-2V u ADC de okutmak

Başlatan Hattusa, 27 Kasım 2010, 01:32:21

necati

http://www.4shared.com/photo/k9W_1w-M/volt25.html
RV2 ıle çıkışı 2.5v ayarlayın
0v 512 (10bit adc)
okunan>512  değer =okunan-512    volt +
okunan<512  değer =512- okunan   volt -
[email]entegreterbiyecisi@yahoo.com[/email]

Hattusa

s.a.
verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim, (ÜSTELİK HIZLI CEVAPLAR İÇİN)

arkadaşlar birde şöyle alternatifim var ve ben devremde bunu da denemek istiyorum. devremi sonlandırırken hangisi verimli ise onunla işi bitireceğim. şöyleki ben LF398N çıkışından bu ADC değerini alıyorum ve tabi ki 398N in girişinde bir opamp var ve ben bu opampı invert yaptığımda da okunması gereken değerim +2,5v ve 4,5v arası bir değer, işte bu değeri daha hassas okuyabilmem için Vref. kullanarak 2.5v ile 5v arası hassas okumayı nasıl yapabilirim?
kullandığım işlemci 16F877A ve bunun Vref+ girişini +5v girip, Vref- girişini de +2,5v girerek ve ADCON1 ayarlarından ilgili registeri girdiğimde +2,5v ile +5v arası hassas bir ölçüm yapabilirmiyim?

vardım ilim meclisine eyledim talep, meğer ilim en gerideymiş illa EDEP, illa EDEP <muhyiddin Arabi K.S.>

justice_for_all

sanırım yapılabiçir ama datasheetini incelemeni öneririm ilk olarak...
Deneyip de başaramayanları değil, yalnızca denemeye bile kalkışmayanları yargıla.   Gökhan Arslanbay

Hattusa

s.a.
arkadaşlar bu liste 16F877A datasından aldım.  bana 2 kanal analog giriş yetiyor kırmızı ile işaretlediğim nokta, Vref+  ve Vref- girişleri ile 3 kanal analog girişi yapılabiliyor diye tahmin ediyorum.. Eklediğim listede ki belirtilen yere göre +2,5v ile +5V arası ölçümü hassas yapabilirmiyim. yani Vref+ girişine +5v verip, Vref- girişede 2,5V luk bir v girişi yapsam ve adcon1 girişinide listedieki şekle göre kursam olurmu?

[IMG]http://s17.upload.gen.tr/uploads/31yuoayz/thumb_ads__z.JPG[/img]
vardım ilim meclisine eyledim talep, meğer ilim en gerideymiş illa EDEP, illa EDEP <muhyiddin Arabi K.S.>

justice_for_all

evet olur die tahmin ediyorum similasyonda denedin mi hic??

aradaki fark 2.5 volt olur 2.5/1024 daha hassastir...
Deneyip de başaramayanları değil, yalnızca denemeye bile kalkışmayanları yargıla.   Gökhan Arslanbay

Hattusa

Alıntı yapılan: justice_for_all - 28 Kasım 2010, 21:43:28
evet olur die tahmin ediyorum similasyonda denedin mi hic??

aradaki fark 2.5 volt olur 2.5/1024 daha hassastir...

s.a.
ustam herşey için teşekkürler sonuca ulaştım son söylediğim teknikle...

HERKESE VERDİĞİ DESTEKTEN DOLAYI TEŞEKKÜR EDERİM

justice_for_all

Denedin mi hocam Calisiyomu devre??

Hattusa

evet ustam
+2,5v ile 5v arası okutma yöntemini denedim.
Vref- ye +2,5v, Vref+ ya da 5V verdim. hernekadar 2,5v ta adc değerimi sıfırlayamasamda ona yakın bir değer elde ettim, şimdilik bu bana yeter. en azından Vref işini sayenizde anladım

Hattusa

s.a. hayırlı günler arkadaşlar;
bu microchip ailesi oldukça geniş ama türkiyede bazılarını bulmak zor. mesela 18F2458, 18F2553 gibi entegreleri türkiyeden bulamayız mı? yani işlemcilerin bol çeşidinin bulunduğu site sizin bildiğiniz yerler nereler arkadaşlar.
Ayrıca 12 Bit olan başka PIC serisi sizin kullandığınız entegreler hangileri...

ayrıca arkadaşlar PIC18F25K22 gibi entegreleri bu proton yazılımı programlamıyor mu?

Hattusa

OG ustam pardon yeni farkettim. açtığım bu konu https://www.picproje.org/index.php/topic,30647.msg212598/topicseen.html#msg212598

yani bank değiştirme olayında; bu uyarı mesajı sıkıntı yaratmaz değil mi? bu bankı değiştirmesek olmaz mı?  ;D

OG

Problem çıkmayabilir, çıkma ihtimali de var.

İlgili word lerin yerini değiştirin,
Program içindeki yerlerini kaydırın,

bu şekilde çözüm arayın.
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

t2

Alıntı YapPIC18F25K22 gibi entegreleri bu proton yazılımı programlamıyor mu?
son versiyonu kullanıyorum. device 18f25k22 yazınca renk değiştirdi. yani destekliyor gibi görünüyor

Hattusa

Alıntı yapılan: t2 - 29 Kasım 2010, 10:56:33
Alıntı YapPIC18F25K22 gibi entegreleri bu proton yazılımı programlamıyor mu?
son versiyonu kullanıyorum. device 18f25k22 yazınca renk değiştirdi. yani destekliyor gibi görünüyor

peki ustam bu tür mcu ları tr de nerde bulabiliriz? malum temini zor

justice_for_all

K serilerini ve J serilerini turkiyede bulman zor ama yurtdısından getirtebilirsin..

peki neden bu entegreyi kullanmak istiyosun...

Harici A/D cevıcılerı arastırın..bunlardan turkiyede bulabilirsiniz...

Hattusa

s.a.
ustam amacım 12 bit ADC okumak, tek derdim bu  ;D
yani PIC18F li protonla yazabileceğim 12bit ADC li bir entegre bulabilirsem bu işi çözebilirim diye düşünüyorum...