Şekildeki Devredeki Mosfeti Nasıl Sürebilirim?

Başlatan picmanya, 12 Aralık 2010, 15:54:42

picmanya

Aşağıdaki devredeki mosfet ile bir bobini düşük frekansda pwm li sürmem gerekiyor.

[IMG]http://img713.imageshack.us/img713/8365/adszco.png[/img]

Uploaded with ImageShack.us

Sürücü optonun girişini ayrı ayrı olarak pic ve ne555 üzerinden pwm li sürdüm.
her iki yöntemlede devre gayet güzel çalıştı.
optonun girişindeki pwm sinyal üreten devreyi dahada sadeleştirip ucuzlatıp küçültmek istiyorum.
beslemesi verildiğinde kendinden yanıp sönen ledlerin olduğunu duydum.
kondansatör - direnç RC sabiti gibi bir şeylerde okudum.
bunlarla veya daha farklı olarak bu işi nasıl yapabilirim?

F.T

tlp 250 24vdc beslemesi fazla değilmi.aynı yöntemle bende sürmek istiyorum.ben tlp250 beslemesi olarak 10 volt uyguladım.devre voltajımda 24 voltdc bu voltaj yeterlimidir mosfeti sürmede.ayrıca bu şekilde kaç amperlik yük sürdün mosfette ısı problemi oluştumu.
iyi çalışmalar.
Hakk şerleri hayr eyler Zannetme ki gayr eyler Ârif anı seyreyler Mevlâ görelim neyler Neylerse güzel eyler.

picmanya

bende o kısmı tam anlayabilmiş değilim.
mosfetler source sine göre +20/-20V ile sürülür deniliyor ama.
ben şekildeki haliyle bırakın TLP350 ye DC +24V.'u vermeyi daha fazlada versem çalışıyor banamısın demiyor.
çok yüksek frekansda denemedim ama ordada sorun çıkmaz diye düşünüyorum.
full H köprülerimde mosfetlerin geytlerini  sınır değerlerinde sürüyorum.bu geyt sürme değerlerinin H köprüde geçerli olup tekli mosfet kullanımında geçerli olmadığını düşünüyorum.işin tekniğini çok bilmem ama benim resimdeki uygulamamda mosfeti sürmem açısından +24V. dc gerilim sorun oluşturmuyor.

F.T

anladım.peki bu hali ile devreden kaç amper akım çekiyorsunuz.
Hakk şerleri hayr eyler Zannetme ki gayr eyler Ârif anı seyreyler Mevlâ görelim neyler Neylerse güzel eyler.

superrockstar

astable multivibratör_? 2 transistör 2 kondansatör 4 direnç..... frekansı ve duty cycle ı RC değerlerini değiştirerek istediğiniz değere ayarlayabilirsiniz...

kudretuzuner

Amatör

F.T

Kudret Abi selamlar.emeğin için teşekkürler.Aslında benim merak ettiğim ırf640 veya ırfz44 gibi mosfetlerin gate voltajının kaç volt olması gerektiği.gate voltajının ana besleme voltajı ile arasında ne gibi bir bağıntı var. mosfet kullanırken aşırı ısınma olmaması ve bozulmaması için en çok dikkat etmemiz gereken hassas noktalar nelerdir.
herkese iyi çalışmalar.

stlg

Geyt voltajı 10v ve biraz ustu yeterli olur, eger mosfeti kısa surelerle ac kapa yapacaksanız ,ornegin birkac saniye on birkac saniye off gibi esik geriliminin uzerinde bir gerilim vermeniz yeterli olur, ama mosfet ile yuksek frekanslarda calısacaksanız, o zaman problemler baslar, mosfetin girisinde bulunan sanal kapasiteyi cok hızlı bir sekilde doldurup bosaltmanız gerekir ,bunuda en guzel mosfet driverları ile yapabilirsiniz drain source voltajı ise mosfetin calısma gerilimine uygun secilmelidir
ALLAHA EMANET OLUNUZ Hoştur bana senden gelen,  Ya gonca gül yahut diken,  Ya kaftandır yahut kefen,  Kereminde hoş lütfunda hoş.

