Elektrik yoksa pille devam ...

Başlatan maxim1995, 30 Kasım 2010, 22:44:06

maxim1995

Abiler şimdi ben bir proje yapıyorum oldukça başarı ile tamamladım fakat birkaç sorum olacaktı
1- Lazerlerin ömrü varmıdır ?? uzatmak mümkünmü ??
2-hani elektrik kesilince devre pilden akım alırya işte onu nasıl kurabilirim ???
veya yapabilirim ?

maxim1995

Şöyle açıklayım

Adaptörden 9 v geliyor = elektrik kesildiğinde devre sayesinde ( işlev yaparak )= pil yada 12 v luk aküden akım almayı devam etmektir...

Maxim

1 adet 1N4007 diyot takacaksın pilin + çıkışına o kadar

stlg

Eger pilin sarjlı ise ,yukarda bahsedilen diyota paralel ,cekilen pil sarj akımına uygun ,birde direnc takarsan super olur, elektrik varken ,pilin dolar ,elektrikler gidince ,sistem pil uzerinden calısmaya devam eder
ALLAHA EMANET OLUNUZ Hoştur bana senden gelen,  Ya gonca gül yahut diken,  Ya kaftandır yahut kefen,  Kereminde hoş lütfunda hoş.

maxim1995

NAsıl yani ? yoksa şu mantıktamı ??

adaptörü devreye bağlıcam birde pil yada aküyü bağlıcam fakat + ucuna 1n4007 takacam doğrumu anladım ??

birde bende şu anda hazır bir diyot var şunları yazıyor = IN4007 GI birde altında GP 9396 yazıyo bu yukardaki ile eşitmidir ?

Maxim

pilin şarjlı değil ise

not: tabi çekilecek akım 1 amperden düşükse 1N4007 yoksa daha güçlü diyot lazım .

picmanya

Alıntı yapılan: Maxim - 30 Kasım 2010, 23:25:56
1 adet 1N4007 diyot takacaksın pilin + çıkışına o kadar

pil şarjlı pil ve adaptör üzerinden şarj etmek istiyorsak bağlantı nasıl olmalı?
pilin elektriğide bir süre sonra bitebilir.

zamzam23

yukarıda açıklanmış. 1n4007 yada baska bir diyot. ona paralel bir direnç atmalısın şarj için. direncin değerini de pilin şarj akımına uygun seçmelisin. ama akım kontrollü pil dolunca şarjı kesen bişi tasarlasan daha güzel olur.sitede örnekleri var. arastırabilirsin.

picmanya

Alıntı yapılan: zamzam23 - 01 Aralık 2010, 09:24:22
yukarıda açıklanmış. 1n4007 yada baska bir diyot. ona paralel bir direnç atmalısın şarj için. direncin değerini de pilin şarj akımına uygun seçmelisin. ama akım kontrollü pil dolunca şarjı kesen bişi tasarlasan daha güzel olur.sitede örnekleri var. arastırabilirsin.

bunu denemiştim bu şekilde pil şarj tutmuyor.diyota paralel direnç kafama yatmadı.
ben Maxim in önerisini merak ettim.

zamzam23

gözümden kaçmış. 9V adaptörle 9V luk pil şarj tutmaması normal.ama paralel bi direnç basit bir şarj devresi için yeterlidir diye düşünüyorum.gayet mantıklı. ama dur bakalım maxim ne dicek.

Maxim

şarj devresi pilin özelliğine göre değişir,
ni-cd yani nikel-cadmium pil kullanılacaksa tek bir direnç yeterli olur
ama ni-mh pillerin şarj akımları şarj şekilleri çok farklı onlar için daha detaylı devrelere ihtiyaç var yoksa pilin ömrü kısalır.

yucelcem

diyotla devreye bağladığımız zaman adaptörde elektrik varken de pilden akım çekilmez mi? paralel bağlı kaynak gibi düşünemezmiyiz

X-Fi

Alıntı yapılan: yucelcem - 01 Aralık 2010, 15:46:25
diyotla devreye bağladığımız zaman adaptörde elektrik varken de pilden akım çekilmez mi? paralel bağlı kaynak gibi düşünemezmiyiz

Diyodun tutma geriliminden dolayı pil tarafının voltajı düşecek adaptörden gelen pozifit ile diyot katodu pozitif polarmaya uğrayacak bu yüzden adaptördeyken diyot kesimde pildende hiçbir akım çekilmez.
http://www.coskunergan.dev/    (Yürümekle varılmaz, lakin varanlar yürüyenlerdir.)

zamzam23

şekildekı devrede akü şarj olayına gerek yok gibi düşnelim. elektrıkler kesıldıgı zaman akü hemen devreye girer mi?elektrıkler gelınce hemen dvreden cıkarmı. yada ord kapasite etkısını gösterıcektır sanırım. bellı bır zaman her ıkısıde devrede olacaktır o zmn devreme bı zararı olurmu?

malpaslan1979

http://www.resimupload.com/ds799193753_pilileyoladevam.html
[IMG]http://pic1.resimupload.com/r8/thumb_799193753.jpg[/img]

Zamzam kardeşim elektronik devre uygulamaları 2 kitabının 105. sayfasında Ni-Cad pilin kullanıldığı şarj özelliği de olan bir devre var devreyi deneme fırsatım olmadı umarım işine yarar. Şemayı alelacele çizdim çok estetik durmuyor biliyorum. Umarım işini görür.

İyi çalışmalar.