LED ile animasyon

Başlatan A.A., 12 Aralık 2010, 15:06:11

A.A.

Arkadaşlar 4-5 metre şerit led ile odama güzel animasyonlu bir aydınlatma yapmak istiyorum. akşamları yanıp sönecek yada sırayla yanar söner ama önce devreyi kurmak lazım sanırm . İlk defa böyle bir projeye adım atıyorum. 5 metrede 300 led var. Bunları pic ile kontrol etmem için multiplexer kullanmam lazım sanırım. benim için önemli olan kart tasarımıyla bu kadar ledi kontrol edebilmek led lehimlemesiyle uğraşmamak için şerit led almayı düşünüyorum. Araştırmaya nerden başlayayım nasıl yapabilirim yardımlarınızı bekliyorum?

Mucit23

şerit ledler birbirine paralel bağlı dolayısıyla sadece iki adet enerji ucu var. Nasıl sıra sıra yakmayı düşünüyorsun.

satilla

3 ledde bir kesip bi shift registerla sürebilirisin
ama bana sorarsan cok sacma olur yinede
yapabilecegin tek şey tüm ledleri pwmle birde yakıp söndürmeyle toplamda 2 animasyonla sürebilirsin

eseneren

Serit ledler 12V shift register devrelerini yapacaksanda ekstra birşeyler olması lazım.
mcu kullanmayacaksan johnson counter da olabılır aynı sekılde 5V nasıl olur bilmiyorum.

Mcu ıle sureceksen ya 3 lu parcalar halınde sinanın dedıgı gıbı yaparsın ama bildigim kadarı ıle
serit olupda bagımsız olanlar da var rgb olanıda karakoyde gordum (selanıkden galataya cıkan
yokusun ustunde donercı var sanırım tam karsısında bır kac tane dukkan var orada var ıdı
aklında baska bırsey varsa onu paylas ben yardım etmek ısterım.

Gizli aydınlatma dip switch ile degısık modlar vu metre vs.

Seçim yapmak için durum hakkında bilgi sahibi olmak zorunda değilsin, sonucuna hazır olmak için durum hakkında kaygılanırsın.  http://bit.ly/gixfTk

peko

Tarifine uyan, normal şeritten biraz daha genişçe ve üzerinde adres entegreleri hazır olan ve bir modül yardımı ile sürülen RGB şeritlerden alabilirsin.

" Bazıları zeka'sını iş'i zorlaştırmak için, bazıları ise kolaylaştırmak için kullanır.. "

A.A.

Ledleri 30'arlı kesip 10 paralel kol yapsam sonra bu 10 paralel kolu pic'le kontrol etsem böyle güzel bir animasyon olabilir mi acaba. paralel kol sayısı değiştirilebilir tabi.  pwm i kullanarak isiste 4 ledi araba sinyalleri gibi bi o taraf bi öteki taraf şeklinde yakıp söndürebiliyorm :) diğer bir sorunum 12 V için 220'yi 12ye indirmem lazım.yada 220 yi 24 e indirip kesilen 2 parçayı seri kullanım ile yaparsam bu sefer paralel kol sayısı azalır. hangisi öneriniz acaba

teknikelektronikci

peko üstad bu seritlerin fiyatlari nedir ?
bu arada bugün cnc ye tekrar basladim insallah bu sefer bitirecem basinizi yakinda agritirim :)
Ey Türk istikbalinin evlâdı! İşte, bu ahval ve şerâit içinde dahi, vazifen; Türk İstiklâl ve Cumhuriyetini kurtarmaktır! Muhtaç olduğun kudret, damarlarındaki asil kanda mevcuttur!

A.A.

nette 5 metresi 15 tl civarında.geçtiğimiz hafta sordum metresine bir elektronik malzeme satan dükkan 8tl demişti :)

peko

Alıntı Yap5 metresi 15 tl civarında

Bu resimde gördüğünüz şeritse eğer bahsettiğiniz fiyata, bi kamyon alabilirim nerde satıldığını söylerseniz. :)
" Bazıları zeka'sını iş'i zorlaştırmak için, bazıları ise kolaylaştırmak için kullanır.. "

A.A.

:) hayır onlar değil.bildiğimiz sade kırmızı sade beyazlar benim dediğim. rgb'leri picsiz tak çalışsın gibisine yapmışlar sanki :)

satilla

nerde bu metresi 3 liraya gelen şerit led ? hani hani nerde ?  :)

peko

Fiyat: $5.30 (7.97TL) Fiyat: 0.00TL (9.40TL KDV dahil)

Fiyat: 1 mt dir. İstediginiz mt kadar adet siparişi verebilirsiniz.

A.A.

Harbiden ben içine girmeden bakmıştım k.bakmayın. Neyse dükkandan alırım. Devreyi bir kurayımda...Yardımlarınızı bekliyorum

peko

Alıntı Yappeko üstad bu seritlerin fiyatlari nedir ?

30 $ metre fiyatı. Bana da bugün geldi fiyat..