smps 12v çıkışını 3-12v. nasıl yapabilirim?

Başlatan cuneytsezmis1, 25 Kasım 2010, 22:56:39

cuneytsezmis1

piyasada satılan 220/12V. 10A. smps nin çıkışına  pwm li bir devre yapıp  transistör sürsem ve pot ile pwm'i ayarlasam 3-12v aralığında çıkış alabilirmiyim.ya da nasıl bir yol izlemeliyim.yük olarak 12v 100w. halojen ampul kullanacağım. fikir ve yardımlarınızı bekliyorum.

stlg

ALLAHA EMANET OLUNUZ Hoştur bana senden gelen,  Ya gonca gül yahut diken,  Ya kaftandır yahut kefen,  Kereminde hoş lütfunda hoş.

cuneytsezmis1

hocam 2 tane mi 338 kullanmalıyım.kısa devre korumasını nasıl halledebilirim.kolay gelsin

cuneytsezmis1

sn.electronlube şemadaki trafonun yerine hazır smps kullanmam bir sorun çıkartır mı.size ve stlg hocama teşekkürler.

electronblue

Yaklaşık 30 voltluk hazır smps ile LM317'yi denemiştim. Çıkışına herhangi bir yük bağlamama rağmen LM317 aşırı derecede ısınmıştı. LM338 için kesin birşey söyleyemem. Forumda benden daha bilgili üyelerin görüşlerini almak lazım.

stlg

Smps cıkıslarının pek cogunda 7805-7812 kullanılıyor sorun olmaması lazım
ALLAHA EMANET OLUNUZ Hoştur bana senden gelen,  Ya gonca gül yahut diken,  Ya kaftandır yahut kefen,  Kereminde hoş lütfunda hoş.

iyildirim

Çekilen akım değerlerinide düşününce, çıkış voltajı düşürüldükçe LM338 üzerinde harcanan güç artacaktır. Ciddi bir enerji kaybı olacak ve iyi bir soğutma gerekecek. SMPS güç kaynakları konusunu çok iyi bilmem. Belki flyback yapıdaki SMPS güç kaynağının geri beslemesinde opto ları  kontrol eden chip'in (genellikle TL031 di yanılmıyorsam) gerilim bölücüleri ile oynanabilir. Dediğim gibi benimki sadece bir düşünce. Bu forumda bu konuda oldukça bilgili ve yeterli olan arkadaşlarımız var ve onların görüşü alınmalı.

stlg

Bu geri donus degerinin oynanması ile cok dar bir alanda saglıklı gerilim ayarı yapılabilir

cuneytsezmis1

stlg hocam yaklaşık 8.5 a akım çekicem smps de 7812 bunu taşırmı?100w smps kullanacağım.

stlg

Hayır kardesim 7812 olayını sizin uygulamanız icin soylememistim 2 adet lm338 olur gibime geliyor guzel birde sogutucu arkadaslar yukarda devreyi vermisler

cuneytsezmis1

hocam yüküm ampül olacağından 338 kullanmayıp pic li bir devre yapsam da bununla ürettiğim pwm le  npn transistör sürüp yükümü + ile kollektör arasına bağlasam düşük voltajlarda ısınma  problemim de ortadan kalkmaz mı? diye düşünüyorum ne dersiniz? olmadı   2x338 +soğutucu+kısa devre koruma yı deneyeceğim.(electronblue' nin verdiği devre)

stlg

Eger pwm benim işimi gorur derseniz, pic yerine basit yapıdaki 555 ile bu işi cok kolay yapabilirsiniz, ama pic baska işler icin gerekli ise o baska

cuneytsezmis1

555 te olur hocam .yeter ki potla pwm i değiştirebileyim.kısa devre olayında korumayı nasıl halledebilirim kolay gelsin.

necati

smps içinde TL494 veya KA7500 ü besleyen 7812 nin girişine 17-18volt gelmesi gerekir.
Voltaj fazla  düştügünde sorun oluyor;bunun için 220/12v 1watt trafo + köprü diyot +100uf
kondansator bunun çıkışı ile 7812 yi besleyin .
çikıştaki 1k trimpot u çıkarın yerine 10 pot takın.kolay gelsin
[email]entegreterbiyecisi@yahoo.com[/email]