Duvar saati geri kalıyor (akar saniye)

Başlatan t2, 05 Aralık 2010, 15:59:16

t2

Fazla ses yapıyor diye akar saniyeli bir duvar saati aldım. Diğerine göre daha pahalı. Ancak 2-3 haftada bir 5 dakika geri kalıyor. var mı bunu çözümü? içini henüz açmadım. kristali mi oluyor? onu değiştirsem düzelir mi?

Alıntı YapSaniye kolunun arkasında duran ve step motora benzeyen mekaniğin çıkardığı uğultu nedeniyle bu kalibreye hummer denilir. Genel manada dayanıksız bir kalibredir fork, shock resistance konusunda da zayıftır, işçiliği zor, servisi uğraştırıcıdır. Birde pili çok çabuk biter ve kolay bulunmaz. Bulova Accutrona patentli ürünü farklı marklara değişik isimlerle dönem dönem piyasaya sürdüler Omega Speedsonic gibi örnek.

http://forum.saatforumu.com/viewtopic.php?f=49&t=3728

Alıntı YapBahsettiğiniz makine budur.Kat'iyen de yeniçıkmış bir şey değil.Aynen mekanik saat gibi akan saniyeye sahip bu makineleri bütün saatçilerde 1,5-2 TL gibi fiyatlara bulabilirsiniz.Pil harcaması,ayar hassasiyeti tık-tık makinelerle aynıdır.Hiç sesi yoktur.

Şu foruma da üye olup sorayım bari

t2

İçini açtım kristal ve damla şeklinde bir çip var. bobine 8-9Hz civarında dalga uygulanıyor motor dönüyor. kristalin üzerinde yazı yok. Çalışırken frekansını ölçmeye çalıştım saat durdu. olmadı.  Bazı dişlilerde çapajk gibibirşeyler vardı maket bıçağı ile temizledim saati toplayıp geri taktım.  saatıin çıtırtı şeklindeki sesi daha da azaldı. fakat geri kalması sanırım düzelmemiştir.