Haberler:

Foruma Resim Yükleme ve Boyut Sınırlaması ( ! )  https://bit.ly/2GMFb8H

Ana Menü

-2V u ADC de okutmak

Başlatan Hattusa, 27 Kasım 2010, 01:32:21

Hattusa

s.a. arkadaşlar
16F877A ile yapmaya çalıştığım bir projemde opamp çıkışında -2V civarı bir değerim var ve 10bit adc de bunu nasıl okutabilirim. işin gerçeği daha önce hiç Vref. ihtiyacım olmadığı için bu konuya yabancı kaldım. öncelikle ben bu değeri nasıl okutabilirim.
bunun için gerek yazılımsal, gerek donanımsal desteklerinizi bekliyorum. örnek uygulama yapan varsa lütfen eklesinler...
vardım ilim meclisine eyledim talep, meğer ilim en gerideymiş illa EDEP, illa EDEP <muhyiddin Arabi K.S.>

justice_for_all

herzaman eksi cikismi aliyosun peki??
Deneyip de başaramayanları değil, yalnızca denemeye bile kalkışmayanları yargıla.   Gökhan Arslanbay

PROTECH_

Alıntı yapılan: pro-TR - 27 Kasım 2010, 01:32:21
s.a. arkadaşlar
16F877A ile yapmaya çalıştığım bir projemde opamp çıkışında -2V civarı bir değerim var ve 10bit adc de bunu nasıl okutabilirim. işin gerçeği daha önce hiç Vref. ihtiyacım olmadığı için bu konuya yabancı kaldım. öncelikle ben bu değeri nasıl okutabilirim.
bunun için gerek yazılımsal, gerek donanımsal desteklerinizi bekliyorum. örnek uygulama yapan varsa lütfen eklesinler...
Sinyal hakkında biraz daha ayrıntılı bilgi vermen gerek.Çünki bu sinyale ek bir devre yapmadan direk adc den ölçme imkanı yok diye biliyorum.
Sinyalin genliği ve iç direnci hakkında biraz bilgi verebilirsen daha net cevaplar alabilirsin.
Multi-Core ,RTX,ThreadX, FreeRTOS, MODBUS  RTOS - Electronic-Hardware -- BERLIN

iyildirim

Motorlarda akım ölçerken, özellikle step motorlar da fast decay kullanırken akımın shunt direncinden ters yönde aktığı anda negatif bir gerilim oluşuyor.  Bunun için basit bir differansiyel çalışan opam ve eviren tarafına ADC ölçüm aralığının yarısına eşit bir gerilim uygulamak yeterli oluyor. Bu durumda 10 bit ADC'de 512 olarak ölçtüğümüzü sıfır olarak görmemizi sağlayacak bir offset ekleyerek ölçüm yapabiliyoruz. Buna benzer şekilde ya orjinal devreye bir gerilim uygulayarak, yada ek bir devre ile bu şekilde bir differansiyel çalışan opam ile ölçüm yapabilirsiniz.

Hattusa

s.a. pardon arkadaşlar sorunumu biraz açayım.
1. -2v civarı çıkışım op-amp çıkışıdır. (ki bu op-ampa bias trimpotu ekleyip 0V a çektiğimde devremi ölçme aralığım çok azalıyor, bu benim için istenmeyen bir durum)
2. op-amp çıkışımdaki değişim oranı -2v ile +2,5v arası ve ölçümlerimi şuan için 0 ile 2.5v arası yapabiliyorum ve -2v ile 0v arası benim için kayıp bu kaybı kazanmaya çalışıyorum.
iyildirim ustam özür olsun saat 01:11 civarı kafam durdu desem yeri, rica etsem konuyu bir açarmısınız, aslında açık anlatmışsınız ama inanın anlayamadım.  ;D
vardım ilim meclisine eyledim talep, meğer ilim en gerideymiş illa EDEP, illa EDEP <muhyiddin Arabi K.S.>

Hattusa

arkadaşlar aslında ölçme aralığım 0v ile 5v arası normalde değil mi? aradığım çözüme alternatif olarak ben bu ölçme aralığını Vref tekniği ile nasıl 0v-2.5v arasına çekebilirim. eğer hatam varsa düzeltin bu şekilde yaparsam 2.5v luk adc okutmam demek 2,5/1023 = 0,0024v hassasiyete almam demek değil mi? normali 0,0048v ya...
yani -2v un adc değerini alamazsam biası devreye sokup op-amp çıkışını 0v seviyesine çekeceğim tabii bu alternatif çözüm olacak her ne kadar istediğimi elde edememiş olsamda...
bunu yapabilmem içinse;
Vref. almam gerekir. (bu konuya fransız kaldım  :( ) işlemcime 0v ile 2.5v luk bir adc okuma aralığı yapabilmem için donanımsal ve yazılımsal ne gibi işlem yapmalıyım?

