İndüksiyon bobinleri nasıl çalışır ?

Başlatan Mucit23, 17 Aralık 2010, 18:33:20

Mucit23

Arkadaşlar youtubede bi video gördüm. İndüksiyon bobinleri ile demir eritilmesi. Bu tür İndüksiyon bobinleri ile yapılan fırınların endüstride kullanıldığını biliyorum. Fakat her zaman nasıl çalıştığını merak etmişimdir.

arkadaşlar yukarıdaki videoda kalın bir bakır tel ile bir bobin yapılmış. Kalın demir çubuk bobinin içerisine girer girmez saniyeler içerisinde akkor hale geliyor. Demir çubukta oluşan elektrik akımıyla ısınsa desem demir çubuğun ucları birleşik değil böyle bişeyin olabilmesi için iki ucunun  birleşmesi lazım. Peki böyle değilse nasıl oluyorda saniyeler içerisinde demiri erime derecesine getiriyor. Üstelik bobinde herhangi bir ısınma olmuyor. Bunu yapabilmek için acaba bobine Belirli bir frekansta kara dalga ilemi sürüyorlar. Böyle bir sistemi gerekli techizatı kurabilirsek evde de yapabilirmiyiz

Klein

Şöyle düşün.
demir çubuğun ortasına 1-2 santim uzunluğunda , demirin çapının yarısı kadar kesik aç. sonra o kesiklerin arasında kalan parçayı çıkar. Elinde 1-2 santim uzunluğunda yarım silindir kalır. Bunu iletkenin olarak düşün.  elinde kalan diğer parçayı da , bu iletkeni kısadevre edecek tel diye düşün. İşte elinde iki ucu kısadevre edilmiş bir demir parça var.
Demirin tümü aslında birbirini kısadevre eden atomlardan oluşuyor. Yani demirin her yeri birbirine kısadevre edilmiş parçalar gibidir. Bu da eddy current dediğimiz kısadevre akımlarının demir içinde oluşmasını sağlar.
Anlatım biraz karışık oldu. Daha tatmin edici bir açıklama gelmez ise , müsait bir zamanda, bir çizimle açıklamaya çalışırım.
Bu arada EDDY CURRENT kavramını araştırırsanız , daha geniş bilgiye ulaşabilirsiniz.

KAZIMUGUR

Elektrik-elektronik mühendisliğinde teorik dersler çok önemlidir !
Başka meraklıları var.
Örnek:

[IMG]http://img146.imageshack.us/img146/5669/bigbey.png[/img]

Mucit23

Alıntı yapılan: Klein - 17 Aralık 2010, 18:46:54
Şöyle düşün.
demir çubuğun ortasına 1-2 santim uzunluğunda , demirin çapının yarısı kadar kesik aç. sonra o kesiklerin arasında kalan parçayı çıkar. Elinde 1-2 santim uzunluğunda yarım silindir kalır. Bunu iletkenin olarak düşün.  elinde kalan diğer parçayı da , bu iletkeni kısadevre edecek tel diye düşün. İşte elinde iki ucu kısadevre edilmiş bir demir parça var.
Demirin tümü aslında birbirini kısadevre eden atomlardan oluşuyor. Yani demirin her yeri birbirine kısadevre edilmiş parçalar gibidir. Bu da eddy current dediğimiz kısadevre akımlarının demir içinde oluşmasını sağlar.
Anlatım biraz karışık oldu. Daha tatmin edici bir açıklama gelmez ise , müsait bir zamanda, bir çizimle açıklamaya çalışırım.
Bu arada EDDY CURRENT kavramını araştırırsanız , daha geniş bilgiye ulaşabilirsiniz.

EDDY CURRENT kavramını biraz araştırınca Bazı bilgiler buldum.
Demir çubuğu bobin içerisine girdiğinde manyetik alan silisli saclarda olduğu gibi hareket etmiyor. Olduğu yerde dönüyor. Yani oluşan manyetik akım sadece demirin dış yüzeylerinde hareker ediyor. Buna girdap akımı diyorlarmış. Girdap akımları En çok demir yüzeyinde oluşuyormuş. Manyetik alanla oluşan gelirim demirin yüzeyinde  kısa devre oluyor. Bu şekilde demir ısınmaya başlıyor.
Bi resim buldum Girdap akımları ile ilgili
[IMG]http://img838.imageshack.us/img838/9898/adszpzt.png[/img]

Uploaded with ImageShack.us
Resimde bobin Demir levhaya yaklaştırınca Demir levha yüzünde zıt yönde bir manyetik alan (girdap akımı) oluşuyor . Bu iki manyetik alan birbirini itiyor.
Bi video buldum Galiba Bu girdap akımları ile ilgili herşeyi açıklıyor.

