tuşlar çalısmıyor latch-up sorunu nedir

Başlatan zamzam23, 14 Aralık 2010, 20:48:19

zamzam23

arkadaslar sayac programımız var işlemcı artı ds1302 klullanarak yapıldı.4 tanede pull-up baglı tus var ayarlar ıcın. ancak karta ılk enerjı verdıgımız zaman devre normal calısıyor dısplaylar calsıyoır ancak tuslar calsımıyor. sonra kapatıp acınca hersey normale donuyor tuslşar calsıyor. arastırdım bıraz latch-up sorunu demısler nedır bu ve çözümü nasıl olmalı sizce?

malpaslan1979

@zamzam23 yanılmıyorsam bu tarz sorunlarda aşağıdaki devre kullanılıyor. umarım işine yarar.

kolay gelsin.

mustafa_cmbz

electrostatik ile ilgili bi sıkıntı sanırım...hani çeviriden anladığım kadarı ile de çip'in insan vücudundaki elektrikten etkilenmesi ters yüklenme denebilir...bundan dolayı çip sapıtabiliyor olabilir yada kendini korumayada geçiriyorda olabilir...

çözümündende bahsetmişler beslemeye en yakın yere diren. felan diyor ama pek anlamış değilim...

http://cnx.org/content/m1031/latest/

ayrıca buna benzer durumlar benim başıma pic ile devre tasarlarken çok geliyordu...sebebi  ise ben hep port tanımlamalarını unuturum program başında bu yüzdende devamlı sorun çıkar devrelerde (artık aştık bu durumu tabi) bu sorunlardan devamlı olarak yaşamış olduğum ise butonlu devrelerde butona 1-2sn den fazla basılı tuttuktan sonra elimi çeksem dahi pic halen butona basılmaktaymış gibi işlem görmekteydi ve bu enerjiyi tekrar kesip verinceye kadar devam ediyordu...sonradan anladım ki pic'in giriş çıkış tanımlamaları önemli :) tabi amatörlükte oluyor bunlar...

ama senin sorunun sebebi ciplerinin doğası gereği ortaya çıkan garip bir durum....belkide tasarımcılarda vardır sorun :)

pcb_desing

C1 Kondansatörün kutupsuz olmalı yanı 100nf gıbı onun harıcınde sorunun yazılımında yazılımı kontrol et bence

zamzam23

yazılımda ne olabılır defalarca kontrol ettım. basta calısmıyor kapatıp acınca calısıyor.sonra defalarca ac kapat calısıyor.sadece ılk acılısta calısmıyor. sorun yazılımda olsa sonradan da calısmaz.hıc calısmaz

mustafa_cmbz

hangi dilde yazıyorsun bilmiyorum ama kullandığın işlemcinin programdan ilgili pinlerin portların giriş çıkış registerlerini  programdan belirtmelisin...bunu yapmazsan sorun yaşarsın ben çok yaşadım hatta bir iki ücretli proje elimde patlamıştı bu şekil...süre sonra kodları kalıplaştırıyorsun sorun olmuyo copy paste çalışıyosun :D

bana kalırsada programsal bi sorun....programı paylaşbilirsen burada yardımcı olmaya çalışırız...