F493

Selam,

Devrene +2V'luk offset eklersen -2V == 0V(min deger)  2.5V == 4.5V olmuş olur. Yani 0-4.5V arası ADC degeri okursun. Offset bildigimiz voltajları toplama yöntemi.

Esen kalın.

iyildirim

aslında analog devrelerden fazla anlamam.

Söylediğim motor sürücü katındaki diferansiyel bağlı opam ile yapılmış akım ölçen devre. shun direncinde ters akım oluştuğunda da bu direnç üzerindeki ölçüm noktasında negatif bir voltaj oluşuyor. opam güçlendirip adc ile okuyoruz. yapılan opam'ın negatif girişine adc ölçüm aralığının yarısı kadar bir referans voltaj uygulanıyor. ADC 10  bit olduğundan 512 sifir altı ise negatif olarak yorumlanıyor

http://ww1.microchip.com/downloads/en/DeviceDoc/70610A.PDF

dökümanın 33. sayfasında buna benzer bir örnek şema var.

Umarım anlatabilmişimdir.

justice_for_all

Alıntı yapılan: pro-TR - 28 Kasım 2010, 01:18:44
işlemcime 0v ile 2.5v luk bir adc okuma aralığı yapabilmem için donanımsal ve yazılımsal ne gibi işlem yapmalıyım?

arkadasim donanimsal olarak picde vref+ ucu bulunur bu uc adc nin harici referans ucudur buraya gerilim bolucu direnclerle 2.5v elde edersin,yazilimda ise ADC ayarlarinda sanirim ADCON1 registerinde referans ayarlarindan vref+ yi secersin Vref- yine GND olarak alirsin kullandigin entegrenin datasheetine bakabilirsin...
Deneyip de başaramayanları değil, yalnızca denemeye bile kalkışmayanları yargıla.   Gökhan Arslanbay

iyildirim

justice_for_all
Bu şekilde voltaj aralığını 0-2.5 volt ile sınırlamış olmazmıyız.  Sanırım benim beceremeyip F493'ün ifade ettiği gibi sinyale bir offset voltajı eklemek daha doğru olmazmı?

Hattusa

;D  :D  ;D  :D

ya arkadaşlar bu ne hız inanın çok teşekkür ederim ilginiz için çözüm üretmek çok güzel...

bu vref tekniği ile 0-2,5v arasına çekmek adc deki 1023 değerini hassas kılmaz mı yukarıdaki yazıma göre...

iyildirim

Anlatılmaya çalışılan adeta lf393 'in 2 nolu bacağına 2.5 voltluk bir gerilim uygulamak, ama bu devrenin çalışmasını etkilermi bilmiyorum. bir diğer seçenek ek opamlı devreyi lf398 önüne koymak olabilir.

justice_for_all

simdi arkadasim sen hassas olcum mu yapmak istiyosun yoksa -2v olcmek mi?

eger birincisini istiyosan yukarda dedigimi yapabilirsin..

ikincisini istiyosan opampla eviren yukseltec yapabilirsin veya FxDev hocamin dedigi bi dogrultabilirsin...

Hattusa

öncelikle yapabilirsem -2v u ölçmek tabi ki, diğer çözüm bende alternatif olması içindi...

justice_for_all

Alıntı yapılan: F493 - 28 Kasım 2010, 01:19:41
   Devrene +2V'luk offset eklersen -2V == 0V(min deger)  2.5V == 4.5V olmuş olur. Yani 0-4.5V arası ADC degeri okursun. Offset bildigimiz voltajları toplama yöntemi.

@F493 hocamin dedigi de cok mantikli opamp toplayici devresi yaparak -2 voltu 0 volta cikarabilirsiniz sizin adc de kullanacaginiz max 5 volt oldugu icin offset gerilimini 2.5 volt bile ayarlayabilirsiniz...

opampi eviren olarak sadece eksi voltajlari olcmek icin kullanabilirsiniz ama siz ayni anda + voltajda olcuceginiz icin o kullanam sekli olmaz...