7805 aşırı ısınıyor

Başlatan mcn, 03 Aralık 2010, 22:40:54

mcn

Merhaba arkadaşlar,

Picle step motor kontrol devresi yaptım.Kullandığım motor sanyo marka 4.5 voltluk küçük bir motor.

Önce motoru,devreyi çalıştırınca sadece motoru döndürecek şekilde programladım.Hiçbir sorun yoktu.7805 çok az ısınıyordu ve motor gayet güzel dönüyordu.
Motoruda 7805 üzerinden sürüyorum bu arada.

Daha sonra motor hızını kontrol etmek için pot,ileri geri anahtarı ve 2 tane de 90 ve 180 derece sabit açıda dönmesi için buton ekledim.
Devreyi çalıştırdım çok şükür sorunsuz çalıştı.Ancak 7805 e bir ara parmağım dokunmasıyla parmağımı yakması bir oldu.Hala acıyor,sıcağı sıcağını yazıyorum olayı :)

Devrede bir kısa devre bulamadım,yani kısa devre olsa devre çalışmazdı?Butonlar anahtar pot,herşey sorunsuz...

Sorun ne olabilir?Daha önce böyle bi sorunla karşılaşan var mı?

www.teknikyazi.com --üşenme,erteleme,vazgeçme...

kudretuzuner

Merhaba
Soğutucusuz 7805'ten ısınmadan ılık vaziyette en fazla 300-400 miliamper çekebilirsiniz.Hele entegre "patates" diye nitelenen kalitesiz ise kısa zamanda da bozulur.
Amatör

Murat Mert

S.A.
LM 2575-76 KULLANIN 1 A-2A arası 5 v güç kaynağıyaparsınız işinizi baya görür.
mert07

mcn

önerileriniz için teşekkürler,ancak sorun farklıymış.

yazılımda,motoru döndürme işleri vs bittikten sonra,pic in çıkışları aktif kaldığı için hala motorun bobinleri enerjilenmiş şekilde kalıyormuş ve dolayısıyla sürekli şekilde yüksek akım çekiyordu.

Şimdi düzelttim ve 7805 buz gibi ;)

Herkese iyi geceler...
www.teknikyazi.com --üşenme,erteleme,vazgeçme...