zamanlı çalıştırma yardımı

Başlatan tatavi, 04 Aralık 2010, 12:58:01

tatavi

merhaba küçük bir devre yardımına ihtiyacım var, öncelikle ne istediğimi anlatayım
  pır sensörden gelen sinyalle bir röleyi çekecek ve 5 sn kadar sonra bırakacak , 30 sn sonra aynı röleyi tekrar çekecek ve 1 sn kadar sonra bırakacak ilk röle çekiminden sonra pırdan gelen sinyalleri kullanmayacak bu arada
taki 1sn lik röle çekip bıraktıktan sonra eger pır dan tekrar sinyal gelirse aynı işlemleri bir daha uygulayacak
pic bilmiyorum 555 ile biraz ugrastım ama istediğim gibi olmuyor süreler çok hassas değil artı eksi  1-2 sn oynayabilir bana bir şekilde yardımcı olursanız çok sevinirim en azından yol gösterebilirseniz minnettar olacagım
şimdiden tesekkurler

(malpaslan beyden gelen yanıttan sonra bunu eklemek istedim, ücreti mukabilinde çizimi veye hazır kartı yapabilecek olan arkadaş var ise detayları konuşmak üzere pm atarsa sevinirim )

malpaslan1979

Yol gösterin demişsiniz.

Size şunu önerelim o zaman.

1-Kitap alınız. Altaş yayınlarının pic kitapları var.

www.altaskitap.com

2-Programlayıcı kartı alınız. usb olursa daha çok işinizi görür. Yok seri portum var fazla para vermek istemiyorum diyorsanız 232 programlayıcılar işinizi görür.

3-Deney yapmak için breadboard ve devre elemanları alınız.

4-Çok param yok ama öğrenme azmim var diyorsanız değerli  Ete ve fxdev e ait notlar var birisi picbasic anlatıyor diğeri hitech c karar size ait.

Yalnız şunu hala anlamış değilim "tatavi bey sözümü şahsınıza almayınız" bir siteye gelip kafanızdaki fantezi projelere ait çözümleri şema hatta kartına kadar istiyorsunuz. Burası picproje ama pic bilmiyorum diyorsunuz. Önce bir pic öğrenseniz piyasadaki kitapları yada pdfleri okusanız. Ortada proje yok -size ait hiçbirşey yok- burda var mı diyorsunuz! Siz forumun arama bölümünü kullandınız mı?

Hassas zamanlama istiyorsanız tamam pic ile yapın kendinize bir dil seçin ama bu asm olur ama bu c olur ama bu basic olur. Kitapları karıştırın deney yapın. Direkt projeyi yapayım pic öğrenmeye lüzüm yok. Zaten çoğu yeni üyenin mantığı aynı birşey bilmiyor doğrudan projesini bitirecek bir daha uğramayacak. Kitap alınız ders notları bulunuz ve lütfen kağıt kalem kullanıp deney yapınız.

Şunu anlamış değilim taş üstüne taş koymadan size projeniz ile ilgili birileri birşeyler yapsın önünüze koysun istiyorsunuz. Aşçıbaşılar bile bulaşılık yıkarak başlıyorlar, işin hamallığını yapmadan usta gibi oturayım istiyorsunuz. Proje bizim için önemli fakat projemizi yaparken kullanacağımız yetenekler var mı bakan yok. Elektronik bilmiyoruz pic bilmiyoruz programlama nedir bilen yok ama proje isteyen çok. 

tatavi

sayın malpaslan 1979
en azından yanıtınız için öncelikle tesekkurler
sizin yazdıklarınıza binaen bir kaç şey cevaplayayım musadenizle

1 kitap ,e kitap,pdf bunların hemen hemen çogunu temin ettim (türkçe ingilizce )

2 programlayıcı olarak usp ve 232 mevcut

3denemeler için elemanlar ve breadboard um mevcut

4 çok olmasada fazlası ile yetecek param mevcut ,ete beyin derslerini ögrenmeye çalışıyorum 1 ay gibi bir süredir hobi olarak 

