Ledristor

Başlatan bunalmis, 01 Aralık 2010, 00:19:48

z

Basliga aldanmayin, bu ismi hayali urunume ben koydum.

TTL voltaj seviyesinde ancak yeterli akimi veremeyecek cip bacaklarina led baglamak gerektiginde araya en azindan bir iki direnc ve transistorden yada buffer entegrelerden yararlaniriz.

Oldugunu sanmiyorum ama aklima geldi sorayim dedim.

+5v, Gnd ve control pini yani 3 baca[i olan led varmi?

Yani led kilifinda transistoru, beyz direnci ve ledi olan IC.

Kucukde olsa umudum var  cunku icinde cipi de olan yanip sonen ledler satiliyor. Dedigim led neden olmasin?

Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

Maxim

abi dediğin tipte led hiç görmedim ama direk 5 voltla çalışan ledler var, onlar iş görmezmi ?

mufitsozen

TTL devreler totem-pole tipi olduklarindan '1'de (5v da) disariya cok az akim verebilirler (genellikle <1ma) ama '0'da (0v da) cok fazla akim sink ederler! (genellikle ~15-20ma)

o yuzden TTLde  led yakmak icin '1' durumu degil '0' durumunu kullanmak daha dogrudur. Yani ledin Anoduna cikisi baglamak yerine katoduna baglayiniz. Akim sinirlayici bir direnc ile 5v'a baglayiniz.

Eger led direk 5 volta baglanabiliyorsa anodunu 5volta katodunu ise TTL cikisina baglayarak '0'da yakabilirsiniz.

Aptalca bir soru yoktur ve hiç kimse soru sormayı bırakana kadar aptal olmaz.

justice_for_all

uc bacakli led var ama istediginiz gibi yok ben kullanmistim iki renkli led ortak saseli ama sizin bahsettiginiz varmidir bilmiyorum eger varsada turkiyede yoktur...
Deneyip de başaramayanları değil, yalnızca denemeye bile kalkışmayanları yargıla.   Gökhan Arslanbay