picmanya

Alıntı yapılan: superrockstar - 12 Aralık 2010, 21:22:42
astable multivibratör_? 2 transistör 2 kondansatör 4 direnç..... frekansı ve duty cycle ı RC değerlerini değiştirerek istediğiniz değere ayarlayabilirsiniz...

bu yöntemi kullandığımı ilk mesajımda yazmıştım.pic ve ne555 ile yaptım diye.daha pratik bir yöntem gerekiyor bana.
sizin yazdığınız malzemelere ilave olarak bu tür bir devrede 7815 regülatör, filtre kondansatörleri, büyük kapasiteli bir kondansatör ve bir seri diyot daha gerekiyor.malzemeler artıyor ve yer sorunum var.

RC sabitiyle veya kendinden flaşörlü bir led diyotla bu işin olması mümkünmü? veya benim düşünemediğim daha farklı bir yöntemle bunu sormak için bu mesajı oluşturdum.

resimdeki optonun girişini çok sade,ucuz ve basit olarak nasıl pwm li sürebilirim.?
girişi açıp kapasam yetecek.
küçük tek bir röle ile kendi kontakları üzerinden kendini mühürleyerek yaptım ilave olarakda tek bir kondansatör kullandım ama bu halde mekanik röle uzun çalışmaz kendini dağıtır çünkü deli gibi çalışıyor.

yada sorumu şöyle sorayım tek bir npn yada pnp taransistörü en basitinden nasıl pwm li olarak çalıştırabilirsiniz?

z

Mossurucuyu devreden cikart dogrudan 555 ile mosu sur.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

tyildizak

picmanya

Alıntı yapılan: bunalmis - 13 Aralık 2010, 11:22:30
Mossurucuyu devreden cikart dogrudan 555 ile mosu sur.
bu yöntemi TLP350 yi devreden çıkartmadan daha önce denedim gayet güzel çalışıyor.
direkt ne555 ile mosfeti sürmede çip maksimum 200mA. sink source akımını çıkışından sağlayabildiğinden pek sıcak bakmadım.
araya bir tampon devre daha gireceğime TLP350 yi kullanmak daha mantıklı geldi.
bu durumda mosfetim 150ohm geyt direnci ile ısınıyor aslında mosfet burda baya yüksek bir akımda görüyor.

bir diğer sorunda mosfetin yükü olan bobin çok düşük bir dirence sahip ve benim onu yüksek frekansda sürmemem gerekiyor
düşük frekansda sürdüğümde ise bobin pek direnç oluşturmuyor mosfet baya ısınıyor.

çözümü iki gün içinde bulamazsam ne555+TLP350 ile devreyi yapıp ilk partiyi böyle teslim edeceğim.

burda bir şeyi daha sormam gerekiyor;
bildiğimiz dirençlerden farklı olarak üzerlerinde büyük bir gerilim düşümü oluşturmadan, üzerinden akan akıma sınırlama getirebilen bir devre elemanı mevcutmu.üzerinden akan akıma sınırlama getirecek ama direnç gibi yüksek bir gerilim düşümüde oluşturmayacak bobinede gerilim bırakacak varmı böyle bir devre elemanı?direnç ile bobin akımını sınırladığımda bu seferde bobin iş yapmıyor.
2-3 ohm üstü direnç çok geliyor.ve +24V dc gerilimin nerdeyse tamamı direnç üzerinde düşüyor.

seri dc veya seramik kapasite kullanımı vardı bir ara tartışılmıştı şimdi yerini bulamıyorum.kapasite kullanımı akımı sınırlarmı?

picmanya

mesaj yeni gönderilenlerde gözükmediği için tekrar aşağıda gönderiyorum.