sizin anlayamadıgınız konuyu üstüme alınmayarak anlatmaya çalışayım kafamdaki proje fantazi değildir 38 yaşında plastik hacim kalıpçısıyım  ,yapmaya devam ettiğim  kalıp üzerindeki mini lifleri ergimiş plastik donmadan işleme tabi tutmalıyım bunun için devreye ihtiyacım vardı kendim için söyleyeyim çözüm önerililerinizi istedim fakat dosyasına kartına kadar değil,burası takip etmeye çalıştıgım picproje forumu bu dogrudur ama konu açtıgım bölüm temel elektirik ve elektronik bölümüdür(sanırım dikkat etmediniz ),"ortada proje yok burda varmı diyorsunuz "ne demek istediğinizi anlayamadım ama burdaki mevcut projeleri okuyup anlamaya çalışıyorum  "Önce bir pic öğrenseniz piyasadaki kitapları yada pdf okusanız" ne yapıp ne yapmadıgımı bilmeden konuşmamanızı salık veririm , cevabını yukarda verdim sanırım ,10 seneyi aşkın bir süredir aktif internet kullanıcısı olarak arama yapmayı sanırım biliyorum ,bundan sonraki sözleriniz forum mantıgı ile alakalı eger forumlara sadece ögrenmek için gelinmeli diyorsanız haklı olabilirsiniz ama genel amaç yardımlaşma ise yanlışsınız bir üye sadece işini görmek için de foruma girebilir bence herkes herşeyi ögrenmeli diye bir şey yok bana bugun böyle bir şey lazım oldu ve ben sordum çünkü uzun zaman alacak ögrenim süresi acil olarak lazım olan ihtiyacım ile çakışıyor herneyse nasıl üşenmeden bukadar yazdım bilemiyorum sanırım yeterince anlatabilmişimdir
saygılarımla

malpasan79   "Şunu anlamış değilim taş üstüne taş koymadan size projeniz ile ilgili birileri birşeyler yapsın önünüze koysun istiyorsunuz. Aşçıbaşılar bile bulaşılık yıkarak başlıyorlar, işin hamallığını yapmadan usta gibi oturayım istiyorsunuz. Proje bizim için önemli fakat projemizi yaparken kullanacağımız yetenekler var mı bakan yok. Elektronik bilmiyoruz pic bilmiyoruz programlama nedir bilen yok ama proje isteyen çok."

sayın alpasan 79
konuyu polemiğe taşımak gibi bir düşüncem yok ama şunu söylemek isterim
elma yerken size biri neden hazıra konuyorsun neden yetiştirmeyi ögrenmiyorsun diyorlarmı ya canın elma istemiştir yada kendin çok iyi bilerek yaptıgın bir yemege katacaksındır!! v.s ben plastik kalıpçısıyım
işimde iyi oldugumu düşünüyorum ve yaptıgım işte ufak bir elektronik devreye ihtiyaç duydum
hobi olarak ilgilendiğim elektronik ile acaba ben yapabilirmiyim diye düşündüm ve sordum cevap verip vermemek tamamen sizlere kalmış bir şey sizin mantıkla şunu söylemek istiyorum size lütfen herhangi bir plastik ürün kullanırken hazıra konmak yerine önce metal kalıbını nasıl yapacagınızı ögrenin envai türlü makina kullanmasını ögrenin nasıl üretibileceğinizi ögrenin öyle hazır plastik ürün alıp kullanmayın olurmu:)

justice_for_all

oncelikle pır sensor nasıl calısıyo acıklarmısınız bide devre seması cizdinizmi?
Deneyip de başaramayanları değil, yalnızca denemeye bile kalkışmayanları yargıla.   Gökhan Arslanbay

tatavi

Alıntı yapılan: justice_for_all - 04 Aralık 2010, 14:10:35
oncelikle pır sensor nasıl calısıyo acıklarmısınız bide devre seması cizdinizmi?

pır sensörü kullanmak istememde 2 gaye var
1. kalıp açıldıgında kalıptan düşen parçayı algılayıp işleme geçmesi bu işim için (plastik yolunu tıkayıp kesici ile kesmek için)
2. piyasadan edindiğim micro video kaydedicisini güvenlik kamerası olarak modifiye etmek için (hobi olarak çalışması kaydetmek için 4 sn basılı tutuluyor durdurmak için 1 sn aynı butona basılıyor )

kendi çapımdaki bilgi ve denemelerim şu yönde pır hareket algıladıgında dışa verdiği voltajı transistör ile 5 volta sabitledim
daha sonra 555 ile 5 saniye yuksek alıp ilk 5 saniye röleyi çektirdim ve 30 sn ye düşük pals aldım
sonrasında 1sn lik yuksek palsi 2. 555 den aldım röleyi çektirip bıraktırdım buraya kadar tamam ama bu arada
30sn lik beklemede pır dan hareket sinyali gelmemesi için turn of ile pır voltajını kestim(tam olarak beceremedim  ama iş gördü gibi ) bundan sonrasında kafam karışıyor 555 ile 1 seferligine almak için ugraştım ama malum flasör gibi voltaj veriyor anlatırken bile karıştırdım sanırım  tekrar pırı aktif hale getirip 555 i komut bekler hale getirmem lazım döngüyü tamamlayabilmek için

denemelerimi breadboard da yaptıgım için şema filan yok malesef zaten bir yandan araştırıp bir yandan habire deniyorum

tatavi

baska bir forumda tekin126 nickli bir yardımsever 555 ve 4017 ile  olsa yapılabileceği bilgisini  verdi sagolsun bu durumda 1 555 entegresinden 1sn palsını kullanarak 3adet 4017 ile 30 sn lik bir cycle oluşturabileceğimi ,uygun zamanalara denk gelen çıkışları kullanarak döngümü tamamlayabileceğimi düşünüyorum sizce dogru bir mantıkmıdır enkolayı ve küçügü olmayabilir tabi önemli olan mantıgı dogrumudur acaba ?

