli yoksa koca bir trafo ve diyot kondansator gerekecek arkası zaten malum pwm yada lineer ayar tipleri