Videodaki bobine akım verilince bobin havalanmaya başlıyor. Bobine alternatif akım verilse gerek
Bobine nasıl bi enerji verildiğine gelince tahmin ettiğim gibi 20 ile 30 KHz arasında kare dalga verilere yapılıyormuş. sürücü devreleri ile ilgili pek ayrıntı bulamadım. EDDY CURRENT kavramı ile bulabildiklerim bunlar.

kudretuzuner

Merhaba
Arkadaşlar boş zamanlarımda zevkle gezindiğim bir siteyi sizinle paylaşayım dedim.USA Florida üniv.resmi sitesi.
http://www.fsu.edu/search/results.html?cx=001481282910879549110%3A7l5zcrhp_cg&cof=FORID%3A9&ie=UTF-8&q=electromagnetic
Amatör

Mucit23

Evet hocam verdiğiniz siteyi inceledim. İlgi çekici bilgiler var.
Son olarak aklıma taklıan bir konu var.  İndüksiyon bobinine gönderlen karedalganın genliği farkediyormu. Düşük gelirime karşın yüksek frekansla yüksek akımmı veriliyor.

kudretuzuner

Merhaba
Bildiğim kadarı ile yüksek frekans ve yüksek akım.Ben bu sistemi Diş Protez labratuarında görmüştüm.Metal eritmede kullanılıyor.Cr-Ni_Co(crom-nikel-kobalt alaşımı 1500 derece civarında eriyor)
Amatör

Mucit23

Peki sadece manyetik metallerdemi işe yarıyor. Yani bu sistemle alimümyum da eritebilirmiyiz.

X-Fi

Yüksek frekans ve yüksek akım ile demiri eritecek kadar RF sinyal çevredeki cihazlarada zarar verecektir. Başka bir yolu olması lazım.
http://www.coskunergan.dev/    (Yürümekle varılmaz, lakin varanlar yürüyenlerdir.)

Mucit23

Bence de analog saat vs. olsa çıldırır yanında Çok baktım ama hiç konuyla ilgili elektronik bi devre bulamadım. sistemin mantığını anlatmışlar ama sadece teorik olarak uygulama bulamadım

malpaslan1979

Bu indüsksiyon bobinleri müthiş ürünler. Fabrikalarda eski tarz çalışan yerlerde rulmanlar çekiç vb aparatlar ile çakılır. SKF fabrikamıza bir indüksiyon ısıtıcı cihazı getirdi bu cihazın uçları arasına rulmanı bir dakika kadar koyuyordu. Genleşen rulmanı yerine oturtuyorduk. İki dakika sonra rulman soğuduktan sonra ilgili yere çekiç ile çakılmış gibi sağlam oturuyordu. Zaten bir çok rulmanlar en büyük zararı ilk yerleştirme anında görüyor.Adamlar indüksiyon ısıtıcılar ile rulman ömrünü dahi uzatıyorlar.

Mucit23

Evet indüksiyon fırınlarının kullanım alanları çok geniş. Ben bi döküm fabrikasında gördüm. Kütle kütle demirleri dakikalar içerisinde eritiyor.

elt42at

Tüm paylaşımları bir bir inceledim :D Gerçekten çok teşekkürler emeği geçen herkeze. Ben de merak ettim aliminyum eritilebilirmi bununla! Youtube da freze yapmadan önce kum içine gömülen strafor kalıp ile üzerinden erimiş metalin dökülmesi ile kalıp çıkarılmasını izledim. Frezede geçen süre, emeği en aza indirebilir.

Mucit23

Bence alimümyumu da eritmesi lazım Sonuçta oda iletken bir malzeme. Acaba Tabanca havyanın ucuna alimümyum tel bağlayan oldumu. Alimümyumuda ısıtıyormu.

z

Aluminyum magnetik ozellik gostermeyecegi icin bobin akisinin buyuk kismini kendi uzerine yonlendiremeyecek ve ayni enerji ile demir yada celik kadar isinmayacaktir.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com