LM338 Kullanarak ayarlı güç kaynağı yapımı

Başlatan geraltofrivia, 26 Kasım 2010, 14:35:23

geraltofrivia

Lm338 kullanarak çıkışından 1A 0-24V alabileceğim bir ayarlı güç kaynağı yapmam gerekiyor gerekli devre var ancak lm338 kullandığımızda 5A alıyoruz çıkıştan bu konuda bilgisi olan varsa sevinirim

malpaslan1979

Lm338 data sheetinde yazdığı kadarıyla 5 amper veren bir regülatördür. Sizin burada yapmak istediğiz şey akım ayarı mı? Data sheeti daha önce incelediniz mi? Yani bu devre elemanı zaten 5 amperlik bir devre elemanı? Çıkış akımını arttırmak mı ayaralamak mı istiyorsunuz?

geraltofrivia

ÇIKIŞ akımının değeri maximum 1A iken çıkış geriliminin değeri  0-24V arasında ayarlanabilir olsun isteniyor tam olarak

X-Fi

http://www.coskunergan.dev/    (Yürümekle varılmaz, lakin varanlar yürüyenlerdir.)

malpaslan1979

Değerli X-Fi, verdiğiniz şema umarım arkadaşımızın işine yarar; yanlış hatırlamıyorsam verdiğiniz şema 20 Amper çıkış veriyordu! Umarım kardeşimiz ne istediğini açık seçik olarak bize ifade eder sitemizde teknisyen, tekniker, mühendis üyeler olabilir belki; zannediyorum içimizde MÜNECCİM yok!

geraltofrivia

yani bütün gün aradım internette bulamadım zaten başka bir regulator kullanarak yapmayı düşünüyorum bunun için en uygun hangisi olur o konuda bilginiz var mı? 0-24V 1A çıkış kısa ayarlanabilir ve kısa devre korumalı

malpaslan1979

http://www.electronicecircuits.com/electronic-circuits/variable-power-supply-0-24v/

bir bak bakalım işine yarar mı bu devre?

bak sl100 bulamayanlar için bir sitede aşağıdaki transistörler önerilmiş.

SL100 - nothing special, but obsolete. (2S)D313 in TO220 case also obsolete. BD139 a good choice, but when You found BC301 it have same case as SL100 (TO39).

fahri-

lm2576 adj yi inceleyin. hem ayarlı hem de SMPS.

geraltofrivia

olabilir saolasınız peki 1A veren bir regulator olarak kullansam var mı bildiğiniz sonuçta 0-24V kendim ayarlıyorum sanırım seçtiğim elemanların değerine göre

malpaslan1979

Alıntı yapılan: geraltofrivia - 26 Kasım 2010, 16:00:30
olabilir sağolasınız peki 1A veren bir regulator olarak kullansam var mı bildiğiniz sonuçta 0-24V kendim ayarlıyorum sanırım seçtiğim elemanların değerine göre

geraltofrivia kardeşim çok merak ediyorum şu an hangi okulda okuyorsun? Şu yaşına kadar kaç kitap okudun? Günlük takip ettiğin gazete yada başka bir yayın var mı? Yazdığın cümleyi çevrendeki insanlara okutur musun? Ben tek kelime anlamadım! Devre dedin önüne iki şema kondu bazı abilerin farklı regülatör entegreler önerdiler. Şu son yazdığın cümle neyi ifade ediyor anlamadım!

iyildirim

Galiba arkadaşımız akım sınırlaması da istiyor .  Yanlış hatırlamıyorsam lm338 yada lm350 nin datasheetinde zaten böyle bir devre örneği vardı.

yucelcem

hall effect sensor ile yapılabilir mi sınırlama?

malpaslan1979

Yukarıdaki çıkışımın doğru olduğunu düşünüyorum ortada bir problem var fakat doğru tanımlanmamış-doğru ifade edilmemiş ve problem sahibi ortada yok!

stlg

Sevgili kardesim yapacagın regulator 5A ise ,sistemine 5A verecek diye bir kaide yok ,senin yukun eger 1A cekerse regulator 1A verir ,yok 2A cekersen 2A verir, 5A kadar istedigin farklı akımları cekebilirsin
ALLAHA EMANET OLUNUZ Hoştur bana senden gelen,  Ya gonca gül yahut diken,  Ya kaftandır yahut kefen,  Kereminde hoş lütfunda hoş.

ipek

ayrıca bu tür seri regulatorlerin çoğu belli bir voltajın altına inemezler malum içindeki referans voltajını örneklerler..