malpaslan1979

Pir sensörden verim alabileceğinizden emin misiniz? Bence aşağıdaki sensörleri de bir inceleyiniz lütfen.

http://www.mefa.com.tr/teknik.htm

Size 4017 entegresini öneren arkadaşlar ortamdaki elektriksel gürültünün bu entegrenin stabil çalışmasına engel olabileceğini söylediler mi! Tasarımınızda 4017 yi nasıl kullanırsınız bilmiyorum yalnız elektriksel gürültüyü de dikkate alınız.

tatavi

sayın malpaslan79 sensör konusunda size hak veriyorum işimi görmeme ihtimali yüksek ama uygun ve kısa bir araştırma ile düşen bir parçayı algılayabilecek kapasitede sönsörü piyasadan rahatlıkla temin edebilirim düşüncesindeyim verdiginiz linki inceliyorum oldukça faydalı bilgiler mevcut hiç birşey temin edemezsem lazer sensör korum diye düşünerek kendimce fazla kafa yormadım elektiriksel gürültü hakkında detaylı bilgim yok bu söylediğinizi dikkate alarak bu konuyuda araştıracagım ve çıkması muhtemel sorunları ve bana olacak etkilerini göz önünde bulunduracagım ne gibi sorun verebileceği hakkında en azından fikir vermesi bazında biraz açabilirmisiniz acaba

malpaslan1979

Elektriksel gürültü devrenin olması gerektiği gibi çalışmasına engel olur. Sistem resetleyebilir anormal hareket eder vb. Bu işin başlangıcı güç kaynağından başlıyor güç kaynağınızı mümkün mertebe switch mode anahtarlamalı ve içiresinde elektriksel gürültüye karşı hat trafosu ve kondansatörler ile filitre yapılmış bir cihaz alın. Bir diğer konu kontrol kartı örneğin kristal kullanıyorsanız kristalin gövdesini şaseye lehimleyin. Pcb tasarımı ile ilgili olarak kartın bir yönü sadece analog bağlantılar bir yönü dijital bağlantılar olsun. Bazı bağlantıları kısa çizmeniz gerekir. Yani kartın içinde bazı bağlantılar labirent gibi dolaştırmayınız. 4017 besleme uçlarında kondansatörler olsun. Bir diğer konu yük ve kontrol devresinin beslemesini-fazlarını ayırın farklı kaynaklardan fazlardan beslensinler. Yük devresi çalışmaya başlayınca kontrol devresi reset atmasın. Birde kontrol devresini şarjlı pile bağlayın elektrik kesilince sistem sapıtmasın. Valla ne desem boş ama bu işi bence bu işi kaba dijital entegreler ile yapmasanız daha iyi olur gibi geliyor.

tatavi

sayın malpaslan79 aslında ne demek istediğinizi gayet iyi anlıyorum işinde eminim usta biri olarak yapmaya çalıştıgım şeyi eminim çok kaliteli ,stabil ve çok daha ucuza mal edebilirsiniz anlatmak istediğiniz şeyin farkındayım iyiniyetinizinde öyle şunu belirteyim çok iyi bir şey lazım olsa ve sadece işimi görsün diye düşünsem  hemen meslek ustalarına uygun bir şekilde yaptırırdım tabiki becerebilsem bile çok iyi bir şeyin ortaya çıkmayacagınıda biliyorum her detayın anlatılmasını beklemiyorum tabiki burda
amacım bir şeyler yapmaya çalışırken detaya inip duymadıgım şeyleri duyup araştırarak milim milimde olsa en azından egomu tatmin edecek elektronik bilgisine ulaşmaktır sayenizde her dakika yeni bir şey ögreniyorum 1. basamaga basmadan 2. ye atlamak yanlış olur diyorum kendi mesleğimde birçok çırak yetiştirdim onlara ilk ögrettiğim ögrenmenin en hızlı yolunun  sormaktan geçeceği  dir şu sıra hep soruyorum belki bir gun sorulan olurum bu konuda :)

bu konudaki bilgi birikimlerinizi paylaştıgınız için minnettarım

elektiriksel gürültü ile ilgili  iki üç pdf okumuştum ama daha iki led bile yakmadıgım için o sıralar arşiminde arkalara itilmişti
siz açıklayınca içerikten hatırladım sanırım hatmedilme zamanları geldi .)