220V/60V-500W Anahtarlamalı Güç Kaynağı

Başlatan ilyas, 01 Nisan 2004, 18:56:51

ilyas

60 Volt 500W çıkışlı anahtarlamalı güç kaynağı yapmak istiyorum.Üzerinde

modifikasyon yapabileceğim veya örnek devrelerin olduğu bir yer, şema vs. arıyorum.
Teşekkürler
[email]turkilyas@hotmail.com[/email] [email]turkilyas@gmail.com[/email]

cozturk

harmonious

ben baktım oralara fazla bişi yok...bana da böle bişi lazım..

220/60 simetrik

ilyas

Öncelikle teşekkürler.

Bende baktım ama işme yarayacak bişey bulamadım. Şema veya başka doküman bilgisi verecek birisi varmı.
[email]turkilyas@hotmail.com[/email] [email]turkilyas@gmail.com[/email]

diot

elide çeşitli şemalar var. fakat scanner olmadığından tarayıp yollayamıyorum. fakat lm3524 ile yapabileceğini söyleyebilirim.

salim ALTIN

merhaba.
uc 3842 diye bir aratın internette. Çok kullanışlı bir entegredir. Şema var zaten data ları içinde. ben 350 vatt 24 volt bir kaynak yaptım. 13 amper çekiyorum. Ayrıca kısa devre koruması var. Devre çalışırken iki ucu kısa devre ettiğinde çıkışı kesiyor. pals to pals curent control var yani. Fakat asıl problem kaynağın çıkışına koyacak olduğun hızlı diyot ve smps trafosu. Diyotun hızlı ve yüksek akımlı olması gerekli. Trafoyu ise o güçler için tel ile değil şerit bakır ile sarmalısınız. Aksi halde istenen yüzey alanına ulaşamadığınız için verim alamassınız. vede çok ısınır trafonuz.
İnsanlar 3 guruba ayrılırlar. 1- Birşeyler yapıp üretmeye çalışan küçük bir gurup. 2- Birşeyler yapanları hayranlıkla ve takdirle izleyen büyük bir gurup. 3- Hiç birşeyden haberi olmadan yaşayan devasa yığınlar....

Erol YILMAZ

ac / dc uygulama devresi bulamadim.
yardimlarinizi bekliyorum.

sayee

500W@60V çıkıştan  çekilen  akım 8.33A  kayıplar  vs. 9.5A  olsun  AC  şebekeden  DC  alacaksan  şebekeyi  doğrultman   gerekir buda en 10a lik  diyot  kullanacağın  demek  ve ayrıca  girişte Sinyal şeklini  düzleştrimek için  C ye  ihtiyacın var  (giriş  filtresi).
DC-DC  çalışan  kaynaklara  offline,  Ac den  çalışan DC kaynaklara  online diyorlar nette böyle  uygulamalar  çoktur.

harmonious

Alıntı yapılan: "sayee"500W@60V çıkıştan  çekilen  akım 8.33A  kayıplar  vs. 9.5A  olsun  AC  şebekeden  DC  alacaksan  şebekeyi  doğrultman   gerekir buda en 10a lik  diyot  kullanacağın  demek  ve ayrıca  girişte Sinyal şeklini  düzleştrimek için  C ye  ihtiyacın var  (giriş  filtresi).
.

doğrultma sorun değil , smps sorun..

kesmez

500w/60 volt kaynak için şunları tavsiye ederim...
-500watt 60v trafo (50 hz)
-mc34063 step down smps regulator.
-farnell code: 482-572 bobin (47uH) 8,5Amper
-n kanal power mosfet
-mosfet driver tlp251 veya tlp351
-birde bu mosfet driver ı beslemek için 12 volt küçük trafo

bu malzemelerle bahsettiğin regulatörü yapabilirsin...
"İnned dine indallahil İslam" (2-19)